Dietetyk wskazuje jak ograniczyć spożycie cukru. Zjadamy go nawet 42 kg rocznie

2024-05-16 12:45

Cukier czai się niemal wszędzie. Niestety pośpiech sprawia, że często nie zdajemy sobie z tego sprawy i ostatecznie w naszym organizmie ląduje jego spora ilość. Michał Wrzosek, dietetyk kliniczny podkreśla, że statystyczny Polak zjada go nawet 42 kilogramy w ciągu roku. Jest jednak pewien sposób, by nauczyć się go ograniczać i to w znacznym stopniu.

Dietetyk wskazuje jak ograniczyć spożycie cukru. Zjadamy go nawet 42 kg rocznie
Autor: Fot. Getty Images/ instagram.com/michal_wrzosek

Odpowiednio zbilansowana dieta zakłada, że każdego dnia należy dostarczyć do organizmu także cukier. Niemniej jego ilość nie może przekraczać 10% zapotrzebowania energetycznego. Okazuje się, że wielu z nas notorycznie zdarza się przekraczać ten próg. A to dlatego, że nie zawsze czytamy skład produktów.

#Nieczekaj – zapobiegaj cukrzycy i jej groźnym powikłaniom
Materiał reklamowy

Jak jeść mniej cukru? Czytaj etykiety i nie daj się nabrać

Mówiąc o cukrze, często zakładamy, że skoro nie jemy zbyt dużo słodyczy, czy ciast, to odżywiamy się całkiem zdrowo. Niestety w codziennych zakupach można znaleźć całą masę produktów, które w składzie mają cukier lub jego odpowiedniki. Michał Wrzosek wskazuje, na co zwrócić uwagę. A chodzi o poprawne odczytywanie etykiet, bo cukier to także glukoza, syrop glukozowy, czy fruktoza.

Kolejnym sposobem na ograniczenie cukru w diecie jest sprawdzanie wartości odżywczej. Należy spojrzeć na sekcję “węglowodany w tym cukry”, jeśli wartość będzie wysoka lepiej poszukać innego produktu. 

Wrzosek wskazuje także by, zamiast po soki sięgać po wodę, a napoje zawierające cukier zamieniać na te określane jako “typu zero”. Co ciekawe dietetyk radzi, by, zamiast suszonych owoców wybierać te świeże. A to z kolei może być podyktowane tym, że wiele z nich jest sztucznie dosładzana. Ostatnią i oczywistą radą jest ograniczenie spożycia słodyczy.

Cukrzyca to cichy zabójca. Koniecznie zrób badania krwi

Wrzosek zaznaczył, że każdego roku statystyczny Polak zjada nawet 42 kg cukru. Ten dodatek czai się w jogurtach owocowych, parówkach, ketchupach, sosach, chlebie i wielu innych produktach spożywczych.

To z kolei sprawia, że większość z nas nie ma pojęcia, że jego organizmie rozwija się cukrzyca typu 2. Co gorsza, choroba przez długi czas nie daje żadnych objawów. Stąd nie brakuje osób, które dowiadują się o niej przypadkiem, wykonując badania krwi. Zdaniem specjalistów nawet 25% Polaków nie ma zdiagnozowanej choroby lub zaniechało jej leczenia.

U zdrowej osoby poziom cukru na czczo nie powinien przekroczyć wartości 99 mg/dL. Kiedy wynik wskaże od 100 do 125 mg/dL lekarz stwierdza stan przedcukrzycowy. Natomiast cukrzyca zaczyna się kiedy po dwukrotnym sprawdzeniu wynik utrzymuje się na poziomie 126mg/dL i więcej.

Monitorowanie poziomu cukru we krwi jest bardzo istotne, ponieważ jeśli wartości wskażą na stan przedcukrzycowy, pacjent ma szansę uchronić się przed chorobą, stosując odpowiednią dietę i włączając aktywność fizyczną. Warto zaznaczyć, że jeżeli w rodzinie występuje cukrzyca, to ta kontrola powinna być częstsza, ponieważ istnieje ryzyko predyspozycji genetycznych.

Zbyt późno wykryta i nieleczona cukrzyca prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Powikłania cukrzycowe to:

  • choroby nerek (w tym niewydolność narządu),
  • neuropatia,
  • zespół stopy cukrzycowej (w tym utrata kończyn spowodowana koniecznością przeprowadzenia amputacji),
  • choroby oczu (retinopatia, zwyrodnienie plamki żółtej),
  • choroby sercowo-naczyniowe (zawał, udar mózgu),
  • zgon.