Jak ograniczyć cukier w diecie?
Myślisz pewnie: nie jem słodyczy, nie słodzę herbaty ani kawy, to problem cukru mnie nie dotyczy. To nieprawda, każdy z nas zjada rocznie worek cukru! Cukier jest ukryty niemal we wszystkim, co jesz. Jego nadmiar w diecie może prowadzić do rozwoju otyłości, cukrzycy i próchnicy. Sprawdź, gdzie można znaleźć ukryty cukier.
Spis treści
- W jakich produktach jest ukryty cukier?
- Jak szkodliwy dla dzieci jest cukier? Zobacz [#TOWIDEO]
- Jak ograniczyć cukier w diecie?
- Cukier zamiast krzepić, tuczy
Cukier nie powinien dostarczać więcej niż 10 proc. ogółu energii, co oznacza, że wolno nam zjeść nie więcej niż 5 łyżeczek (40–50 g) dziennie. Dla porównania: kawałek ciasta to 6 łyżeczek, puszka coli 7. Źródłem cukru są nie tylko słodycze, kompoty, dżemy, ale też płatki śniadaniowe, nawet niektóre wędliny. Dietetycy biją na alarm! Zjadamy 50–70 kg cukru rocznie, wielokrotnie przekraczając potrzeby organizmu. Tymczasem nadmiar cukru w diecie prowadzi do rozwoju otyłości, próchnicy, cukrzycy.
W jakich produktach jest ukryty cukier?
Niełatwo wykryć cukier w produktach spożywczych. Często wytwórcy nie wymieniają go albo umieszczają informację drobnym drukiem w zręcznie tuszowanej formie, np. ukrywając go wśród węglowodanów. A jeśli jest w zestawieniu składników, najczęściej nie określa się jego dokładnej ilości. Z etykiety na batoniku dowiadujesz się, ze zawiera 55 proc. węglowodanów, ale nie zdajemy sobie sprawy, że całe 55 proc. to cukier.
» Prawdziwą bombą kaloryczną są gazowane napoje o smaku owocowym i typu cola. Gdy po wyczerpującym treningu ugasisz pragnienie litrową butelką coli, dostarczysz organizmowi 110 g cukru, jeśli wypijesz w ciągu dnia litr lemoniady – 120 g.
» Nie każdy karton ozdobiony owocem to sok bez dodatku cukru. Często to nektar, czyli rozrzedzony wodą sok z cukrem, albo napój, który może zawierać dowolną ilość wody i cukru. Niektórzy producenci dosładzają też soki, co jest zgodne z normami UE. Jeżeli dodatek cukru nie przekracza 15 g/l, wytwórca nie jest zobowiązany zadeklarować tego na etykiecie. Niestety, nierzetelni producenci z tego prawa korzystają.
Jak szkodliwy dla dzieci jest cukier? Zobacz [#TOWIDEO]
» W konfiturach i dżemach cukru pochodzącego z owoców jest tylko 0,8–1,6 proc. Reszta to zwykły cukier. „Bombą cukrową” są marmolady (65 proc.) i lubiane przez dzieci kremy czekoladowe (ok. 60 proc.). Cukier dodaje się do kompotów i owoców w puszkach – ma poprawić smak i zabezpieczyć je przed zepsuciem. Dużo go w suszonych owocach, a zwłaszcza kandyzowanych.
» Sporo cukru zawierają musli, płatki śniadaniowe, wszelkie kulki, muszelki, kółeczka i poduszeczki dla dzieci (z miodem, czekoladą, owocami) reklamowane jako bardzo zdrowe, pieczywo tostowe, chałka, bułki maślane, rogale, nawet pumpernikiel. Dodaje się go do produktów uważanych za dietetyczne – sucharów, biszkoptów, wafli i ryżowych, otrąb pszennych, a nawet cukierków na kaszel i preparatów multiwitaminowych.
» Dietetycy namawiają nas do jedzenia nabiału, bo zawarty w nim wapń jest dobry dla kości. Co z tego, kiedy do wielu przetworów mlecznych dodaje się cukier, który ten wapń „kradnie”? Dosładzane są jogurty owocowe, serki homogenizowane, śmietanka do kawy, niektóre mleka.
» Pewną ilość cukru można znaleźć w purée ziemniaczanym i podwędzanej kiełbasie, pasztecie z dziczyzny, keczupie, musztardzie, różnych sosach. Najgorsze jest to, że szczypta cukru, która ma poprawić smak, często rozrasta się w pokaźną ilość.
Sprawdź, ile to cukru
(zawartość cukru w procentach)ananas - 12,3banan- - 12,3czereśnie - 11,8jabłka - 10,3winogrona - 15daktyle suszone - 55jabłka suszone - 42rodzynki - 63,9konfitura malinowa - 60,4konfitura ze śliwek - 59,6dżem niskosłodzony - 34,6dżem zwykły - 58,9sok marchwiowo-jabłkowy - 5,7napój typu cola - 10napoje gazowane - 5,9płatki żytnie - 9,5musli czekoladowe - 28,8musli owocowe - 13,9Nutella - 57,9jogurt morelowy - 2,9napój jogurtowy - 7,2deser truskawkowy - 15,6pumpernikiel - 5,4chałka - 9,8śledź w sosie pomidorowym - 2,5sałatka z dorsza - 3,7sosy sałatkowe do - 10lody mleczno-owocowe - 14,5pierniczki alpejskie - 40czekolada gorzka - 38,3czekolada mleczna - 56żelatynowe misie - 77
Jak ograniczyć cukier w diecie?
Dokładnie czytaj etykiety. Niezależnie od tego, czy na liście składników znajdziesz glukozę, sacharozę, fruktozę, czy melasę, wiedz, że są to cukry, które należy w diecie ograniczyć. Trzeba nauczyć się świadomego komponowania diety. Na początku pomoże notowanie wszystkiego, co jesz. Prowadząc przez jakiś czas zapiski, zorientujesz się, ile cukru zjadasz dziennie. Wtedy łatwiej będzie z pewnych rzeczy zrezygnować. Nie wzbudzaj w dziecku zamiłowania do słodyczy. Od najwcześniejszych lat przyzwyczajone do potraw niesłodzonych, gdy będzie starsze, nawet w gronie rówieśników objadających się łakociami, będzie jadło słodycze z umiarem. W wielu krajach propaguje się żywienie dzieci zupełnie bez cukru, od pierwszej chwili życia podając wszystkie pokarmy niesłodzone.
Cukier zamiast krzepić, tuczy
Ani cukier biały, ani klonowy, trzcinowy, ani pochodzący z melasy poza kaloriami (łyżeczka to ok. 20 kcal) nie dostarczają organizmowi żadnych cennych składników odżywczych. Również modny ostatnio cukier brązowy (biały cukier zabarwiony melasą) zawiera tylko śladowe ilości mikroelementów.
Nadmiar cukru łatwo odkłada się w organizmie w postaci tłuszczyku. Zjadanie tylko jednej łyżeczki dziennie ponad dobową rację prowadzi do zwiększenia wagi o kilogram w ciągu roku! Stad już tylko krok do otyłości, która m.in. zwiększa ryzyko chorób krążenia. Cukier jest źródłem łatwo dostępnej energii. Szybko jej dostarcza, ale na krótko. Na dodatek zaburza wyregulowany poziom glukozy w organizmie, co w połączeniu z nadwagą często prowadzi do cukrzycy.
Cukier otwiera drogę do rozwoju próchnicy. Najbardziej nie służą zębom słodycze, które przyklejają się do szkliwa: batony, krówki, kisiele oraz docierające do każdego zakamarka słodzone napoje. Roztwory cukru silnie podrażniają błonę śluzowa żołądka i dwunastnicy, pobudzając wytwarzanie soków trawiennych, a to zwiększa apetyt. Nadmierne zakwaszenie przewodu pokarmowego prowadzi do zgagi, choroby refluksowej, stanów zapalnych i owrzodzenia. Podczas trawienia cukru zwiększa się zapotrzebowanie na witaminy B, wapń, fosfor, magnez, selen, chrom – może to prowadzić do chronicznego zmęczenia, osłabienia koncentracji, zaburzenia rytmu serca, zmniejszenia odporności, depresji.
miesięcznik "Zdrowie"