Dni klasycznych puszek są policzone! Namieszała tutaj decyzja KE
Nadchodzi kolejna zmiana w kwestii opakowań. Komisja Europejska postanowiła, że te zawierające szkodliwy bisfenol A (BPA) znikną z półek sklepowych. Oznacza to, że żywność w puszkach będzie stopniowo wycofywana. Producenci otrzymają jednak czas na wprowadzenie bezpiecznych zamienników.
Koniec pojemników z BPA
W czerwcu tego roku Komisja Europejska zadecydowała o zakazie sprzedaży produktów żywnościowych w pojemnikach, zawierających bisfenol (BPA). Zmiana ta uderza przede wszystkim w metalowe puszki powlekane oraz plastikowe butelki wielokrotnego użytku, mimo że na rynku są obecne od dawna.
Kontrola Komisji Europejskiej była poprzedzona oceną Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), zgodnie z którą BPA jest potencjalnie szkodliwy dla układu odpornościowego.
Natomiast Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) uznała bisfenol A za jedną z substancji rakotwórczych, mutagennych i toksycznych, zwłaszcza dla układu rozrodczego oraz hormonalnego.
Usunięcie ze sklepów
Ostatecznie KE postanowiła, że BPA zostanie wycofane z obrotu, co oznacza, że z półek sklepowych znikną niektóre rodzaje puszek i butelek. Podobny los spotka chłodnice do dystrybucji wody i artykuły kuchenne, które można używać w mikrofalówkach.
Okres przejściowy przewidziano na 18-36 miesięcy, obejmie on przedmioty jednorazowe używane do napełniania przetworów z owoców, warzyw i ryb, a także produkty z powłoką na zewnętrznej części metalu oraz części urządzeń wykorzystywanych do produkcji żywności.
3 lata to również czas na opracowanie alternatywnych rozwiązań i wprowadzenia ich na rynek. Zakaz BPA ma wejść w życie pod koniec bieżącego roku, choć nadal nie spowoduje on usunięcia z rynku wszystkich wyrobów zawierających bisfenol A.
Prawdziwą rewolucją będzie jednak wprowadzenie systemu kaucyjnego, planowane na 1 stycznia 2025 roku. Zakłada pobieranie kaucji przy sprzedaży wyrobów w plastikowych i szklanych butelkach wielokrotnego użytku oraz puszkach. Zgodnie z raportem firmy Deloitte wdrożenie tego systemu może kosztować ponad 37 miliardów złotych w ciągu dekady.
Jednocześnie wartość zebranych kaucji w tym okresie może sięgnąć aż 74 miliardów złotych. Autorzy raportu zaznaczają, że Polska jest gotowa na budowę tego systemu.
Polecany artykuł: