Dodaje energii i poprawia metabolizm. Wystarczy dodać jedną rzecz do kawy

2024-01-13 8:05

Jedni piją kawę, żeby wraz z kofeiną zyskać więcej energii. Inni – dla smaku. Ze śmietanką. Z mlekiem lub roślinnym zamiennikiem. Z cukrem. Ze smakowym syropem. Z cynamonem. Dziś pod lupę weźmiemy ostatni wariant i sprawdzimy, czy kawa z cynamonem jest zdrowa.

Dodaje energii i poprawia metabolizm. Wystarczy dodać jedną rzecz do kawy
Autor: GettyImages Dodaje energii i poprawia metabolizm. Wystarczy dodać jedną rzecz do kawy

W sezonie zimowym cynamon i inne przyprawy korzenne królują na naszych stołach. Trudno wyobrazić sobie bez nich świąteczne menu albo zimową kawę czy herbatę. Czy kawa z cynamonem to dobry pomysł, jeśli chodzi o wpływ na zdrowie? Jak dodanie cynamonu do kawy rzutuje na jej właściwości?

Kawa z cynamonem - właściwości

Kawa z cynamonem to dla niektórych obowiązkowa pozycja w codziennym menu. Dla innych - synonim zimy, szczególnie w okresie świątecznym. Smakuje świetnie, lekko korzennie. Ale czy picie takiej kawy jest korzystne dla zdrowia? 

Circle K. Pyszna kawa z mocą pomagania

Kawa z cynamonem - zalety 

Sam cynamon uważany jest za remedium na dolegliwości żołądkowe, ale uważa się, że w nadmiarze może szkodzić wątrobie, odradza się go też osobom cierpiącym z powodu wrzodów.

W medycynie naturalnej jest ceniony z uwagi na właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Warto wiedzieć, że cynamon zawiera m.in. flawonole i flawony, a także izoflawony i katechiny oraz cenne kwasy: chlorogenowy, elagowy, ferulowy i kawowy.

Sama kawa to oczywiście źródło kofeiny, choć można również sięgać po kawy bezkofeinowe lub zbożowe. Nadmiar kofeiny może szkodzić, ale jej umiarkowane ilości uważa się za korzystne dla zdrowia, o ile dana osoba nie ma ku temu przeciwwskazań.

Kawa z cynamonem - przeciwwskazania

Uważa się, że po kawę nie powinny sięgać osoby z nadciśnieniem. Zawsze należy też kontrolować ilości wypijanej kawy, bo w nadmiarze może sprzyjać m.in. bezsenności, złemu samopoczuciu, drżeniu rąk i kończyn, zawrotom głowy czy nawet kołataniu serca.

Osoby wrażliwe zgłaszają niekiedy po kawie uczucie lęku lub niepokoju, nieuzasadnionego innymi czynnikami. Co istotne, słynny mit, że kawa wypłukuje magnez, został obalony. W rzeczywistości kawa zawiera magnez. Jednak fakt, że kawa przyspiesza metabolizm, może rzeczywiście rzutować na to, że niektóre pierwiastki są szybciej wytracane np. z moczem.

Dlaczego warto pić kawę z cynamonem? 

Cynamon, ceniony z uwagi na właściwości przeciwutleniające, może działać korzystnie na organizm. Jednak poprzez łagodzenie smaku kawy, może sprzyjać zwiększeniu picia kawy, a więc w rezultacie pośrednio prowadzić do nadmiernego spożycia kofeiny.

Jeżeli jednak zachowamy umiar, w kwestii kawy z cynamonem należy jasno powiedzieć: tak, to napój, który korzystnie wpływa na zdrowie. Orzeźwia, pobudza do działania, podkręca metabolizm, przez co sprzyja zachowaniu smukłej sylwetki i pozwala uniknąć uczucia przejedzenia (o co, bądźmy szczerzy, w okresie okołoświątecznym nietrudno).

Ponadto obecność cynamonu może również pozytywnie wpływać na układ odpornościowy, pobudzając go do działania - co jest bardzo istotne szczególnie zimą, gdy odnotowuje się wzmożoną liczbę zachorowań na infekcje wirusowe i bakteryjne.

Jeśli właściwości kawy z cynamonem cię przekonują, możesz sięgnąć po kolejne wariacje na temat tego smaku. Kawa z imbirem i cynamonem albo kawa z kurkumą i cynamonem to kolejne propozycje, które świetnie smakują i stymulują organizm, dodając energii, i przyspieszają metabolizm.