Domowy sposób na ból stawów i przesuszoną cerę. Rosół kolagenowy to "złoto w płynie"
O tym, że zupy mogą być prawdziwą skarbnicą witamin, wiedziały już nasze babcie. Ale czy domyślały się, że rosół - a szczególnie tzw. rosół kolagenowy - może być też sposobem na uzyskanie świetlistej cery i odzyskanie sprawności stawów? Zdradzamy najlepszy przepis na domowy bulion o wyjątkowych właściwościach.
Jednym z prostych sposobów pomocnych w walce z infekcjami, jaki stosowały już nasze babcie, jest rosół kolagenowy (ang. bone borth). Z czego robi się rosół kolagenowy? Głównie jest to długo gotowany wywar na bazie kości szpikowych (cielęcych, wołowych, wieprzowych). Może również stanowić bazę do przygotowania sosu, dressingu czy purée warzywnego.
Warto go wypróbować tym bardziej, że sezon jesienno-zimowy to doskonały czas na jedzenie rozgrzewających zup. Koniecznie sprawdź, jak przygotować bulion i poznaj jego wyjątkowe właściwości prozdrowotne.
Co daje picie rosołu kolagenowego?
Czy w rosole jest kolagen? Oczywiście tak. Nazwa tego konkretnego bulionu pochodzi akurat od jego wyjątkowo dużej zawartości kolagenu, który wygotowuje się z kości, chrząstek i szpiku. Obfituje w wiele cennych składników takich jak:
- glutaminę (tzw. jeden z aminokwasów budujących białka),
- siarczan chondroityny (związek wspierający pracę stawów),
- glukozaminę (naturalny związek, który występuje w chrząstce stawowej),
- glicynę, która wspiera działania antyoksydacyjne, przeciwzapalne i immunomodulujące w tkankach nerwowych i obwodowych,
- prolinę, czyli aminokwas, mający wiele korzystnych właściwości, w tym wzmacnianie tkanki łącznej i zdrowie skóry.
Poza tymi związkami skład bulionu kolagenowego zawiera jeszcze: kwas hialuronowy, kolagen, magnez, potas, siarkę oraz wapń. Lista właściwości prozdrowotnych tego "płynnego złota" jest niezwykle długa. Warto po niego sięgać, ponieważ hamuje rozwój infekcji spowodowanych przez wirusy, wspiera pracę jelit, wątroby oraz walkę ze stanami zapalnymi i bólem stawów. Wykazuje także zbawienną moc dla naszego mózgu i stanowi naturalne remedium na problemy ze snem. Poprawia też kondycję włosów, skóry i paznokci.
Rosół kolagenowy - przepis
Sekret rosołu kolagenowego tkwi w starannie wyselekcjonowanych składnikach, które tworzą kompozycję smakową i aromatyczną. Do jego przygotowania są potrzebne:
- 2 kg kości szpikowych (cielęcych, wołowych, wieprzowych),
- 3,5 kg podrobów drobiowych (cynaderek, serc).
- 1 kg łapek i szyjek kurzych,
- 2 łyżki octu jabłkowego,
- 4 marchewki,
- 3 pietruszki,
- ½ selera,
- 1 cebula,
- 3 litry wody,
- szczypta soli himalajskiej oraz świeżo mielonego pieprzu.
Rosół kolagenowy rozgrzewa w najchłodniejsze dni i zachwyca wyjątkowym smakiem. Jak go ugotować, by smakował tak jak u babci? Oto jak przygotować wywar krok po kroku:
- Dokładnie umyj wszystkie kości i korpusy zwierzęce, a potem wrzuć je do garnka.
- Wlej wodę i ocet jabłkowy.
- Gdy wywar zacznie się gotować, zmniejsz gaz do minimum (płytę indukcyjną nastaw na 2).
- Gotuj przez długi czas (ok. 6 godzin).
- Dwie godziny przed zakończeniem gotowania dodaj włoszczyznę.
- Dosyp sól himalajską i pieprz dopiero na samym końcu.
- Po zagotowaniu ostudź bulion, a potem odcedź go od kości i warzyw.
- Najlepiej wywar przelej do mniejszych słoików lub z powrotem do garnka.
Tak przygotowany rosół kolagenowy pomoże ci uporać się z wieloma dolegliwościami. Smacznego!