Doskonałe na wzdęcia, stany zapalne i cholesterol. Te owoce dojrzewają w sierpniu

2023-08-22 11:49

Ma nieporównywalny z niczym smak i aromat. Wysoka zawartość olejków eterycznych, witamin i minerałów sprawiają, że nie tylko świetnie smakuje, ale i korzystnie działa na organizm. Zauważono, że może sprzyjać prawidłowej pracy układu pokarmowego. Działa antybakteryjnie i antyoksydacyjnie. O jakiej roślinie mowa?

Doskonałe na wzdęcia, stany zapalne i cholesterol. Te owoce dojrzewają w sierpniu
Autor: GettyImages Doskonałe na wzdęcia, stany zapalne i cholesterol. Te owoce dojrzewają w sierpniu

Kolendra - dobroczynne liście, owoce i nasiona

Kolendra siewna, coriandrum sativum, to roślina jednoroczna. Może osiągać, w zależności od odmiany, 50 do 120 cm wysokości. Wyższa jest odmiana drobnoowocowa, natomiast gruboowocowa rośnie wyraźnie niżej. Okres kwitnienia kolendry przypada na czerwiec i lipiec.

Ta miododajna roślina ma owoce o średnicy od 1,5-3 mm w przypadku odmian drobnoowocowych, do 3-7 mm w odmianach gruboowocowych. Owoce są kuliste, brązowawe, zbudowane z dwóch rzędów niełupek, które przylegają do siebie.

Kolendra od dawna była wykorzystywana w medycynie naturalnej. Zawarte w jej liściach, owocach i nasionach składniki mogą mieć zbawienny wpływ na organizm. Jak, gdzie i kiedy stosować kolendrę, żeby najlepiej wykorzystać pełnię jej właściwości?

Jak przyciągnąć miłość? Zioła, z których stworzysz magiczny eliksir

Kolendra - właściwości i zalety

To właśnie owoc kolendry jest szczególnie ceniony z uwagi na swoje właściwości, ale można także wykorzystywać jej liście. W zależności od odmiany kolendra zawiera 0,2 do nawet 1,5 proc. olejku eterycznego w swoich owocach. Oprócz tego kolendra jest bogata we flawonoidy, fitosterole, garbniki, minerały, witaminy, kwasy organiczne, związki białkowe i szereg innych cennych składników.

Witaminy, które znajdziemy w owocach kolendry, to m.in. witamina A, C, K i witaminy z grupy B. Z kolei minerały, zawarte w kolendrze to magnez, wapń i żelazo, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Uważa się, że kolendra ma również właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Dzięki temu może wspierać organizm w walce z drobnoustrojami. Ponadto kolendra ma właściwości antyoksydacyjne, co jest zasługą zawartości witaminy C i flawonoidów. Dzięki temu także wspiera kondycję skóry. Może przyspieszać gojenie ran i oparzeń. Pomaga również w przypadku stanów zapalnych gardła. 

Kolendra znakomicie wpływa na układ pokarmowy i wydalniczy. Może sprzyjać zwiększeniu apetytu, zmniejszać dolegliwości żołądkowe, redukować wzdęcia. Ponadto działa rozkurczowo na mięśnie gładkie w przewodzie pokarmowym oraz w drogach żółciowych. Kolendra działa żółciopędnie, zwiększa też wydzielanie soków żołądkowych. Może powodować zwiększone wydalanie moczu. Tradycyjnie używano kolendry jako remedium na bóle brzucha. 

Zauważono również, że kolendra może obniżać poziom cukru we krwi. Ponadto uważa się, że regularne dodawanie kolendry do spożywanych potraw może sprzyjać uregulowaniu poziomu cholesterolu we krwi. 

Kolendra - zastosowanie 

Aromat kolendry sprawia, że jest chętnie wykorzystywana w kuchni. Można dodawać liści kolendry do sałatek, zup, sosów. Dobrze smakują jako dodatek do dań z ryb, mięs i owoców morza. Poza tym liście kolendry wyglądają bardzo atrakcyjnie, jako element dekoracyjny potraw.

Nasiona kolendry są smaczną przyprawą, która dodaje lekkiej pikanterii. Pasują do ciepłych dań i do zup, ale również do wypieków piekarniczych. Niektórzy dodają je do kiszonek i marynat. Nasiona kolendry sprawdzą się także jako przyprawa do mięs i sosów.

Kolendry nie powinny spożywać osoby uczulone na nią lub któryś z jej składników. Zaleca się ostrożność i konsultację lekarską w przypadku zażywania leków na nadciśnienie lub innych leków na stałe, ze względu na możliwe interakcje i skutki uboczne.