Dwa napoje, które szkodzą sercu. Pewnie masz je w domu

2023-03-16 16:54

Choć wcześniej atakowały głównie mężczyzn, schorzenia układu krążenia zabiją coraz więcej kobiet, szczególnie młodych. Ten trend obserwuje się również w Polsce. Serce nie lubi wysokiego poziomu cholesterolu, braku snu i siedzącego trybu życia. Niektóre napoje także mogą zwiększać ryzyko problemów sercowo-naczyniowych – przed czym ostrzegają eksperci.

Dwa napoje, które szkodzą sercu. Pewnie masz je w domu
Autor: Getty Images Dwa napoje, które szkodzą sercu. Pewnie masz je w domu

Choroby układu krążenia atakują miliony ludzi na całym świecie. To właśnie te schorzenia zabijają najwięcej Polek, a w przypadku mężczyzn od dawna są w czołówce pod względem przyczyn zgonów.

Piją je miliony, ale w tej postaci mogą szkodzić sercu

Ekspertka dr Justine Butler twierdzi, że popularny napój, po który sięga każdego dnia wiele osób, "może prowadzić do chorób serca". Chodzi o mleko. Specjalistka podkreśla, że mleko i koktajle mleczne mają w sobie duże ilości tłuszczów nasyconych. Dr Butler powołuje się na badania naukowe, które wykazały, że spożywanie produktów mlecznych bogatych w tłuszcz, koreluje z ryzykiem schorzeń serca.

- Z drugiej strony weganie mają niższe ciśnienie krwi i poziom cholesterolu niż wszystkie inne grupy dietetyczne oraz znacznie mniejsze ryzyko chorób serca – dodała ekspertka, która sama jest zwolenniczką diety wegańskiej.

Z kolei dietetyczka Tracy Parker z British Heart Foundation zaznacza, że nie należy rezygnować z nabiału, który dla zdrowia serca zdaje się być neutralny. Specjalistka odradza jednak spożywanie pełnotłustych produktów mlecznych, a zastąpienie ich nabiałem o niskiej lub obniżonej wartości tłuszczu.

Niskotłuszczowy nabiał świetnie sprawdzi się także u osób, które pragną zrzucić zbędne kilogramy. Ekspertka dietetyki dodaje również, by zwracać uwagę na skład produktów, a te mogą zawierać duże ilości cukru. Tutaj zdaniem specjalistów pojawia się zagrożenie dla zdrowia serca.

Chodzi o słodkie napoje bezalkoholowe i owocowe, produkty przeznaczone dla sportowców, popularne - szczególnie wśród młodzieży - napoje energetyczne oraz mrożone herbaty.

W formie 24: jak dbać o serce?

W trosce o swoje serce lepiej zrezygnuj z tego napoju

Serce doceni także zrezygnowanie z innego rodzaju napojów. Chodzi o niezwykle szkodliwy dla zdrowia całego organizmu alkohol. - Ryzyko rozwoju niektórych chorób serca wzrasta, im więcej alkoholu pijesz – wyjaśnia Heart Foundation.

Niegdyś panowało przekonanie, że alkohol dobrze wpływa na zdrowie serca. Najnowsze badania naukowe wykazują, że zdrowy alkohol nie istnieje. Szczególnie niebezpiecznie dla zdrowia układu krążenia i całego organizmu człowieka jest nadmierne picie.

Tylko w przypadku układu sercowo-naczyniowego nadużywanie alkoholu zwiększa ryzyko chorób takich jak:

Alkohol sprzyja także innym niebezpiecznym stanom np. otyłości, dlatego w trosce o swoje serce, najlepiej go unikać, a jeśli pić, to tylko w umiarkowanych ilościach.