Działa lepiej niż kawa. Wystarczy jedna łyżeczka, by poczuć przypływ energii

2024-04-22 17:07

Wielu z nas zaczyna dzień od kawy, aby się obudzić, dodać sobie energii i zwiększyć swoją produktywność. To zasługa naturalnego „dopalacza”, czyli kofeiny, która ma liczne właściwości pobudzające. Zamień tzw. małą czarną na napój na bazie tego dodatku, a twój mózg będzie ostry jak brzytwa. Smak i właściwości z pewnością cię zaskoczą.

Guarana w proszku
Autor: Getty Images Działa lepiej niż kawa. Wystarczy jedna łyżeczka, by poczuć przypływ energii

Kiedy czujemy tylko senność lub spadek energii w ciągu dnia, pierwsza myśl, jaka pojawia się w głowie, to filiżanka ulubionej kawy. Tak zwana „mała czarna” znana jest z zawartości kofeiny. Poziom tego naturalnego stymulanta zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju ziaren czy sposobu parzenia. Im dłużej ziarna będą poddawane wysokiej temperatury, tym więcej stracą kofeiny. Najpopularniejsze jest jednak średnie palenie kawy, które umożliwia zachowanie idealnej równowagi między zawartością kofeiny a smakiem.

Działa lepiej niż kawa. Wystarczy jedna łyżeczka

Mało kto wie, że w ziarnach arabiki znajduje się mniej kofeiny (zaledwie 1-1,5 proc.) niż w ziarnach robusty. Ta druga to solidna dawka tej substancji psychoaktywnej - zawiera jej nawet do 4 proc. Aby dodać sobie „kopa” energetycznego bardzo często sięgamy po espresso - jedna filiżanka (35 ml) zawiera średnio 63 mg kofeiny. Natomiast inni wolą się delektować cappuccino ze spienionym mlekiem, które ma tyle samo kofeiny co mała, intensywna kawa.

Nietolerancja kofeiny

Na tzw. małej czarnej świat się jednak nie kończy. Okazuje się, że świetnie może ją zastąpić napój z mielonej guarany o bardzo intensywnym aromacie, który można osłodzić cukrem lub miód. Jego gorzko-kwaśny smak nie każdemu może przypaść do gustu.

Napój ten naładuje energią na cały dzień

Ta niezwykła roślina znana jest z wysokiej zawartości kofeiny - w jej niewielkich, czerwonych kuleczkach kryje się nawet 6 proc. kofeiny. Ten gatunek pnącza, który rośnie w Ameryce Środkowej i Południowej, wspiera pracę mózgu, a zatem poprawia koncentracje, pamięć i samopoczucie oraz zapewnia szybki wzrost energii. Guaranę w formie sproszkowanej można kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub zielarskich.

Napój mocy na bazie guarany w proszku (250 ml) dostarczy o wiele więcej energii niż filiżanka czarnej kawy. W jednej łyżeczce znajduje się od 200 do nawet 250 mg kofeiny, czyli ponad połowa bezpiecznej, dziennej dawki tej substancji dla osób dorosłych. Ta zalecana porcja kofeiny wynosi około 400 mg.