Grzybica, problemy z nerkami czy oparzenia. Napar z babcinych kwiatów przyniesie ulgę
Sekretem medycyny ludowej jest czerpanie z natury. Dawniej instynktownie sięgano po określone rośliny, a widząc ich działanie stosowano je kiedy zaszła tak potrzeba. Dziś dzięki nauce wiemy, dlaczego napar z nagietka jest tak cenny i warto ususzyć te kwiaty, dopóki rosną w ogrodzie.
Calendula officinalis L. to określenie wywodzące się z łaciny i opisujące nagietka lekarskiego. Ten intensywnie pomarańczowy kwiat ma szerokie zastosowanie i oddziałuje korzystnie na nasz organizm na wielu polach. Przyglądamy się nieco bliżej tym kwiatkom z babcinego ogródka.
Krótka historia nagietka, czyli nazwa i wygląd
Nagietek od wieków był bardzo popularną rośliną na terenie Indii. To tam w medycynie ludowej wykorzystywano ponad 6 tys. różnorodnych roślin, a między innymi te pomarańczowe kwiaty. Z czasem ich sława dotarła do Europy.
W języku staroangielskim powstało określenie marigold, które nawiązywało do Dziewicy Maryi i obowiązuje do tej pory. Natomiast w Polsce znamy tę roślinę jako nagietek lekarski. Jego botaniczne określenie Calendula officinalis L. pochodzi od słowa “kalendarz” i nawiązuje do pierwszych dni każdego miesiąca, ponieważ nagietki kwitną wyjątkowo długo.
Roślina ta osiąga ok. 80 cm wysokości, ma długi korzeń, a jego kwiatostany są w odcieniach żółci i pomarańczy.
Nagietek lekarski - działanie i bogaty skład
Na przestrzeni lat naukowcy ustalili, że nagietek posiada cenne składniki o działaniu biologicznym. W publikacji naukowej hinduskich badaczy wskazano na ich rodzaj i różnorodność:
- węglowodany,
- aminokwasy,
- lipidy,
- karotenoidy,
- terpenoidy,
- flawonoidy,
- olejek eteryczny,
- chininy,
- kumaryny,
- ksyloza,
- galaktoza,
- kwas galakturonowy
Dodatkowo wyszczególniono 15 wolnych aminokwasów takich jak:
- proliny,
- fenyloalanina,
- histydyna,
- lizyna,
- leucyna,
- seryna,
- alanina,
- walina,
- arginina,
- tyrozyna,
- aspargina,
- treonina,
- glutaminian,
- metionina,
- asparaginian.
Biorąc pod uwagę tak bogaty skład nagietka, naukowcy wskazują, że roślina ta z powodzeniem może być stosowania m.in. w leczeniu trudno gojących się ran. Ponadto wykazuje takie działanie jak:
- immunostymulujące,
- hepatoprotekcyjne,
- rozkurczowe,
- przeciwnowotworowe,
- antygenotoksyczne,
- przeciwzapalne,
- cytotoksyczne wobec czerniaka, białaczki i raka jelita grubego,
- przeciwzapalne,
- antybakteryjne,
- przeciwgrzybiczne,
- hipoglikemizujące
- chroniące żołądek.
Na co pomaga nagietek? Przygotuj domowy napar
Przede wszystkim ze względu na przeciwzapalne i przeciwobrzękowe właściwości tej rośliny, warto stosować ją na wszelkie stłuczenia, czy trudno gojące się rany. Poza tym domowe okłady mogą być przydatne w łagodzeniu bólu stawów. Redukując stan zapalny i obrzęk przyspeszają powrót do zdrowia.
Domowa maść z nagietka posłuży także jako remedium na oparzenia skórne i trudno gojące się rany. Na piciu herbaty z nagietka skorzysta także podrażniony żołądek, wątroba oraz nerki. Napar przyda się także kiedy szukamy naturalnego sposobu na pozbycie się nadmiaru nagromadzonej w organizmie wody, czy dokucza nam infekcja dróg moczowych.
Moczopędne działanie rośliny oczyści nasz organizm z toksyn i sprawi, że stopniowo będą znikać obrzęki spowodowane nagromadzeniem wody. Dzięki temu mamy szansę zauważyć zmianę w wyglądzie w okolicach talii, ud, czy twarzy.
Naukowcy wskazali, że przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne działanie nagietka jest dosyć szerokie i obejmuje takie patogeny jak:
- Candida krusei,(drożdżak)
- Candida dubliniensis, (drożdżak)
- Candida guilliermondii, (drożdżak)
- Candida glabrata, (drożdżak)
- Candida albicans,(drożdżak)
- Candida parapsilosis, (drożdżak)
- Candida tropicals, (drożdżak)
- Rhodotorella spp., (drożdżak)
- Streptococcus aureus (bakteria, gronkowiec złocisty)
Grzyby typu Candida są odpowiedzialne za grzybicę narządów płciowych. Ten dotkliwy problem dotyka zwłaszcza kobiety. Pozbycie się drożdżaków często wymaga kompleksowego leczenia i zmiany diety. Warto jednak popijać herbatkę z nagietka, bo stan jelit ma w tej chorobie kluczowe znaczenie. Dobrym pomysłem będzie także delikatnie moczenie pochwy z lekko ciepłym naparze z nagietka.