Herbata z dziurawca - właściwości i przepis. Dla kogo herbata z dziurawca jest zakazana?

2020-11-03 12:45

Herbata z dziurawca polecana jest jako remedium na jesienny spadek nastroju - ale ma również szereg innych właściwości: pomaga na brak apetytu, łagodzi problemy żołądkowe i zgagę, wspiera pracę nerek. Warto jednak wiedzieć, że z herbatą z dziurawca nie wolno przesadzić, a niektórzy pić jej nie mogą. Jakie właściwości ma herbata z dziurawca, komu jest zalecana, jak ją przygotować?

Herbata z dziurawca - właściwości i przepis. Dla kogo herbata z dziurawca jest zakazana?
Autor: Getty Images
Herbata z dziurawca - właściwości i przepis. Dla kogo herbata z dziurawca jest zakazana?
Autor: Getty Images

Herbatę z dziurawca można kupić gotową, można ją również przygotować z własnoręcznie zebranego ziela dziurawca, którego w naszym kraju jest pod dostatkiem, rośnie bowiem zarówno w stanie naturalnym (najłatwiej go znaleźć w miejscach silnie nasłonecznionych, np. na łąkach, nieużytkach czy przy drogach), jak i na plantacjach. 

Spis treści

  1. Herbata z dziurawca - właściwości odżywcze
  2. Herbata z dziurawca - właściwości prozdrowotne
  3. Herbata z dziurawca - przepis i sposób stosowania
  4. Herbata z dziurawca - przeciwwskazania

Herbata z dziurawca - właściwości odżywcze

Herbata z dziurawca jest bogata w szereg związków chemicznych i substancji czynnych. Należą do nich:

Herbata z dziurawca - właściwości prozdrowotne

Herbata z dziurawca ma szerokie zastosowanie, co zawdzięcza bogactwu i różnorodności substancji obecnych w zielu dziurawca.

Herbata z dziurawca:

Herbata z dziurawca - przepis i sposób stosowania

Przepis na herbatę z dziurawca jest prosty - łyżkę ziela wystarczy wsypać do filiżanki, zalać gorącą (ale nie wrzącą) wodą i poczekać kwadrans, aż się zaparzy, a następnie przecedzić.

Filiżankę herbaty z dziurawca można pić 2-3 razy dziennie przed posiłkiem (co jest zalecane wówczas, jeśli ma działać żółciopędnie lub pobudzić apetyt) lub po jedzeniu w pozostałych przypadkach. Jeśli zależy ci na jej działaniu uspokajającym, warto ją pić wieczorem, przed snem. Nie należy jednak przesadzić z jej ilością.

Herbata z dziurawca - przeciwwskazania

Dla kogo herbata z dziurawca jest zakazana? Przede wszystkim dla osób, które mają duże problemy z wątrobą lub wysoką gorączkę.

Nie mogą jej również pić osoby, które na stałe przyjmują leki, gdyż preparaty zawierające dziurawiec oraz herbata z tego ziela mogą wchodzić w interakcje z substancjami czynnymi zawartymi w lekach i zmniejszać ich skuteczność lub nasilać działanie. Herbaty z dziurawca nie mogą pić m.in. osoby leczone interferonem, antykoagulantami, lekami przeciwdepresyjnymi, a także  przyjmujące niektóre preparaty antykoncepcyjne.

Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki lub chorujesz przewlekle, zanim zaczniesz pić herbatę z dziurawca skonsultuj się z lekarzem.

Warto również pamiętać, że zawarte w dziurawcu związki zwiększają wrażliwość skóry na światło słoneczne, co grozi poparzeniem  - dlatego pijąc herbatę z dziurawca należy jednocześnie unikać przebywania na dworze w słoneczne dni bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.

Rośliny doniczkowe dla leniwych i zapracowanych [WIDEO]

Czy rozpoznajesz to zioło?

Pytanie 1 z 7
Te fioletowe kwiaty zawierające olejki eteryczne, które działają uspokajająco to:
Lawenda