Herbata z dziurawca - właściwości i przepis. Dla kogo herbata z dziurawca jest zakazana?
Herbata z dziurawca polecana jest jako remedium na jesienny spadek nastroju - ale ma również szereg innych właściwości: pomaga na brak apetytu, łagodzi problemy żołądkowe i zgagę, wspiera pracę nerek. Warto jednak wiedzieć, że z herbatą z dziurawca nie wolno przesadzić, a niektórzy pić jej nie mogą. Jakie właściwości ma herbata z dziurawca, komu jest zalecana, jak ją przygotować?
Herbatę z dziurawca można kupić gotową, można ją również przygotować z własnoręcznie zebranego ziela dziurawca, którego w naszym kraju jest pod dostatkiem, rośnie bowiem zarówno w stanie naturalnym (najłatwiej go znaleźć w miejscach silnie nasłonecznionych, np. na łąkach, nieużytkach czy przy drogach), jak i na plantacjach.
Spis treści
- Herbata z dziurawca - właściwości odżywcze
- Herbata z dziurawca - właściwości prozdrowotne
- Herbata z dziurawca - przepis i sposób stosowania
- Herbata z dziurawca - przeciwwskazania
Herbata z dziurawca - właściwości odżywcze
Herbata z dziurawca jest bogata w szereg związków chemicznych i substancji czynnych. Należą do nich:
- związki antronoidowe
- glikozydy flawonoidowe (m.in. hiperozyd)
- rutozyd
- kwercetyna
- garbniki
- olejek eteryczny
- hiperyzyna
- cholina
- fitosterole
- witamina C
- witamina K
- sole mineralne
Herbata z dziurawca - właściwości prozdrowotne
Herbata z dziurawca ma szerokie zastosowanie, co zawdzięcza bogactwu i różnorodności substancji obecnych w zielu dziurawca.
Herbata z dziurawca:
- łagodzi dolegliwości trawienne - działa ściągająco na błonę śluzową przewodu pokarmowego i przeciwskurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego; łagodzi zgagę, wzdęcia, biegunki
- ma właściwości przeciwzapalne - polecana jest w zapaleniu oskrzeli, anginie, grypie
- działa żółciotwórczo i żółciopędnie, przeciwdziała zastojowi żółci w pęcherzyku żółciowym, zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych
- pobudza apetyt - stymuluje bowiem wydzielanie soków żołądkowych
- uspokaja - łagodzi stan napięcia i niepokoju, pomaga przy sezonowym obniżeniu nastroju i w stanach wyczerpania nerwowego oraz w łagodnych stanach depresyjnych i lękowych
- działa moczopędnie - zmniejsza ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych
- wspiera leczenie zapalenia jelita grubego, chorób nerek, pęcherza moczowego
- działa wspomagająco w leczeniu nadciśnienia tętniczego, bezsenności, bólu głowy.
Herbata z dziurawca - przepis i sposób stosowania
Przepis na herbatę z dziurawca jest prosty - łyżkę ziela wystarczy wsypać do filiżanki, zalać gorącą (ale nie wrzącą) wodą i poczekać kwadrans, aż się zaparzy, a następnie przecedzić.
Filiżankę herbaty z dziurawca można pić 2-3 razy dziennie przed posiłkiem (co jest zalecane wówczas, jeśli ma działać żółciopędnie lub pobudzić apetyt) lub po jedzeniu w pozostałych przypadkach. Jeśli zależy ci na jej działaniu uspokajającym, warto ją pić wieczorem, przed snem. Nie należy jednak przesadzić z jej ilością.
Herbata z dziurawca - przeciwwskazania
Dla kogo herbata z dziurawca jest zakazana? Przede wszystkim dla osób, które mają duże problemy z wątrobą lub wysoką gorączkę.
Nie mogą jej również pić osoby, które na stałe przyjmują leki, gdyż preparaty zawierające dziurawiec oraz herbata z tego ziela mogą wchodzić w interakcje z substancjami czynnymi zawartymi w lekach i zmniejszać ich skuteczność lub nasilać działanie. Herbaty z dziurawca nie mogą pić m.in. osoby leczone interferonem, antykoagulantami, lekami przeciwdepresyjnymi, a także przyjmujące niektóre preparaty antykoncepcyjne.
Jeśli przyjmujesz jakiekolwiek leki lub chorujesz przewlekle, zanim zaczniesz pić herbatę z dziurawca skonsultuj się z lekarzem.
Warto również pamiętać, że zawarte w dziurawcu związki zwiększają wrażliwość skóry na światło słoneczne, co grozi poparzeniem - dlatego pijąc herbatę z dziurawca należy jednocześnie unikać przebywania na dworze w słoneczne dni bez odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej.