Herbaty, które najbardziej szkodzą zdrowiu. Wiele osób pije je litrami

2024-03-06 13:50

Herbaty mogą mieć korzystny wpływ na organizm. To znany fakt, ale nierzadko zapominamy, że nie każda herbata jest zdrowa, jak również że są grupy osób, które ze względów zdrowotnych nie powinny sięgać po określone produkty. Jakie herbaty mogą szkodzić zdrowiu? Czym grozi ich wypicie?

Herbaty, które najbardziej szkodzą zdrowiu. Wiele osób pije je litrami
Autor: Getty Images Herbaty, które najbardziej szkodzą zdrowiu. Wiele osób pije je litrami

Herbaty, które mogą szkodzić: herbatki oczyszczające

herbaty, które szczególnie mogą szkodzić zdrowiu. Mimo to wiele osób wciąż z chęcią po nie sięga. Takie nieodpowiednie herbaty mogą szkodzić wątrobie oraz wpływać niekorzystnie na układ trawienny.

Na liście tych najgorszych herbat są tzw. oczyszczające, które jakoby mają pomóc schudnąć szybko i skutecznie. Nic bardziej mylnego! To produkty, które – nawet jeśli wiążą się z chwilową utratą masy ciała – mogą działać niszcząco na jelita, powodować biegunki i inne problemy gastryczne.

Parzyli, zaparzali, przelewali i podziwiali...Festiwal Kawy, Czekolady i Herbaty odbył się w Lublinie.

Szkodliwe herbaty "odchudzające"

Kolejny problem, jaki niosą ze sobą herbatki na odchudzanie, to uzależnienie organizmu czy przyzwyczajenie do nich. Tak się dzieje m.in. w przypadku senesu. Organizm z czasem tak się przyzwyczaja do tego środka, że samodzielne wypróżnienie może stać się wyzwaniem.

Czy herbata z cytryną jest szkodliwa? 

Badania wskazują, że herbata z cytryną może sprzyjać powstawaniu cytrynianu glinu. Chociaż niektórzy sądzą, że może to być niebezpieczne dla zdrowia, badania wykazują, że glin (czyli aluminium) jest związany przez taninę w herbacie, a w związku z tym nieszkodliwy. Mimo to niektóre osoby odradzają taką herbatę osobom w ciąży.

CZYTAJ TEŻ: Herbata z cytryną: czy jest szkodliwa?

Herbaty, których nie należy pić w ciąży

Z kolei teina, której duże ilości znajdują się w czarnej herbacie, może wypłukiwać z organizmu niektóre minerały, jak m.in. cynk i żelazo. Herbaty z teiną odradza się też osobom w ciąży, ponieważ wypłukują kwas foliowy, niezbędny do kształtowania układu nerwowego płodu.

CZYTAJ TEŻ: Jaka herbata jest najzdrowsza wśród zdrowych?

Uważa się też, że oczekując na dziecko, nie należy pić herbat z krwawnika pospolitego czy z dziurawca. Te rośliny mogą mieć negatywny wpływ na rozwijający się płód.

Herbata z żywokostu - u nas chwalona, w innych krajach zakazana

Z kolei herbata z żywokostu zawiera alkaloidy. Te substancje, choć naturalne, mogą szkodliwie oddziaływać na organizm. Z tego względu żywokost wycofano z rynku spożywczego w niektórych krajach, dając ewentualne zielone światło wyłącznie na zewnętrzne stosowanie. Alkaloidy mogą mieć szkodliwy wpływ m.in. na wątrobę.