Jak zrobić ocet jabłkowy domowym sposobem? Ten przepis jest niezawodny

2023-09-29 19:04

Przepis na domowy ocet jabłkowy jest prosty, jednak jego przygotowanie wymaga czasu i cierpliwości. Prezentujemy sprawdzony domowy przepis na ocet jabłkowy. Dowiedz się, jak w prosty sposób samodzielnie zrobić ocet jabłkowy.

Jak zrobić ocet jabłkowy - przepis na ocet jabłkowy domowej roboty
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak powstaje ocet jabłkowy?
  2. Jak zrobić ocet jabłkowy domowym sposobem?
  3. Z jakich jabłek zrobić ocet jabłkowy?
  4. Jak długo robi się ocet jabłkowy?
  5. Ocet jabłkowy - przepis:
  6. Jak przechowywać ocet jabłkowy?
  7. Jak stosować ocet jabłkowy?
  8. Ocet jabłkowy - przydatne triki. To warto wiedzieć!

Jak powstaje ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy powstaje z fermentacji jabłek, która dokonuje się za sprawą bakterii z rodzaju Acetobacter. Ma charakterystyczny złocisty kolor i jabłkowy zapach.

Ocet jabłkowy ma wiele właściwości prozdrowotnych, jednak wokół efektów jego regularnego spożywania narosło wiele mitów. Faktem jest, że korzystnie wpływa na gospodarkę węglowodanową, co udowodniły badania przeprowadzone na osobach chorych na cukrzycę.

Kwas octowy zawarty w occie jabłkowym niszczy bakterie, grzyby i wirusy. Jednak już twierdzenia, że ocet jabłkowy obniża cholesterol, hamuje apetyt - ułatwiając tym samym odchudzanie - i poprawia pracę układu krążenia, nie znajdują potwierdzenia w badaniach.

Zewnętrznie, ocet jabłkowy był tradycyjnie stosowany do okładów na bóle głowy, jako dodatek do przygotowanych w domu preparatów na niedoskonałości skóry, takie jak wypryski i krosty, w celu złagodzenia obrzęków nóg i oparzeń słonecznych, przy zwichnięciach, żylakach, zapaleniu gardła, kaszlu, na poprawę stanu włosów i skóry.

W formie dieta DASH

Jak zrobić ocet jabłkowy domowym sposobem?

Podczas psucia się owoców następuje fermentacja i tworzy się słaby alkohol, który w kontakcie z obecnymi w powietrzu bakteriami i drożdżami zmienia się w ocet. Tak więc jeśli moszcz owocowy umieścisz w zamkniętym naczyniu (i spełnisz kilka dodatkowych warunków), otrzymasz wino; jeśli naczynie zostawisz otwarte, otrzymasz ocet.

Do zrobienia octu potrzebne są jabłka bez oprysków, pochodzące od znajomego sadownika lub kupione na targu − robaczywe, z naroślami, plamkami, różnych rozmiarów to znak, że drzewa były niepryskane.

Sporo bakterii i drożdży znajduje się na skórkach owoców, dlatego nie powinno się myć dokładnie jabłek zebranych z sadu. Jeśli są zerwane z gałęzi, są czyste; jeśli zbierasz spady, delikatnie je umyj i usuń miejsca stłuczone czy zarobaczone.

Z jakich jabłek zrobić ocet jabłkowy?

Domowy ocet jabłkowy musi być przede wszystkim wykonany z ekologicznych owoców. Tylko w ten sposób uzyskujemy pełnowartościowy produkt. Kolejną kwestią jest dobór gatunków. Jeśli jest taka możliwość warto połączyć przynajmniej dwie odmiany np. Antonówka i Szara Reneta. Najważniejsze jest jednak to, aby jabłka nie były pryskane. Jeśli uda się znaleźć stare jabłonie z pokrzywionymi owocami, z robaczkiem w środku, to zdecydowanie będzie to najlepszy wybór.

Jak długo robi się ocet jabłkowy?

Samo przygotowanie nie zajmuje zbyt dużo czasu. Wystarczy dokładnie umyć jabłka, wyczyścić i wyparzyć słój, czy inne naczynie. Natomiast jeśli wziąć pod uwagę cały proces i to jak długo robi się ocet jabłkowy, zależy od naszych oczekiwań i cierpliwości. Przyjmuje się jednak, że fermentacja powinna trwać co najmniej sześć tygodni.

Ocet jabłkowy - przepis:

  1. Jabłka podziel na 4 części, usuń gniazda nasienne. Pokrój owoce na cieniutkie plastry, rozdrobnij w malakserze lub zmiel w maszynce do mięsa. Możesz też zrobić ocet ze skórek z jabłek i ogryzków (bez ogonków), a miąższu użyć do kompotu czy marmolady.
  2. Włóż surowiec do czystego słoja i zalej przegotowaną, ostudzoną, posłodzoną wodą. Ilość cukru, jakiej użyjesz, zależy od kwaśności jabłek − jeśli są słodkie, to dodaj łyżkę na 1 l wody, jeśli kwaśne, to 3−4 łyżki na 1 l (lepiej, by woda była zbyt słodka niż za mało słodka: cukier i tak zostanie pochłonięty przez drożdże).
  3. Słój przykryj bawełnianą szmatką lub kawałkiem ręcznika papierowego, załóż recepturkę. Musisz liczyć się z obecnością muszek owocówek – nie używaj gazy, bo owady mogą wejść do naczynia przez dziurki.
  4. Słój postaw w ciemnym, ciepłym miejscu (np. na parapecie).
  5. Rozpoczyna się fermentacja alkoholowa i jabłka ciągle wypływają na wierzch, więc codziennie trzeba je mieszać, by nie utworzyła się pleśń. Po 2−3 dniach wokół owoców pojawia się piana – to dobry znak. Dawniej nazywano ją octem zarodowym i uznawano za szczególnie leczniczą, silniejszą w działaniu od samego octu. Faza fermentacji trwa 2−3 tygodnie.
  6. Gdy piana zniknie, a owoce lekko zbrązowieją i przestaną wypływać na wierzch, przecedź płyn do garnka przez sitko lub durszlak. Owoce nie będą ci już potrzebne. Umyj słój i wlej do niego zaczątek octu (płyn jabłkowy). Nałóż ręcznik papierowy lub bawełnianą szmatkę, załóż recepturkę i ustaw w ciemnym, ciepłym miejscu.
  7. Teraz rozpoczyna się fermentacja octowa. Ta faza trwa 2−4 tygodnie, jej długość jest uzależniona od temperatury, rodzaju bakterii octowych i ilości wytworzonego alkoholu. Ciecz zaczyna pachnieć octem, na wierzchu może utworzyć się kożuszek fermentacyjny – warto go zamieszać z octem.
  8. Po 4 tygodniach zajrzyj do octu. Powinna zacząć się tworzyć zawiesina o równomiernym kolorze. Dotknij jej, daje wrażenie śliskości – to zbiór dobrych bakterii, zwany matką octową. Nie wyrzucaj zawiesiny – to octowy skarb, konieczny do tworzenia innych rodzajów octów.
  9. Gdy płyn zacznie pachnieć octem, to znak, że zakończyła się jego produkcja. Wyjmij matkę octową, a pozostałą część zlej do czystych butelek, najlepiej brązowych. Ocet powinien być przejrzysty, sklarowany, więc nie przelewaj do butelki mętnych resztek.
  10. Matkę octową przechowuj w osobnym słoiku, zalaną wodą lub octem. Dorzuć ją do słoika, w którym zrobisz następny ocet. Jest w niej sporo bakterii octowych, które przyspieszą produkcję.
  11. Świeżo przelany ocet odstaw do piwnicy, spiżarki czy szafki. Można go długo przechowywać. W butelce też może się tworzyć matka octowa, czyli „glutowy” korek, a na dnie mogą osadzać się mętne resztki – to nie jest oznaka psucia się, ale tego, że ocet jest doskonały.
  12. Bezpiecznie byłoby tylko lekko wcisnąć korek, tak żeby umożliwić dostęp powietrza. Zdarza się bowiem, że ocet zlany zbyt wcześnie jeszcze pracuje i korek może wystrzelić.
  13. Do octu jabłkowego można dorzucić kilka śliwek, wtedy będzie miał lekko czerwony kolor.

Jak przechowywać ocet jabłkowy?

Domowe przetwory potrzebują odpowiednich warunków, przykładem jest ocet jabłkowy. Przechowywanie tego typu produktu polega na ochronie przed słońcem i zapewnienie właściwej temperatury. W tym celu najlepiej sprawdzi się piwniczka, gdzie jest nieco chłodniej i nie dociera tam światło. Dzięki temu zachowamy wszystkie właściwości prozdrowotne uzyskanej, ekologicznej mikstury. Po otwarciu można przechowywać ocet w lodówce lub w temperaturze pokojowej.

Jak stosować ocet jabłkowy?

1−2 łyżki octu wymieszaj z przegotowaną wodą (ok. 200 ml) i pij zamiast herbaty. Jeśli dodasz łyżeczkę miodu, stworzysz superodżywczy napój mocy, którym warto się uraczyć na dobry początek dnia, a po pół godzinie zjeść śniadanie.

Taka mieszanka dostarczy związków aktywnych pochodzących z octu jabłkowego i miodu; stosowana odpowiednio długo usprawni pracę całego organizmu. Znano ją już w starożytności.

Warto wiedzieć

Ocet jabłkowy - przydatne triki. To warto wiedzieć!

Jeśli ocet jest słaby, możesz ponownie wrzucić do niego skórki jabłek czy rozdrobnione jabłka i wykonać od początku cały proces – najpierw fermentacji alkoholowej, potem octowej. Potrwa to kilka tygodni.

Doskonały ocet jabłkowy zrobisz z soku uzyskanego poprzez powolne wytłaczanie owoców – nie w sokowirówce, lecz w wyciskarce wolnoobrotowej lub w prasie. Lepszy ocet uzyskuje się z jabłek późniejszych. Ocet z jabłek wczesnych, np. z papierówek, jest mało esencjonalny, ale możesz go użyć do macerowania ziół.

Jeśli ocet nie do końca ci się udał, wrzuć do niego skórki pomarańczy i maceruj przez 2 tygodnie – takiego aromatycznego wyrobu możesz użyć do usuwania kamienia np. z baterii łazienkowych czy kafelków.

Oznaką zepsucia octu są nieregularnie rozrzucone plamki pleśni. Pleśń odróżnisz od matki octowej po tym, że jej plamki mają różną wielkość i nie są przejrzyste.

Sprawdzaj swoje octy – zbyt wcześnie zakręcone butelki mogą zgromadzić w sobie gaz. Odkręć lekko nakrętkę, by powietrze mogło uchodzić.

Nie produkuj octu w tym samym miejscu, co wino domowe – bakterie octowe unoszące się w powietrzu mogą sprawić, że z wina powstanie ocet.

Termin ważności octu jabłkowego. Czy ocet jabłkowy może się zepsuć?

Teoretycznie nie powinien, ponieważ jest to naturalny konserwant. Jednak źle przechowywany i narażany na wysoką temperaturę może zacząć brzydko pachnieć, są przypadki, kiedy pojawia się pleśń. Wówczas należy go wyrzucić. Warto wspomnieć, że ocet nie powinien znajdować się blisko źródła ciepła, czyli np. kuchni.

Kiedy zlewać ocet jabłkowy?

Po zakończeniu procesu fermentacji, czyli po czterech lub sześciu tygodniach.

Kiedy ocet jabłkowy jest gotowy?

Z octem jabłkowym jest podobnie, jak z innym produktem poddanym fermentacji. Powinien uzyskać odpowiednią kwasowość. Dlatego uznaje się, że gotowy ocet jabłkowy, to taki, który był przygotowywany co najmniej sześć tygodni. Jednak już po miesiącu nadaje się do spożycia.

Dlaczego ocet jabłkowy jest mętny?

Ekologiczny produkt cechuje specyficzny wygląd, dlatego jeśli zastanawiamy się dlaczego ocet jabłkowy jest mętny, to odpowiedź jest prosta, bo powinien. Taki wygląd świadczy o obecności matki octowej, która w składzie ma żywe kultury bakterii, celulozę i drożdże. Dlatego, warto wstrząsnąć butelką przed użyciem, aby osad wymieszał się z pozostałą częścią roztworu.

Co zrobić z jabłkami po occie jabłkowym?

Najbardziej popularnym rozwiązaniem wykorzystania jabłek po occie jabłkowym jest przygotowanie domowej musztardy. Jednak zastosowania mogą być różne. Kwaśny smak może przełamać zbyt słodki sos, a połączenie niewielkiej ilości owoców z jogurtem naturalnym i miodem może stanowić smaczną propozycję dodatku do pieczonego mięsa.

Ocet jabłkowy bez cukru. Czy to możliwe?

Oczywiście, że tak. Nie zapominajmy, że w owocach występują naturalne cukry, dzięki którym zachodzi fermentacja. Dodatek cukru ma tylko przyspieszyć ten proces, ale nie jest to konieczne.

Warto wypróbować
Jesz co lubisz - kwadrat

Autor: Time S.A.

Indywidualnie dobrana dieta pozwoli Ci z łatwością schudnąć, a przy tym jeść zdrowo, smacznie i bez wyrzeczeń. Skorzystaj z Jeszcolubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie i zadbaj o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. Ciesz się świetnie dobranym menu i stałym wsparciem dietetyka już dziś!

Przepis na ocet jabłkowy pochodzi z książki Małgorzaty Kaczmarczyk "Zioła dla smaku, zdrowia i urody" (wydawnictwo Samo Sedno), którą Poradnikzdrowie.pl objął patronatem medialnym.

Ocet jabłkowy sprawdza się nie tylko w kuchni 

Choć picie octu jabłkowego przynosi wiele korzyści, to jednak zdecydowanie warto wykorzystać go nie tylko w kuchni. Świetnie poradzi sobie z problemami skórnymi. Dlatego jest ceniony także w domowej pielęgnacji. Przyda się w razie występowania następujących problemów:

  • łupież,
  • przetłuszczająca się cera,
  • stany zapalne,
  • trądzik,
  • zapobiega powstawaniu zamrszczek.

Warto jednak pamiętać, aby nie aplikować octu jabłkowego bezpośrednio na skórę. Należy wcześniej wykonać roztwór, czyli zmieszać ocet z wodą w proporcjach 1:1. Takim tonikiem możemy przemywać twarz.

Ziola_3D_300dpi.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl

Czy rozpoznajesz to zioło?

Pytanie 1 z 7
Te fioletowe kwiaty zawierające olejki eteryczne, które działają uspokajająco to:
Lawenda