Ocet jabłkowy dobry na odchudzanie? Sprawdzamy popularne fakty i mity
Ocet jabłkowy na odchudzanie ma wielu zwolenników. Ale czy rzeczywiście ocet jabłkowy pity codziennie wystarczy, by schudnąć? Jak to się dzieje, że picie octu jabłkowego pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów? Dowiedz się więcej o faktach i mitach na temat odchudzania z octem jabłkowym.
Spis treści
- Co to jest ocet jabłkowy?
- Ocet jabłkowy a odchudzanie: ocet pomaga szybko zgubić nadmiar tłuszczu. FAŁSZ
- Ocet jabłkowy przyspiesza spalanie tłuszczu. PRAWDA
- Wystarczy pić ocet jabłkowy by schudnąć. FAŁSZ
- Ocet jabłkowy zwiększa tempo przemiany materii. PRAWDA
- Stosowanie octu jabłkowego jest zdrowe i pozwala uniknąć efektu jo-jo. PRAWDA
Co to jest ocet jabłkowy?
Ocet jabłkowy, najlepiej własnoręcznie przyrządzony, to dobry środek wspomagający odchudzanie. Jest znakomitą przyprawą do sałatek i mięs oraz produktem o właściwościach leczniczych. Zawdzięcza to składnikom, które zawiera jabłko: cennym polifenolom (kwas chlorogenowy i katechina), beta-karotenowi oraz flawonoidom (florydzyna, kwercetyna), a także minerałom, witaminom oraz pektynom i kwasom: octowemu, cytrynowemu i mlekowemu. Czy jednak ocet jabłkowy jest panaceum dla odchudzających się?
Ocet jabłkowy a odchudzanie: ocet pomaga szybko zgubić nadmiar tłuszczu. FAŁSZ
Na początku kuracji octem jabłkowym waga rzeczywiście szybko idzie w dół. Ale jest to efekt odwadniających właściwości octu jabłkowego. Pozbywamy się przede wszystkim nadmiaru nagromadzonej wody. Jeżeli pamiętamy o piciu odpowiedniej ilości płynów wspomagamy efekt detoksykujący jaki wywiera ocet jabłkowy. Pozbywanie się złogów też odbija się na wadze.
Ocet jabłkowy przyspiesza spalanie tłuszczu. PRAWDA
Składniki zawarte w jabłkach, a tym samym w occie jabłkowym, przyspieszają rozszczepianie się tłuszczów. Jeśli więc stosujemy racjonalną dietę ograniczającą ilość kalorii picie octu jabłkowego pomoże organizmowi w zużyciu zapasów tkanki tłuszczowej. Przy okazji obniżymy sobie poziom cholesterolu.
Wystarczy pić ocet jabłkowy by schudnąć. FAŁSZ
Sama kuracja octem jabłkowym niewiele pomoże w pozbyciu się nadwagi, jeśli nie zmienimy dotychczasowego sposobu żywienia, który sprawił że utyłyśmy. Trzeba przede wszystkim całkowicie wyeliminować albo drastycznie ograniczyć słodycze, ciasta i białe pieczywo oraz smakowe jogurty a także słodkie desery na bazie serków, kaszy manny itd. Są one źródłem wielu zbędnych kalorii, tak samo jak słodkie napoje gazowane i wymyślne drinki. Kiedy ograniczymy ilość pustych kalorii, będziemy pamiętać o przynajmniej półgodzinnej przechadzce każdego dnia i do tego zaczniemy popijać koktajle na odchudzanie i ocet jabłkowy - sukces odchudzania murowany.
Czytaj też: Jak przyspieszyć metabolizm, żeby szybciej schudnąć?
Ocet jabłkowy zwiększa tempo przemiany materii. PRAWDA
Picie octu jabłkowego wspomaga trawienie, bo wydziela się wtedy więcej soków żołądkowych oraz szybciej są syntetyzowane enzymy trawienne. Jeśli do tego dodamy właściwości octu wspomagające rozkładanie tłuszczu i działanie pektyn oraz fitozwiązków wpływających na różne procesy zachodzące w organizmie oraz właściwości detoksykujące - zyskujemy usprawnienie przemiany materii. Warto jednak pamiętać, że ocet jablkowy na odchudzanie nie jest sposobem dla wszystkich. Nie można też raczyć się octem jabłkowym bez ograniczeń, bo można sobie podrażnić śluzówkę żołądka i doprowadzić do powstania wrzodów. osoby z wrażliwym żołądkiem powinny sięgnąć raczej po suplementy z octem jabłkowym.
Stosowanie octu jabłkowego jest zdrowe i pozwala uniknąć efektu jo-jo. PRAWDA
Wbrew powszechnej opinii spalanie tkanki tłuszczowej dzięki stosowaniu octu jabłkowego przebiega wolno. Chudniemy więc w rozsądnym tempie. Trzeba jednak pamiętać, by nie rzucić się na słodycze, piwo i pieczywo oraz tłuste mięsa po kuracji. Jeżeli zaczniemy się znowu objadać - nawet ocet jabłkowy nie zatrzyma efektu jo-jo.
Sprawdź: Jak zrobić ocet jabłkowy - przepis na ocet jabłkowy domowej roboty
Czytaj też:
- Idealna waga - kalkulator
- Kalkulator BMI - wzór na prawidłowe BMI
- Wartość energetyczna produktu. Jak obliczyć kaloryczność posiłku?