Jeden z najzdrowszych owoców. Zjedz 2 h przed snem, a pozbędziesz się toksyn
Egzotyczny, pochodzący z Ameryki Południowej owoc od wieków był ceniony za swoje prozdrowotne właściwości. Najnowsze badania naukowe wykazały, że papaja – bo o niej mowa – pomaga zapobiegać otyłości, a do tego chroni wątrobę i oczyszcza z toksyn.
Papaja to inna, potoczna nazwa stosowana w odniesieniu do melonowca właściwego. Owoc ten pochodzi z Ameryki Południowej, ale można znaleźć go również w Ameryce Środkowej, obecnie uprawiany jest również na terenie Europy. Egzotyczna roślina od wieków ceniona jest za prozdrowotne właściwości.
Najnowsze badania naukowe dotyczące owoców papai nie pomijają jej historycznej reputacji. Specjaliści z Nigerii podkreślają, że w medycynie tradycyjnej wykorzystywano nie tylko miąższ, ale również skórkę, łodygę, korzenie, czy nasiona papai.
Eksperci dodają, że z analiz i obserwacji wynika, iż 80 procent światowej populacji polega na produktach pochodzenia roślinnego w kontekście podstawowej opieki zdrowotnej. Stąd tak ważne jest, aby nieustannie badać wpływ spożycia poszczególnych owoców, czy warzyw na nasze zdrowie.
Czy papaja jest zdrowa? Jakie ma witaminy i minerały?
Naukowcy zaznaczają, że wykorzystanie papai już w czasach medycyny ludowej było możliwe dzięki fitochemikaliom obecnym w roślinie. Otóż papaja ma w sobie mnóstwo cennych składników takich jak:
- garbniki,
- steroidy,
- terpenoidy,
- saponiny,
- fenole,
- flawonoidy,
- żelazo,
- witaminy: A, C i E,
- magnez
- potas,
- miedź,
- cynk,
- witaminy z grupy B,
- kwas pantotenowy,
- kwas foliowy,
- błonnik pokarmowy.
Autorzy badań zaznaczają, że papaja może być pomocna w wielu sytuacjach. Szczegółowe analizy wykazały, że spożywanie owoców pomaga zapobiegać otyłości. A przeprowadzone na szczurach eksperymenty wykazały, że papaja chroni wątrobę i oczyszcza z toksyn.
U samców wywołano toksyczność za pomocą arszeniku. Następnie przez 21 dni podano gryzoniom 100 i 150 mg na kg masy ciała, wodnego ekstraktu z papai. Wyniki wykazały zmniejszenie stężenia 8-OHdGin w osoczu leczonych szczurów. Ekstrakt znacząco poprawił ALT, AST, ALP i stężenie bilirubiny. Rezultaty potwierdziły, że spożycie papai ma zdolność do oczyszczania organizm z obecnych w nim toksyn.
Papaja - na co pomaga?
Kolejnym atutem jest to, że papaja wykazuje aktywność przeciwwrzodową. Ponadto najnowsze ustalenia potwierdziły, że egzotyczny przysmak ma także inne, cenne właściwości. Papaja wykazuje następujące działanie:
- przeciwlękowe,
- przeciwbiegunkowe,
- przeciwbakteryjne,
- przeciwnowotworowe,
- przeciwcukrzycowe,
- przeciwwrzodowe,
- przeciwzakrzepowe,
- przeciwzapalne,
- hepatoprotekcyjne,
- gojenie ran,
- obniżające cholesterol.
Najnowsze wyniki badań. Papaja pomoże zwalczyć raka?
Cenną informacją jest również fakt, że papaja zawiera papainę. Najnowsze badania udowodniły, że enzym ten zawiera likopen, który zwalcza wolne rodniki i przyczynia się do zahamowania rozwoju raka poprzez rozkład fibryny w komórkach nowotworowych.
W trakcie Badań podawano szczurom doustnie 200 mg ekstraktu z papai na kilogram masy ciała./kg ekstraktu z rośliny podawano doustnie szczurom. Celem było złagodzenie sztucznie wywołanego raka.
Ocenione poziomy CA15-3 i LDH wykazały znaczną redukcję u szczurów leczonych papają. W raporcie z badań stwierdzono, że sok z tych owoców oraz likopen ekstrahowany z papai mają skuteczne działanie przeciwnowotworowe.
Zobacz galerię: Warzywa i owoce bogate w potas