Jedz dla zdrowia serca, mózgu, stawów. Kupisz za grosze w każdym markecie
Znajdziemy je w każdym markecie, a mimo to wciąż rzadko goszczą na naszych stołach. Warto jednak poznać ich zalety, aby zmienić przyzwyczajenia i wprowadzić do menu ten przysmak. Na co warto postawić, wzbogacając codzienny jadłospis?
Lekarz zaleca mało znane grzyby
Lekarz Marek Skoczylas, znany z YouTube z kanału Marek Skoczylas TV, jest wprawdzie stomatologiem, ale jak zapewnia, stale poszerza wiedzę „na temat medycyny ogólnej, fitofarmakologii, biochemii oraz flory bakteryjnej”. Jest też autorem publikacji „Zneutralizuj chemię z pożywienia i odzyskaj zdrowie”.
Tym razem wziął pod lupę (i na talerz) hodowlane grzyby - boczniaki. Jak wiadomo, Polacy gustują w grzybach, jednak boczniaki stosunkowo rzadko trafiają na nasze stoły. Wolimy „polować” na leśne grzybki i samodzielnie je zbierać, zamiast sięgnąć po te, które bez trudu znajdziemy w sklepach.
Boczniaki to źródło ergotioneiny, która jest antyoksydantem. To tzw. „witamina długowieczności”. Może korzystnie wpływać na organizm, spowalniać procesy starzenia, poprawiać samopoczucie.
Jeśli te argumenty to za mało, aby przekonać się do boczniaków, bo zwyczajnie wam nie smakują, warto pamiętać, że ergotioneina znajduje się również w pieczarkach oraz w niektórych sfermentowanych produktach spożywczych.
Boczniaki - remedium na choroby serca i na cukrzycę
- Ergotioneina wprowadzona do naszego organizmu bardzo długo jest aktywna (...). Gromadzi się w miejscach, w których stres oksydacyjny jest największy. (....) Po przedostaniu się do naszego ciała zmniejsza stężenie bardzo, bardzo powoli, czyli po 30 dniach od jej spożycia jest jej w naszym ciele niewiele mniej – mówił Marek Skoczylas w nagraniu.
Lekarz przedstawił swoje tezy, powołując się na szereg badań, w których wykazano, że ergotioneina może zmniejszać śmiertelność w większości chorób przewlekłych, a także działać pomocniczo w chorobach serca i układu krążenia czy w nefropatii cukrzycowej.
Boczniaki mogą też wesprzeć układ nerwowy pacjentów z cukrzycą, zmniejszać dolegliwości bólowe i stany zapalne stawów czy redukować ryzyko miażdżycy.
Boczniakom przypisuje się również korzystny wpływ na układ odpornościowy, w niektórych badaniach zauważono dzięki nim zmniejszanie ryzyka rozwoju niektórych nowotworów, sprawdzają się także, jeśli chodzi o przeciwdziałanie cukrzycy.
Ponadto lekarz stomatolog Marek Skoczylas zwrócił uwagę, że wedle danych, do których dotarł, ergotioneina może przenikać barierę krew – mózg, tym, samym chroniąc mózg przed wolnymi rodnikami.
Chociaż długo sądzono, że grzyby – poza walorami smakowymi – mają niewiele do zaoferowania, dziś już wiadomo, że to błędna teza.