Jest witaminową bombą i zawiera kwas foliowy. Przyrządzisz go na wiele sposobów

2023-02-23 15:15

To warzywo zawiera wiele ważnych witamin i minerałów. Ma niewiele kalorii, więc świetnie sprawdzi się u osób, które pragną schudnąć. Jest także bogate w kwas foliowy, a dzięki zawartości przeciwutleniaczy, może chronić przed rakiem.

Jest witaminową bombą i zawiera kwas foliowy. Przyrządzisz go na wiele sposobów
Autor: Getty Images Jest witaminową bombą i zawiera kwas foliowy. Przyrządzisz go na wiele sposobów

Kalafior to jedno z najbardziej wszechstronnych warzyw. Możemy go jeść na surowo, grillować, piec, gotować. Świetnie sprawdzi się jako puree, a także zamiennik ryżu.

Bogaty w witaminy i przeciwutleniacze

Kalafior zalicza się do rodziny warzyw krzyżowych takich jak kapusta czy brokuły. Charakterystyczną cechą tej grupy warzyw jest silny i wyraźny zapach, który wiele osób uważa za nieatrakcyjny. Jednak warto sięgać po te produkty ze względu na ich właściwości zdrowotne.

Przede wszystkim kalafior zawiera w sobie witaminy i minerały takie jak:

  • witamina C,
  • witamina K,
  • magnez,
  • witaminy z grupy B,
  • potas,
  • fosfor.

Jest także bogaty w kwas foliowy, dlatego zaleca się go kobietom w ciąży. Co więcej, ma w sobie mało sodu i niewiele kalorii oraz zawiera przeciwutleniacze, które pomagają zapobiegać mutacjom komórkowym oraz zmniejszają stres oksydacyjny.

Podobnie jak inne warzywa krzyżowe, kalafior zawiera indolo-3-karbinol (I3C) i sulforafan. Badania naukowe wykazały, że oba te przeciwutleniacze zmniejszają ryzyko chorób nowotworowych takich jak rak piersi u kobiet czy rak prostaty u mężczyzn.

Kalafior – dlaczego warto go jeść? Co można zrobić z kalafiora?

Zjesz go na wiele sposobów

Najlepiej wybierać te główki kalafiora, które są zwarte i mają kremowo-biały kolor, a ich liście są jasnozielone oraz mocno przymocowane. Lepiej unikać kalafiorów, które mają brązowe plamy. Po zakupie tego warzywa, dobrze jest podzielić je na części lub różyczki.

Eksperci zalecają, by nie przechowywać go w celofanowych torbach, które mogą zatrzymać wilgoć i przyspieszać psucie warzywa. Warto zatem przechowywać go w zamkniętej papierowej torbie wyłożonej ręcznikiem papierowym, który będzie wchłaniać wilgoć. W ten sposób kalafior można przechowywać w lodówce od 4 do 7 dni.

Kalafior daje pole do popisu w kuchni. Można z niego zrobić zupę, krem, usmażyć w formie placków. Można go także zjeść na surowo, ale sprawdzi się również jako dodatek do pizzy.

Ryż z kalafiora świetnie zastąpi popularne ziemniaki jako dodatek do obiadu.