Kawa tuż po przebudzeniu to kiepski pomysł. Wypij o tej porze, a zastrzyk energii murowany

2024-05-11 7:56

Często pierwszą myślą, jaka pojawia się zaraz po przebudzeniu, to: „filiżanka kawy postawi mnie na nogi”. Ale czy wypicie tzw. małej czarnej tak od razu po wstaniu z łóżka to dobry pomysł? Konsultantka ds. snu wskazuje kiedy, najlepiej sięgnąć po ten niezwykle aromatyczny napój. Jej odpowiedź może zaskoczyć.

Kawa tuż po przebudzeniu nie jest dobra. Wypij o tej porze, a zastrzyk energii murowany
Autor: Getty Images Kawa tuż po przebudzeniu nie jest dobra. Wypij o tej porze, a zastrzyk energii murowany

O której godzinie najlepiej pić pierwszą kawę?

Niektórzy nie wyobrażają sobie poranka bez kawy, czyli kofeinowej dawki energii. Okazuje się, że pora picia tego napoju ma duże znaczenie. Kiedy najlepiej sięgnąć po małą czarną? Konsultantka ds. snu, dr Deborah Lee, mówi, żeby nie robić tego tuż po wstaniu z łóżka. Według niej optymalnym czasem na wypicie pierwszej filiżanki kawy, którego powinniśmy się trzymać, jest godz. 10 rano lub 45 minut po porannej pobudce.

Dlaczego akurat ta godzina? Jak wyjaśniła ekspertka, kortyzol (zwany hormonem stresu) „podąża za rytmem specyficznego dla własnego cyklu snu”. Największe stężenie hormonu stresu przypada po przebudzeniu i zmienia się w ciągu dnia. Zdaniem dr Lee jeśli będziemy pić kawę wcześniej, to możemy w końcu „uodpornić” się na jej działanie.

- Jeśli jesteś osobą, która budzi się około 7 rano, to wstrzymaj się z wypiciem pierwszej filiżanki kawy do około 10-12. Ten nawyk sprawi, że twoje ciało i umysł docenią ją najbardziej, a kofeina przyniesie najwięcej korzyści - mówiła specjalistka w rozmowie z brytyjskim portalem „The Sun”.

Poradnik Zdrowie: zdrowotne właściwości kawy

To optymalna pora na wypicie ostatniej filiżanki kawy

Jak się okazuje, to kiedy pijemy pierwszą kawę, jest istotne dla naszego funkcjonowania w ciągu dnia. Do tego też powinniśmy zwracać uwagę, o której godzinie delektujemy się ostatnią filiżanką małej czarnej, aby później nie mieć problemów z zasypianiem. Spożycie tego aromatycznego napoju na co najmniej sześć godzin przed położeniem się do łózka zapewnia spokojny i zdrowy sen.

Ekspertka zaznaczyła, że w dużej mierze zależy to od tolerancji na kofeinę danej osoby. - Aby uniknąć zaburzeń rytmu snu, unikaj kofeiny po godzinie 15, w tym kawy, napojów gazowanych, napojów energetycznych - powiedziała dr Lee.

Świetnym zamiennikiem kawy są naturalne napoje bezkofeinowe, takie jak herbatki ziołowe lub owocowe. - Twój harmonogram snu będzie ci wdzięczny! - skwitowała.