Kiszona kapusta nie tylko na talerzu. Napój, który potrafi zdziałać cuda
Kiszona kapusta odgrywa ważną rolę w wielu tradycyjnych potrawach. Jednak nie każdy wie, że oprócz farszu można z niej przygotować także napój, który ma pozytywny wpływ na zdrowie. Nasze babcie doskonale znały dobroczynne właściwości tego fermentowanego napoju.

Każdy, kto interesuje się tym co je, świetnie zdaje sobie sprawę, że wylewanie soku z kiszonek może być ogromnym błędem. Dotyczy to również kapusty kiszonej. Z jej soku można przygotować niesamowicie zdrowy koktajl, który będzie dodatkowo całkiem nieźle smakował. Dla wielu jest to jedna z najważniejszych rzeczy, ponieważ kiepski smak może odstraszać od picia tego napoju.
Sok z kiszonej kapusty. Dlaczego warto go pić?
Sok z kiszonej kapusty jest bogaty w antyoksydanty, witaminy i minerały. Znajdziemy w nim takie witaminy jak B1, B2, B3, B6 oraz K, E i C. Ciekawostką jest, że znajdziemy w nim również witaminę U, która wykazuje działanie antyzapalne, przyspiesza gojenie się ran i normalizuje soki żołądkowe.
Co więcej, sok z kiszonej kapusty zawiera także beta-karoten, błonnik, jod, żelazo, magnez i siarkę. Nie można również zapomnieć o zeoksantynie i luteinie, które poprawiają wzrok i chronią soczewkę oka. Duża zawartość fitoncydów z kolei sprawia, że kiszona kapusta wykazuje działania bakterio- i grzybobójcze.
Sok z kapusty zapobiega zaparciom, chroni wątrobę, ma działanie antynowotworowe, wspomaga leczenie choroby wrzodowej i chorób pasożytniczych. Oprócz tego, dzięki dużej zawartości błonnika daje nam uczucie sytości, dzięki czemu pozwala zrzucić kilogramy i odstawić niezdrowe przekąski.

Przepis na koktaj z kiszonej kapusty
Przygotowanie koktajlu z kiszonej kapusty jest niezwykle proste. Wystarczy 1,5 szklanki soku z kiszonej kapusty, kilka jabłek, sól i cukier. Jabłka wkładamy do sokowirówki i wyciskamy sok, po czym łączymy go z sokiem z kiszonej kapusty. Można go wycisnąć bądź również użyć do tego sokowirówki. Dodajemy sól i odrobinę cukru, i mieszamy do rozpuszczenia.
Tak przygotowany koktajl powinno się pić na czczo i po kolacji.
Kto powinnien trzymać się z daleka? Dla tych osób nie będzie on dobry
Choć sok z kapusty kiszonej ma wiele zalet, są przypadki, w których jest on niewskazany. Co więcej, nie wolno również przesadzać z jego ilością - wystarczy pół szklanki czystego soku z kapusty dziennie, by móc cieszyć się jego zaletami.
Przeciwwskazaniem do stosowania soku z kiszonej kapusty może być nadciśnienie i choroby układu pokarmowego, ponieważ sok ten zawiera duże ilości soli. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku występowania jakichkolwiek chorób, warto wcześniej porozmawiać z lekarzem czy możemy bezpiecznie pić sok z kapusty.
Warto również zaznaczyć, że sok z kapusty uważa się za łagodny środek przeczyszczający, więc nie zaleca się stosowania go w dużej ilości. Duża ilość błonnika, probiotyków i kwasu mlekowego w nim zawartych co prawda pomaga w utrzymaniu zdrowia jelit, jednak może stwarzać ryzyko wystąpienia biegunki.