Krupnik (zupa) - kalorie, wartości odżywcze

2018-09-28 10:38

Krupnik to zupa, która tradycyjnie przyrządzana jest z kaszy jęczmiennej, jednak dużą popularnością cieszy się także krupnik z kaszy jaglanej. Krupnik to zupa, która ma liczne wartości odżywcze, a jej kaloryczność zależy m.in. od tego czy jest przygotowywana bez mięsa, czy na mięsie (np. na kurczaku czy na żeberkach). Sprawdź, ile kalorii ma krupnik i czy jest zdrowy.

Krupnik (zupa) - kalorie, wartości odżywcze
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Krupnik (zupa) - z kaszy jaglanej i nie tylko
  2. Krupnik - przepis na domowy krupnik
  3. Zupa krupnik - właściwości. Czy krupnik jest zdrowy?
  4. Krupnik - kalorie, wartości odżywcze (talerz - 300 g)

Krupnik to staropolska, gęsta zupa, która była popularna na ziemiach Polski i Litwy. Jej bazę stanowiła kasza jęczmienna (krupa - stąd też nazwa zupy) i gościła na stołach ubogich, ze względu na jej niski koszt produkcji. Obecnie krupnik to jedna z najpopularniejszych polskich zup, którą przygotowuje się nie tylko z kaszy jęczmiennej, lecz także z kaszy jaglanej.

Spis treści:

Krupnik (zupa) - z kaszy jaglanej i nie tylko

Krupnik przygotowuje się na wywarze warzywnym lub mięso-warzywnym. Do przyrządzenia wywaru mięsnego wykorzystuje się mięso wieprzowe: łopatkę lub żeberka albo mięso drobiowe.

Wywar warzywny powstaje najczęściej na bazie włoszczyzny. Do zupy najczęściej dodaje się kaszę jęczmienną, jednak coraz częściej wykorzystuje się kaszę jaglaną, kaszę gryczaną lub ryż.

Oprócz tego w krupniku znajdują się też ziemniaki i marchewka. Czasami do krupniku dodaje się suszone grzyby i cebulę.

Krupnik - przepis na domowy krupnik

Zupa krupnik - właściwości. Czy krupnik jest zdrowy?

Krupnik to pożywna, a jednocześnie niskokaloryczna zupa. Talerz zupy dostarcza tylko 120 kcal. Jednak wartość energetyczna krupniku zależy od wywaru, na którym został przygotowany. Najmniej kaloryczny jest krupnik przyrządzony na wywarze warzywnym. Nieco bardziej kaloryczny hest ten na mięsie drobiowym, zaś najwięcej kalorii dostarcza krupniki na wywarze z mięsa wieprzowego.

Krupnik, dzięki głównemu składnikowi, jakim jest kasza jęczmienna, zyskuje też walory zdrowotne. Jest bogaty w błonnik, potas, fosfor, żelazo i miedź.

Krupnik, dzięki zawartości kaszy jęczmiennej, jest też źródłem witamin z grupy B. Charakteryzuje się zwłaszcza wysoką ilością niacyny, która bierze udział w procesie tworzenia czerwonych krwinek krwi i uczestniczy w przemianach metabolicznych, oraz witaminy B6 odpowiedzialnej za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Ponadto krupnik jest źródłem witaminy A oraz witaminy E.

Krupnik można też przygotować z kaszą gryczaną i kaszą jaglaną. Zupa w tej wersji będzie równie wartościowa. Podobnie jak ta kaszą jęczmienną jest źródłem witamin z grupy B, a także żelaza, miedzi i cynku. Ponadto nie zawiera glutenu.

Ze względu na wartość kaloryczną krupnik jest polecany dla osób będących na diecie, jednak osoby odchudzające się powinny przygotować go na wywarze warzywnym. Wtedy dostarczy nieco mniej kalorii.

Krupnik (ale na wywarze warzywnym, ewentualnie na kurczaku) jest także polecany w chorobie wrzodowej, po zatruciach pokarmowych czy przy zaparciach.

Polecany jest także osobom, które mają podwyższony cholesterol czy chorującym na miażdżycę.

Warto wiedzieć

Krupnik - kalorie, wartości odżywcze (talerz - 300 g)

Wartość kaloryczna - 120 kcalBiałko - 4,5 gTłuszcze - 2,7 g

- nasycone - 0,54 g- jednonienasycone - 0,81 g- wielonienasycone - 1,05 g

Cholesterol - 0,0 mgWęglowodany - 22,2 gBłonnik - 2,7 g

Minerały (% dziennego zalecanego spożycia dla osoby dorosłej)

Sód - 69,0 mg (5%)Potas - 423,0 mg (12%)Wapń - 27,0 mg (3%)Fosfor - 78,0 mg (11%)Magnez - 27,0 mg (7%)Żelazo - 1,2 mg (12%)Cynk - 0,54 mg (5%)Miedź - 0,12 mg (13%)

Witaminy

Witamina A - 300,0 µg (33%)Witamina E - 0,24 mg (0,6%)Witamina B1 - 0,078 mg (6%)Witamina B2 - 0,069 mg (5%)Niacyna - 1,62 mg (10%)Witamina B6 - 0,33 mg (14%)Witamina B12 - 0,0 µg (0%)Witamina E - 1,26 mg (13%)Foliany - 21,0 µg (5%)Witamina C - 10,8 mg (12%)Witamina D - 0,15 µg (1%)

Wartość odżywcza: baza danych IŻŻ, % dziennego zalecanego spożycia na podstawie Norm Żywienia IŻŻ, 2017

O autorze
Marzena Masna, dietetyk SOS Dieta, catering dietetyczny, Warszawa
Absolwentka dietetyki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała w poradniach dietetycznych, Zespole Żłobków m. st. Warszawy oraz warszawskich szpitalach dla dorosłych i dzieci. Stale pogłębia swoją wiedzę, uczestnicząc w konferencjach dotyczących prawidłowego odżywiania oraz dietoprofilaktyki i dietoterapii chorób. Obecnie dietetyk w SOS Dieta, cateringu dietetycznym, gdzie zajmuje się doradztwem żywieniowym dla klientów, tworzeniem receptur, przygotowywaniem menu oraz nadzorem nad jakością posiłków.