Kurkuminoidy - właściwości i zastosowanie

2021-12-17 11:20

Kurkuminoidy to składniki aktywne ukryte w kurkumie, które odpowiadają za jej charakterystyczny żółto-pomarańczowy kolor i właściwości prozdrowotne. Na co pomagają kurkuminoidy i jakie są ich najcenniejsze właściwości?

Kurkuminoidy - właściwości i zastosowanie
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Właściwości kurkuminoidów
  2. Kurkuminoidy – na co pomagają?
  3. Kurkuminoidy w kosmetyce
  4. Gdzie znajdziemy kurkuminoidy?
  5. Stosowanie kurkuminoidów
  6. Przyswajanie kurkuminoidów

Kurkuminoidy wykorzystywane są w leczeniu chorób o różnym podłożu. Korzystny wpływ kurkuminoidów na zdrowie, doceniany jest już od tysięcy lat. Znalazły zastosowanie w leczeniu infekcji, dolegliwości żołądkowych i chorób metabolicznych. Kurkuminoidy są najcenniejszym składnikiem kurkumy, o której słyszał każdy miłośnik smaków orientalnych, zwolennik naturalnego leczenia i wzmacniania odporności.

Poradnik Zdrowie: komu imbir może szkodzić?

Właściwości kurkuminoidów

Najważniejszym kurkuminoidem jest kurkumina, znajdująca się głównie w kurkumie. Posiada ona szereg właściwości zdrowotnych. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i antybakteryjne, dlatego też kurkuminoidy pomocne są w walce z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi.

Stosowane są w leczeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego i chorób metabolicznych. Mają korzystny wpływ na gospodarkę lipidową, a tym samym wspierają regenerację wątroby. Pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, pobudzają enzymy trzustkowe. Wspomagają organizm w walce z wolnymi rodnikami. Kurkumina posiada także właściwości antynowotworowe.

Przydatna jest w leczeniu: 

Przeprowadzone badania dowodzą, że kurkumina obniża poziom cukru we krwi szczurów, którym podano alloksan – organiczny związek chemiczny stosowany u wrażliwych zwierząt w celu wywołania cukrzycy doświadczalnej.

Dodatkowo kurkumina zmniejsza poziom cholesterolu, przyspiesza gojenie ran i łagodzi uszkodzenie nerek u szczurów, u których do indukowania cukrzycy wykorzystano streptozotocyny.

Kurkuminoidy – na co pomagają?

W medycynie Dalekiego Wschodu, już od tysięcy lat, kurkumina wykorzystywana jest ze względu na właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne i antyseptyczne. Zwiększa poziom glutationu jak również hamuje aktywację czynników prozapalnych. Zapobiega rozwojowi schorzeń o podłożu bakteryjnym i grzybiczym. Hamuje wydzielanie enzymów pośredniczących w powstawaniu stanów zapalnych.

Wykorzystywana jest w leczeniu infekcji – działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo, łagodzi katar i kaszek. Kurkuminoidy mają korzystny wpływ na zdrowie oczu. Stosowane są w leczeniu:

Ponadto zmniejszają stres oksydacyjny, a tym samym zwalczają wolne rodniki. Pomagają utrzymać zdrowie wątroby i sprzyjają zdrowemu trawieniu. Wykorzystywane są w walce z zapaleniem dróg żółciowych, stymulują woreczek żółciowy do uwalniania żółci.

Hamują wydzielanie kwasu żołądkowego i pepsyny, a tym samym pomagają w walce z wrzodami żołądka. Wszystko to sprawia, że warto włączyć ją do codziennego menu.

Kurkuminoidy w kosmetyce

Kurkuminoidy znalazły zastosowanie również w kosmetyce. Pomagają w walce z wolnymi rodnikami, naprawiają szkody przez nie wyrządzone i opóźniają procesy starzenia. Kurkumina wykazuje właściwości antybakteryjne i antyseptyczne.

Zmniejsza trądzik, widoczność zmarszczek, odmładza cerę i poprawia jej kondycję. Łagodzi stany zapalne i przywraca skórze blask i zdrowy wygląd.

Kurkuminoidy są doskonałym antidotum na dolegliwości skórne. W drogeriach i aptekach dostępne są kremy, maseczki i olejki z kurkumą, których regularne stosowanie poprawi kondycję naszej cery.

Gdzie znajdziemy kurkuminoidy?

Najważniejszym z kurkuminoidów jest kurkumina, której cennym źródłem jest kurkuma. Kurkuma zwana również szafranem indyjskim, ostryszem długim lub złotem Indii, uprawiana jest głównie w Indiach, a także w Azji Południowo-Wschodniej i Chinach.

Najbardziej wartościową częścią kurkumy są kłącza, które po ususzeniu i zmieleniu mogą być wykorzystywane w celach leczniczych. Ze wglądu na wyrazisty smak, zapach i przepiękny kolor stosowane są również w kuchni.

Stosowanie kurkuminoidów

Kurkuminę stosuje się na różne sposoby. Kurkumę można pokroić w plasterki i zaparzyć napar, który warto wzbogacić miodem i cytryną.

Z kolei kurkumę w proszku można dodać do mięs, zup czy ryżu. Sok z kurkumy – uzyskany w wyniku ścierania kłącza na tarce – można dodać do jogurtu.

W aptekach dostępne są również suplementy diety, w składzie których znajdziemy kurkuminę. Dawkowanie należy sprawdzić na ulotce opakowania lub skonsultować z lekarzem/farmaceutą.

Przyswajanie kurkuminoidów

Niestety, przyswajalność ludzkiego organizmu do wchłaniania kurkuminoidów w czystej postaci jest ograniczona. Dlatego też, by spożywanie kurkuminy przyniosło oczekiwany efekt, warto przyjmować ją wraz ze zmielonym pieprzem.

Piperyna znacznie poprawia jej wchłanianie – nawet do 2000 razy. Kurkuma dostępna w tabletkach jest lepiej przyswajalna w porównaniu do tej dodawanej posiłków. Producenci, preparaty na bazie kurkumy, wzbogacają składnikami zwiększającymi jej wchłanianie w jelicie cienkim.