Łagodzi wzdęcia, działa na zgagę i dba o skórę. Znajdziesz ją niemal w każdej kuchni

2023-02-23 10:37

Roślina ta jest wszechobecna nie tylko w kuchni włoskiej. Ma silny, intensywny zapach i lekko gorzki smak. Dzięki temu nadaje potrawom złożony, bogaty aromat. Wykorzystuje się ją podczas gotowania, ale także w ziołolecznictwie. Okazuje się, że spożywanie jej niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia.

Pizza
Autor: Getty Images Łagodzi wzdęcia, działa na zgagę i dba o skórę. Znajdziesz ją w niemal każdej kuchni

Chodzi tu o oregano (inaczej lebiodkę pospolitą lub dziki majeranek), czyli roślinę, którą od wielu lat z powodzeniem używa się w wielu kuchniach na całym świecie. Charakteryzuje ją mocny zapach oraz korzenny, nieco pikantny i gorzki smak. Nadaje wyjątkowo wyrazistego aromatu, więc świetnie sprawdza się jako dodatek do potraw mięsnych, rybnych, zup, sosów i sałatek.

Dlaczego warto jeszcze używać oregano?

Poza smakowymi doznaniami oregano ma szereg walorów zdrowotnych. Zawiera m.in. liczne witaminy (A, C, K, E i z grupy B), składniki mineralne (m.in. wapń, magnez żelazo, fosfor, cynk, potas) oraz błonnik. Jak dowiodło kilka badań naukowych, oregano obfituje w przeciwutleniacze, które chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i zmniejszają stan zapalny. To ma istotne znaczenie dla naszego zdrowia, ponieważ nadmiar wolnych rodników może prowadzić do rozwoju wielu chorób m.in. miażdżycy, nowotworów, egzemy czy łuszczycy. W składzie oregano można też znaleźć tymol i karwakrol, które działają bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo.

Zioła w ogrodzie - oregano

Jak dowiedli amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu w Illinois, oregano tak samo, jak majeranek i rozmaryn, pomaga w cukrzycy typu 2. Wykazuje on zdolność do blokowania enzymów DPP-4 oraz PTP1B, które odgrywają ważną rolę w wydzielaniu insuliny. Wyniki tej analizy ukazały się na łamach czasopisma "Journal of Agricultural and Food Chemistry". 

Wspomaga trawienie i nie tylko

Oregano jest także w stanie wspomagać wydzielanie śluzu, zwłaszcza przez błony śluzowe górnych dróg oddechowych oraz działa rozkurczowo na mięśnie gładkie oskrzeli. Do tego ma zbawienny wpływ na układ trawienny – wspomaga produkcję soków żołądkowych, łagodzi wzdęcia i nadmiar gazów w jelitach. Przynosi też ulgę od zgagi i niestrawności. Stosowane może być też przy zapaleniach żołądka czy wrzodach.

Nie bez powodu oregano jest uznane w ziołolecznictwie za jedno z bardziej przydatnych ziół. Może być pomocne w walce z zapaleniem jamy ustnej i gardła. Działa też pozytywnie na kondycję skóry – przyspiesza gojenie ran i niweluje uczucie swędzenia. Ze względu na dużą zawartość witaminy z grupy B oregano działa uspokajająco oraz poprawia pamięć i koncentrację.

Oregano można najczęściej znaleźć w postaci świeżej rośliny, suszu oraz oleju. Warto po nie sięgać nie tylko, by podkręcić smak potraw, ale także, by wspomóc zdrowie. Na szereg właściwości prozdrowotnych oregano wskazuje rosnąca liczba badań naukowych.