Leczy padaczkę i choroby metaboliczne. Większość osób myśli, że to tylko sposób na schudnięcie

2024-04-26 12:39

Dieta ketogeniczna, nazywana niekiedy w skrócie „dietą keto”, stała się popularna, jako domniemany sposób na szybkie i skuteczne chudnięcie. W rzeczywistości dietę ketogenną opracowano w celach leczniczych, choć statystycznie wie o tym tylko 1 na 10 Polaków.

Leczy padaczkę i choroby metaboliczne. Większość osób myśli, że to tylko sposób na schudnięcie
Autor: GettyImages Leczy padaczkę i choroby metaboliczne. Większość osób myśli, że to tylko sposób na schudnięcie

Cała prawda o diecie "keto"

Powinna być prowadzona pod ścisłą kontrolą specjalistów, a w niektórych przypadkach w szpitalu, celem monitorowania ketozy i zakwaszenia. To bardzo rygorystyczna dieta, bo jej celem jest wpływanie na pracę mózgu, ponieważ „prawdziwą” dietę ketogenną stosuje się m.in. celem leczenia padaczki.

Czy wiesz, że cukier może być nawet w paście do zębów? Osoby na diecie ketogennnej nie mogą o tym zapominać. - Jest niebywale restrykcyjna, pozwala pacjentowi jeść cztery jednostki tłuszczu na jednostkę białka, dopuszczalne są też modyfikacje 3:1. To zupełna eliminacja węglowodanów, do tego stopnia przestrzegana, że sprawdzamy, czy w paście do zębów nie ma cukru – podkreśla cytowana przez Serwis Zdrowie PAP prof. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska, kierująca Kliniką Neurologii Rozwojowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, ordynatorka Kliniki Neurologii Rozwojowej UCK, przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych.

Pierwsza pomoc w przypadku ataku padaczki. Instruktaż

- Są specjalne preparaty, które pomagają w stosowaniu tej diety, np. takie w proszku, mogące zastąpić mleko, a są niemal czystym tłuszczem z odrobiną białka. Chodzi o to, by mówiąc w uproszczeniu, mózg zaczął się odżywiać tłuszczem, a nie glukozą – tłumaczy prof. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska.

Dieta dla dzieci z padaczką, najczęstszą chorobą OUN u dzieci

Jak zapewnia, ten wariant diety chętnie stosują rodzice dzieci z padaczką, dzięki czemu dzieci mają mniej napadów, a rodzice mniej stresu. Klinika organizuje dla rodziców szkolenia z udziałem dietetyków, zaleca specjalne preparaty, które mogą wspierać w utrzymaniu omawianej diety.

Bo dieta ketogenna to dieta wysokotłuszczowa, normobiałkowa i niskowęglowodanowa, przestawiająca organizm na korzystnie z tłuszczu, zamiast z glukozy, jako źródła energii. Dlaczego warto stosować dietę ketogeniczną? Ma duży potencjał przeciwzapalny, co sprzyja leczeniu padaczki, której napady mogą być powodowane stanami zapalnymi w organizmie.

A padaczka to najczęstsza choroba ośrodkowego układu nerwowego u dzieci. U ok. 30 proc. z nich, leczenie nie przynosi pożądanych efektów. Wówczas mówi się o padaczce lekoopornej.

- Dieta ketogenna może być bardzo korzystną opcją terapeutyczną mimo jej rygorystycznych zasad – wyjaśniła prof. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska, dodając, że oprócz tego, dla dzieci z padaczką lekooporną, weszły dwa nowe programy lekowe, zapewniając przy tym, że leczenie padaczki w Polsce jest na światowym poziomie, choć są wyjątki. - Dużo gorzej wygląda dostępność dla polskich pacjentów z padaczką do leczenia operacyjnego. Szwankuje diagnostyka przedoperacyjna – dodała specjalistka.

Polacy nie wiedzą, jakie jest zastosowanie diety ketogennej 

Dieta ketogenna jest mało znana jako metoda leczenia padaczki lekoopornej. Taką świadomość ma tylko ok. 11 proc. Polaków. Dieta ketogenna, stosowana jako metoda leczenia, jest zawsze indywidualnie opracowywana dla każdego pacjenta.

Po raz pierwszy zastosował ją dr Russell Wilder w 1921 r. Dieta ketogenna wpływa na zmniejszenie liczby napadów padaczkowych, uprawnia funkcjonowanie małych pacjentów, korzystnie wpływa na ich rozwój. Współcześnie uważa się, że to jedna z najskuteczniejszych metod niefarmakologicznych, jeśli chodzi o leczenie padaczki lekoopornej czy niektórych schorzeń metabolicznych.

Jak podkreśla cytowana przez Serwis Zdrowie PAP dr n. med. Magdalena Dudzińska, „U około 80 proc. pacjentów stosujących tę metodę terapii obserwuje się poprawę koncentracji i zdolności uczenia się, lepsze wyniki rehabilitacji, poprawę zachowania oraz jakości snu. Natomiast u około 30 proc. dzieci prowadzonych na diecie ketogennej udaje się odstawić dotychczas stosowane leki przeciwpadaczkowe lub znacznie je ograniczyć”.

Badania potwierdzają: u 55 proc. pacjentów już po 3 miesiącach stwierdza się brak napadów. Dietę ketogenną w celu leczenia padaczki można stosować u dzieci, nawet w wieku niemowlęcym, jak również u dorosłych pacjentów.