Lekarz wymienia 4 produkty na dobry sen. Jeden działa jak "naturalna tabletka nasenna"

2023-07-27 12:47

Coraz więcej ludzi uskarża się na problemy ze snem. Co noc albo leżą w ciemności z otwartymi oczami, albo przewracają się z boku na bok, by móc w końcu zasnąć. Szansą na poprawę tego stanu są nawyki żywieniowe. Lekarz podpowiada, jakie produkty włączyć do jadłospisu, żeby spać jak suseł.

Kobieta boryka się z problemami ze snem
Autor: Getty Images Lekarz wymienia 4 produkty na dobry sen. Jeden działa jak "naturalna tabletka nasenna"

Brak snu może pogorszyć stan zdrowia i samopoczucie. Jedną z najczęstszych przyczyn tego problemu jest nieodpowiedni tryb życia. Nieustanny pęd, natłok zajęć i obowiązków, brak czasu na zdrowe jedzenie i uprawianie aktywności fizycznej… to wszystko odbija się nie tylko na samopoczuciu, ale sprawia też, że doświadczamy problemów ze snem. Co można zrobić, by przespać całą noc? Jak wskazuje lekarz dr Michael Breus, znany też jako The Sleep Doctor na TikToku, warto zwrócić uwagę na to, co się spożywamy w ciągu dnia.

Wypróbuj ten napój na dobry sen

- Ludzie często zadają mi pytanie: Co jeść, by dobrze spać? – mówi ekspert na nagraniu udostępnionym w mediach społecznościowych. Przygotował zatem listę produktów, które mogą poprawić jakość snu. Na pierwszym miejscu znalazł się banan ze względu na jego wartości odżywcze (m.in. magnez i potas) oraz zastrzyk zdrowej energii. – Banany są tak naprawdę nazywane "naturalnymi pigułkami natury" – możecie wierzyć lub nie. A dlatego, że są naładowane sporą dawką magnezu – wyjaśnia.

Zdaniem lekarza wypicie filiżanki herbaty bananowej przed snem pomoże się zrelaksować. Przygotowanie tego napoju zajmuje dosłownie chwilę. Najpierw należy przed spożyciem umyć banana, a następne odciąć końcówki z obu stron. Przepołowić owoc, nie pozbawiając go skórki. – Do garnka wlać trzy filiżanki wody, potem wrzuć do niej banana i gotować od 3 do 5 minut – do momentu aż banan stanie się brązowy – wyjaśnia dr Breus.

Herbata bananowa ma wiele właściwości prozdrowotnych, m.in. to, że działa na relaksująco i wspomaga zdrowy sen. Dlatego warto ją pić przed snem, by móc wieczorem zasnąć spokojnie i przespać całą noc.

3 produkty sprawią, że będziesz spać spokojnie

Lekarz wymienił jeszcze trzy produkty, które warto włączyć do jadłospisu na dobry sen. Są to:

  1. Kiwi zawiera serotoninę, która odgrywa ważną rolę w regulowaniu rytmu okołodobowego i łagodzi fazę snu REM. Można je jeść godzinę lub dwie przed położeniem się do łóżka.
  2. Jogurt to doskonałe źródło wapnia. Organizm domaga się wapnia do produkcji melatoniny z tryptofanu.
  3. Ananas ze względu na wysoką zawartość tryptofanu wspomaga produkcję serotoniny, która uspokaja i ułatwia zasypianie oraz bierze udział w regulacji nastroju i samopoczucia.

Dr Breus twierdzi, że sięganie po te produkty uchodzi za prosty sposób na "lepszy sen".

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc.6, bezseność