Leśnicy pokazali, co rośnie w lesie. Smakołyk pełen witamin i poprawiający odporność
Ta wiadomość rozpali serca grzybiarzy. W lasach właśnie trwa sezon na prawdziwy skarb natury - rydz. Ten szlachetny grzyb, cieszący się popularnością nie tylko w lesie, ale także w kulturze i piosenkach, stał się symbolem zdrowia w rodzimej frazeologii. Jak wygląda rydz i jakie ma wartości odżywcze?
Sezon na rydze trwa od sierpnia do listopada, jednak to właśnie teraz jest idealny moment na ich poszukiwanie. Rydz to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych odmian grzybów w Polsce. Oprócz kulinarnych walorów, którymi może się poszczycić, rydz ma wiele innych zalet. Jakie są jego wartości odżywcze? Czy spożywanie rydzów przynosi korzyści zdrowotne? A co z kaloriami?
Rydz. Jak wygląda i gdzie występuje
Rydz to powszechnie rozpoznawany grzyb z rodziny gołąbkowatych. Zasięg jego występowania obejmuje całą półkulę północną. Ten grzyb to typowy przykład organizmu mikoryzowego, co oznacza, że tworzy symbiotyczne związki z drzewami sosnowymi. Dlatego też łatwo go spotkać w pobliżu tych drzew, szczególnie w lasach iglastych, na piaskowych glebach i w młodnikach.
Oto kilka wskazówek, które pomogą rozpoznać rydza:
Charakterystyczny Wygląd: Rydz ma pomarańczowy lub łososiowy kolor kapelusza o średnicy nawet do 15 centymetrów. Kręgi na Kapeluszu: Na kapeluszu rydza widoczne są charakterystyczne kręgi. Blaszki, nie Gąbeczki: Pod kapeluszem rydz posiada blaszki, a nie gąbeczki, co odróżnia go od innych jadalnych grzybów. Mleczko: Po przekrojeniu lub przełamaniu rydz wydziela pomarańczowe mleczko, które po kontakcie z tlenem zmienia kolor na zielony.
"Kto czekał, to może wreszcie się doczekał — mleczaj jodłowy (Lactarius salmonicolor) vel. rydz. Leje okrutnie"
— napisali w poście leśnicy.
Rydz wartości odżywcze i wpływ na zdrowie
Jeśli chodzi o wartości odżywcze rydzów, to są one imponujące. Rydze to bogactwo witamin (B1, B2, B3, B6, B12, A, C, D, E) oraz minerałów (cynk, fluor, jod, magnez, fosfor, miedź, potas, siarka, wapń, żelazo, mangan). Grzyby te zawierają także tłuszcze, białka, węglowodany, lipidy, kwasów tłuszczowych, fenole (działające przeciwutleniająco) oraz antybakteryjne azuleny.
Wpływ rydzów na zdrowie jest szeroki i korzystny. Oprócz uzupełniania niedoborów witamin i minerałów rydze mają właściwości przeciwreumatyczne, antybakteryjne oraz immunostymulujące. Niektóre związki w tych grzybach wykazują działania antybiotyczne wobec pałeczek duru brzusznego czy prątka gruźlicy.
Mleczaj rydza obfituje w antyoksydanty, takie jak beta-karoten, likopen i flawonoidy. Badania wskazują na jego potencjał w obniżaniu poziomu cukru we krwi oraz działaniu antynowotworowym. To prawdziwy dar natury, który warto docenić podczas sezonu na grzyby.