Lidl wycofuje te pączki ze sprzedaży. Nie kupisz ich w Tłusty Czwartek

2024-02-08 8:10

Jeśli zastanawiasz się kiedy przypada Tłusty Czwartek, to informujemy, że to już jutro. Choć niektórzy smażą domowe pączki i faworki, to jednak sporo osób decyduje się, by kupić je w cukierni lub supermarkecie. Okazuje się, że jeden z dyskontów wycofuje ze sprzedaży swoje pączki i nie kupisz ich w Tłusty Czwartek.

Wpadka Lidla przed Tłustym Czwartkiem. Ze sklepów wycofują pączki
Autor: Getty Images Wpadka Lidla przed Tłustym Czwartkiem. Ze sklepów wycofują pączki

Czy jutro jest Tłusty Czwartek? Tak. W biurach, szkołach, przedszkolach, sklepach, kawiarniach i restauracjach pojawią się pączki. Jak co roku przed jedną z warszawskich cukierni staną ogromne kolejki, a smakoszy nie zabraknie. Niestety jeśli czekałeś na przysmak za niższą cenę prosto z dyskontu, to w jednym przypadku musisz obejść się smakiem. Lidl wycofał je ze sprzedaży.

Tłusty czwartek w Krakowie. Kolejki po Najlepsze paczki w mieście

Pączki z Lidla wycofane? Tego rodzaju nie szukaj na półkach

Choć Tłusty Czwartek zbliża się wielkimi krokami, a cukiernicy i producenci prześcigają się w pomysłach, to jednak nie wszystkie plany udało się zrealizować. Przykładem jest sieć sklepów Lidl, która w mediach społecznościowych opublikowała komunikat o wycofaniu ze sprzedaży jednego rodzaju pączków. 

Zdaniem dyskontu dostawca nie spełnił standardów dotyczących żywności wegańskiej i wprowadził Lidl w błąd odnośnie składu produktu. Stąd ostatecznie podjęto decyzję o natychmiastowym wycofaniu ze sprzedaży pączków o smaku jagodowym.

"Naszą działalność operacyjną budujemy w oparciu o strategię CSR, koncentrującą się na sześciu obszarach, są to: promocja zdrowia, zaangażowanie w dialog, uczciwe działanie, ochrona zasobów i klimatu oraz poszanowanie bioróżnorodności" - informuje Lild Polska w komunikacie na Facebooku.

Lidl zaznaczył, że w związku z zaistniałą sytuacją w tegorocznej ofercie nie będzie pączków dla wegan. Podkreślili, że bezpieczeństwo i zaufanie klientów stanowi dla nich największą wartość.

Wegańskie pączki. Czym się różnią od pozostałych?

Weganie nie tylko nie jedzą mięsa, ale także produktów odzwierzęcych. Oznacza to, że w przygotowanej żywności nie może pojawić się taki składnik jak mleko, masło, margaryna, czy jajka, w grę nie wchodzi również żelatyna, używana czasem do nadzienia. 

Dlatego jeżeli we wspomnianych wyżej pączkach o smaku jagodowym pojawił się choćby jeden dodatek, który nie spełnia warunków diety wegańskiej, produkt nie może być uznawany jako tzw. vegan friendly, czyli przeznaczony dla osób stosujących dietę wolą od produktów odzwierzęcych

Nie oznacza to jednak, że ich przyrządzenie nie jest możliwe. Zamiast mleka używanego do przygotowania zaczynu z drożdży wystarczy wykorzystać napój roślinny np. mleko sojowe. Pozostałe składniki to:

  • olej,
  • mąka pszenna,
  • drożdże,
  • cukier,
  • spirytus,
  • ulubiona konfitura.

To, co ważne z perspektywy wegan to także rodzaj wykorzystanego tłuszczu w procesie smażenia. Tradycyjnie pączki smaży się na smalcu, natomiast weganie, ale także i osoby, które nie przepadają za wonią smalcu, wybierają olej rzepakowy. Nie przepala się tak szybko, ładnie pachnie i nie został wytworzony ze zwierząt.

Do sprawy wegańskich pączków z Lidla odnieśli się także sami weganie. Na Instagramowym profilu o nazwie “wegepozytywni” skomentowali całą sytuację i ostrzegli inne osoby, że oferta pączków z jagodami, która widniała wcześniej w gazetce Lidla, jest już nieaktualna.

- Sprawdzałam zdjęcia składów tego pączka z poprzednich lat i laktozy nie było. Jestem ciekawa czy to jakiś błąd w opisie, czy rzeczywiście skład został zmieniony. Z tego co wiem, już sporo osób zgłosiło tę sprawę, więc mam nadzieję, że będzie jakaś reakcja i dowiemy się, o co chodzi - poinformowała administratorka profilu wegepozytywni. 

Okazuje się, że na skutek obecności laktozy Lidl zmienił opis produktu i w nowej gazetce nie ma już określenia “wegański”. Teraz jest to po prostu “pączek jagodowy”. 

Podsumowując, warto także odnieść się do tej świeckiej tradycji zjadania tłustych i słodkich przekąsek pod kątem zdrowotnym. To ważne, bo choć Tłusty Czwartek mocno zapisał się w naszej kulturze, to nie każdy powinien skusić się na pączka, a zwłaszcza na sporą ich ilość. O tym komu nie służy polska tradycja i kto nie powinien jeść pączków, pisaliśmy TUTAJ, rozmawiając na ten temat z dyplomowaną dietetyczką Pauliną Szymczak.