Liść laurowy - właściwości lecznicze i zastosowanie w kuchni
Liść laurowy znalazł zastosowanie nie tylko w kuchni, lecz także w medycynie ludowej. Wszystko dzięki licznym właściwościom leczniczym. Wywar i napar z liści laurowych jest stosowany jako środek na stawy, a nawet cukrzycę. Z kolei olej z liścia laurowego - na problemy z trądzikiem czy wypadające włosy. Sprawdź, jakie jeszcze działanie ma liść laurowy i wypróbuj przepis na wywar, napar, nalewkę i płukankę z liści laurowych.
Spis treści
- Liść laurowy - właściwości i zastosowanie lecznicze naparu i wywaru z liści laurowych
- Liść laurowy zmniejsza ryzyko cukrzycy i chorób serca
- Olejek z liści laurowych (olejek laurowy) - właściwości i zastosowanie
- Syryjskie mydło Alep (z Aleppo), czyli połączenie oleju laurowego i oliwy z oliwek
- Liść laurowy - zastosowanie w kuchni
Liście laurowe (liście bobkowe, bakałarz, bobkowe ziele) to wysuszone liście drzewa laurowego (inaczej wawrzyn szlachetny), które naturalnie występuje na południu Europy, w północnej Afryce i na zachodzie Azji. Obecnie liście laurowe znajdują zastosowanie głównie w kuchni jako przyprawa. Mało kto wie, że mają liczne właściwości lecznicze, co od dawna wykorzystuje się w medycynie naturalnej. Wywar i napar z liści laurowych jest stosowany jako środek na stawy, oczyszczanie organizmu z toksyn, a nawet na cukrzycę. Z kolei olejek z liści laurowych wspomaga leczenie chorób skóry. Dawniej liść laurowy miał także inne zastosowanie - w czasach starożytnych tworzono z niego wieńce, które zdobiły głowy poetów, władców oraz zwycięzców igrzysk olimpijskich. Liść laurowy uważano za swego rodzaju talizman, który chronił ludzi przez różnego rodzaju nieszczęściami.
Liść laurowy - właściwości i zastosowanie lecznicze naparu i wywaru z liści laurowych
Napar z liści laurowych znalazł zastosowanie w medycynie naturalnej jako środek oczyszczający organizm z toksyn, wspomagający pracę wątroby i moczopędny. Napar z liści laurowych poprawia też trawienie, ponieważ zwiększa wydzielanie kwasu żołądkowego.
Napar i wywar należy pić małymi porcjami, w dużych odstępach czasu i tylko przez kilka dni. W przeciwnym razie może dojść nawet do krwotoku.
Napar z liści laurowych ma również właściwości pielęgnacyjne - doskonale tonizuje skórę i łagodzi stany zapalne. Poza tym, dzięki właściwościom bakterio- i grzybobójczym, może pomóc osobom zmagającym się z łupieżem i trądzikiem.
Współczesna fitoterapia poleca wywar z liści laurowych na reumatyzm i artretyzm, który można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. W tym przypadku liście laurowe działają na dwa sposoby. Po pierwsze, olejki w nich zawarte mają właściwości rozgrzewające skórę, dlatego stosuje się je do okładów łagodzących bóle reumatyczne i artretyczne. Po drugie, przypuszcza się, że liście laurowe oczyszczają stawy ze złogów, które się w nich gromadzą, a przez to znacznie poprawiają ich kondycję. Taki efekt jest prawdopodobnie spowodowany działaniem napotnym liści laurowych.¹ Wawrzyn wzmaga wydzielanie potu, a wraz z nimi usuwanie szkodliwych i zbędnych metabolitów.
W ziołolecznictwie gotowane liście laurowe stosuje się też w łagodzeniu zapalenia oskrzeli i suchego kaszlu. Wystarczy położyć je na piersiach i przykryć szmatką.
Liść laurowy zmniejsza ryzyko cukrzycy i chorób serca
Liść laurowy poprawia reguluje poziom cukru we krwi i poprawia profil lipidowy u osób z cukrzycą typu 2, przekonują pakistańscy naukowcy z University of Agriculture.² 40 osób z cukrzycą typu 2 podzielono na 4 grupy. Codziennie, raz dzienne, jednej grupie dawano placebo, a kolejnym kapsułki zawierające 1, 2 lub 3 g sproszkowanych liści laurowych. Efekty działania ziela sprawdzono po 30 dniach trwania eksperymentu. Okazało się, że doszło do spadku poziomu glukozy o 21-26 proc., stężenia cholesterolu całkowitego o 20-24 proc., a "złego" cholesterolu LDL aż o 32-40 proc. Z kolei poziom dobrego cholesterolu HDL wzrósł o 20 proc. u osób, które dostały 1 lub 2 g sproszkowanych liści laurowych. W grupie, która otrzymała placebo, nie odnotowano znaczących zmian. Zdaniem naukowców badanie to pokazuje, że przyjmowanie 1-3 g liści laurowych dziennie przez miesiąc zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typy 2 i chorób kardiologicznych. Sugerują też, że liście laurowe mogą być pomocne w terapii osób z cukrzycą typu 2.
Przepis na napar z liści laurowych
Aby przygotować napar z liści laurowych, należy włożyć 5 gramów liści laurowych, najlepiej pokruszonych, do szklanki i zalać je wrzącą wodą. Herbata z liści laurowych jest gotowa do picia lub stosowania zewnętrznego po przestudzeniu.
Przepis na wywar z liści laurowych
Włóż 5 gramów liści laurowych do garnuszka z zimną wodą, doprowadź do wrzenia, a następnie gotuj przez ok. 5 minut. Gotowy wywar należy wlać do termosu i odstawić na 5 godzin, żeby się odstał. Na koniec płyn należy przecedzić.
Przepis na płukankę do włosów z liści laurowych
Zalej 3 łyżki liści wrzącą wodą, zostaw do zaparzenia na ok. 30 minut, następnie odcedzić i pozostaw do przestudzenia. Następnie przecedź płyn. Płukankę można przechowywać w lodówce przez kilka dni.
Przepis na nalewkę wawrzynową
Przygotuj 5 g suszonych liści laurowych, 1 l wódki czystej 50%, 20 g cukru. Liście włóż do szklanego naczynia, zalej wódką i wsyp cukier. Naczynie szczelnie zamknij, odstaw w ciepłe miejsce na 4-5 tygodni. Przez ten czas codziennie wstrząsaj, aby cukier się rozpuścił. Po tym czasie płyn przecedzić przez bibułę rozlej do butelek i zamknij je szczelnie. Butelki przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu. Nalewka jest gotowa po minimum 8 miesiącach leżakowania.
Olejek z liści laurowych (olejek laurowy) - właściwości i zastosowanie
Osoby zmagające się z reumatyzmem i artretyzmem oprócz wywaru z liści laurowych mogą stosować także olej i olejek laurowy do wcierania w bolące miejsca, gdyż mają one właściwości rozgrzewające.
Podobno aromat, który uwalnia się po podpaleniu liści laurowych, działa on niezwykle relaksująco i odprężająco, a także pozwala oczyścić drogi oddechowe. Niektórzy twierdzą, że ma wręcz właściwości halucynogenne.
Olej laurowy może pomóc osobom z trądzikiem - można go aplikować go miejscowo, na pojedyncze wypryski. Wykazano, że olej wspomaga gojenie ran i stanów zapalnych skóry.
Olej powinny wcierać w głowę osoby, które skarżą się na łupież i wypadające włosy. Olejek pobudza pracę mieszków włosowych, stymulując porost włosów. Olej laurowy sprawdzi się także do pielęgnacji słabych, kruchych i rozdwajających się paznokci.
Olejek z liści laurowych wykazuje właściwości przeciwgrzybicze ze względu na zawartość składników, takich jak monoterpeny i seskwiterpeny, przekonują naukowcy z Brazylii na łamach "Archives of Oral Biology".³ Ich zdaniem składniki te wpływają na biosyntezę ściany komórkowej i przepuszczalność błony komórkowej drożdżaka C. albicans i w ten sposób wywierają na niego szkodliwy wpływ. Z kolei naukowcy z Tunezji doszli do wniosku, że olejek z liści laurowych wykazuje właściwości antybakteryjne wobec gronkowca złocistego.4
Przed użyciem zamkniętą butelkę z olejem ogrzać w ciepłej wodzie, by się roztopił. W przypadku stosowania na większy obszar skóry i włosy należy go wymieszać z innym olejem bazowym. Poza tym niezalecane jest stosowanie oleju laurowego u dzieci, ponieważ może być dla nich zbyt intensywny i wywołać reakcję uczuleniową.
Liść laurowy może wchodzi w interakcje z lekami:
- przeciwbólowymi - liść laurowy może opóźniać usuwanie przez organizm środków przeciwbólowych, a przez to nasilać ich działanie i spowodować pojawienie się skutków ubocznych
- nasennymi (np. klonazepam, lorazepam, zolpidem) - liść laurowy może powodować senność
Dlatego nie należy ich przyjmować jednocześnie!
Zbilansowane dieta to klucz do zdrowia i lepszego samopoczucia. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie. Wybieraj spośród tysięcy przepisów na zdrowe i smaczne dania z wykorzystaniem dobrodziejstw natury. Ciesz się indywidualnie dobranym menu, stałym kontaktem z dietetykiem i wieloma innymi funkcjonalnościami już dziś!
Syryjskie mydło Alep (z Aleppo), czyli połączenie oleju laurowego i oliwy z oliwek
Mieszkańcy miasta Aleppo od ponad 2000 lat ręcznie wyrabiają mydło, którego bazą jest olej laurowy i oliwa z oliwek. Posiada ono właściwości antybakteryjne, dlatego mogą po nie sięgać osoby zmagające się z trądzikiem, krostami i podobnymi problemami skórnymi. Dodatkowo mydło - dzięki prostemu składowi - nie wywołuje alergii i jest delikatne dla wrażliwej skóry. Można go stosować nawet do mycia dzieci i niemowląt. Dostosowuje się do każdego rodzaju i typu cery. Wystarczy jedynie wybrać właściwy dla siebie procent oleju laurowego.
SPRAWDŹ>>Jak wybrać mydło z Aleppo w zależności od ilości oleju laurowego?
Wartości odżywcze liści laurowych (w 100 g/jednej łyżce - 1.8 g )Wartość energetyczna - 313/6 kcalBiałko ogółem - 7.61/0.14 gTłuszcz - 8.36/0.15 gWęglowodany - 74.97 /1.35 gBłonnik - 26.3/0.5 gWitaminy
Tiamina – 0.009/0.000 mgRyboflawina – 0.421/0.008 mgNiacyna - 2.005/0.036 mgWitamina B6 - 1.740/0.031 mgKwas foliowy - 180/3 µgWitamina A – 6185/111 IUWitamina C - 46.5/0.8 mgMinerałyWapń – 834/15 mgŻelazo - 43/0.77 mg Magnez - 129/2 mgFosfor - 113/2 mg Potas - 529/10 mgSód – 23/0 mg Cynk - 3.70/0.07 mg
Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference
Liść laurowy - zastosowanie w kuchni
Podłużne i faliste liście o ciemnozielonej barwie charakteryzują się bardzo przyjemnym smakiem i korzennym aromatem. Suszone liście podnoszą walory kulinarne wielu zup. Najczęściej dodawany jest do rosołu, choć pasuje także do kapuśniaku, barszczu czy zupy rybnej. Dodaje smaku potrawom mięsnym, a także wzbogaca smak sosów i gotowanych ryb. Liście laurowe są również niezastąpionym dodatkiem do marynat warzywnych, bigosu, pasztetów czy galaretek mięsnych.
Liście laurowe mogą się przydać w kuchni także do odstraszania szkodników, np. wołków zbożowych, które zagnieżdżają się w mące, ryżu czy makaronach. Wystarczy włożyć kilka listków do pojemnika z tymi produktami. Podobno liście laurowe, schowane w kuchennej szafie czy szufladzie, skutecznie odstraszają karaluchy.