Ma być lekiem na wątrobę, ale czy warto? Tak naprawdę działa olej z ostropestu

2024-07-19 20:42

Olej z ostropestu plamistego na pewno nie nadaje się do smażenia i generalnie przygotowywania w wysokich temperaturach. Jego delikatny, lekko orzechowy, smak sprawia, że na zimno pasuje do sałatek, ale też do deserów. Możesz też przyjmować go solo, jak lekarstwo.

Ma być lekiem na wątrobę, ale czy warto? Tak naprawdę działa olej z ostropestu
Autor: GettyImages

Bez wątroby nie da się żyć. Pełni pół tysiąca ważnych funkcji w twoim organizmie. Ma ogromne zdolności regeneracyjne, ale umie czasem powiedzieć "dość".

Sporo osób próbuje więc wspierać wątrobę na różne sposoby, stosując choćby dość popularny olej z ostropestu plamistego lub inne preparaty na bazie tego zioła. Czy to w ogóle ma sens?

Co szkodzi wątrobie?

Olej z ostropestu plamistego a cholesterol i wątroba

W medycynie naturalnej olej z ostropestu uchodzi za świetny lek na wątrobę. Jest też uznawany za środek pomocny przy obniżaniu poziomu cholesterolu.

Generalnie tłuszcze roślinne, obfitujące w nienasycone kwasy tłuszczowe, stosowane z umiarem tak, by proporcje kwasów tłuszczowych omega zostały zachowane, wpływają korzystnie na nasz profil lipidowy i cholesterol.

Olej z nasion ostropestu zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, głównie kwas linolenowy (LA), a także witaminę E. Wspiera nasz układ krążenia, dba o zdrowy wygląd skóry, zapobiega miażdżycy.

Co do oczyszczania wątroby z toksyn i wspierania jej pracy ziołami, warto zachować umiar w oczekiwaniach.

Wątroba to, obok nerek, nasza najważniejsza oczyszczalnia. Jeśli jest zdrowa, to ona usuwa ewentualne toksyny, a leki, także ziołowe, przede wszystkim dokładają jej pracy. Kiedy jest naprawdę chora, żadne ziółka nie pomogą.

Sprawdź: Czego naprawdę potrzebuje twoja wątroba? 7 prostych zasad

Zapewne olej z ostropestu stosowany od czasu do czasu, jako element zdrowej diety, nie zaszkodzi tobie i wątrobie. Nie przeceniaj jednak jego roli.

Olej z ostropestu - dlaczego warto go jeść

Wątroby, gdy naprawdę dokucza jej coś poważniejszego, ostropestem raczej nie wyleczysz, ale są inne powody, żeby go jeść.

Lekkie działanie przeczyszczające sprawi, że z jego pomocą być może wyregulujesz wypróżnienia. Niektórym osobom wystarczy łyżeczka oleju na czczo i już się nie męczą w toalecie.

Ostropest w oleju wspiera pracę układu moczowego, szczególnie pęcherza. Zapobiega ewentualnym złogom, działając lekko moczopędnie.

Nie tylko jest dopuszczalny do stosowania u diabetyków, ale też zalecany w profilaktyce cukrzycy.

Wspiera procesy trawienne, ma nawet poprawiać koncentrację i pamięć. To wszystko jest możliwe, zwłaszcza gdy będzie elementem zdrowej, zrównoważonej diety. Wtedy faktycznie skorzysta też wątroba i serce.

Olej z ostropestu- naturalny kosmetyk

Przesuszona, zwiotczała skóra kocha olej z ostropestu. Spłyca zmarszczki, poprawia kolory skóry, a nawet leczy łagodne stany zapalne.

Olej z ostropestu znajdziesz w wielu kosmetykach naturalnych, ale możesz po prostu posmarować nim skórę. Nawilżysz ją, złagodzisz ewentualne swędzenie, pokonasz nawet łagodny rumień.

Pamiętaj jednak, że w przypadku przerwania ciągłości skóry stosowanie czegoś tłustego może sprzyjać dodatkowym podrażnieniom, infekcji.

Czyli: po opalaniu, gdy skóra jest tylko zaczerwieniona, olej z ostropestu jest w porządku. Jeśli jednak są bąble, zachowaj ostrożność i raczej sięgnij po profesjonalny, sprawdzony dermatologicznie preparat.

Ostropest - ostrożnie

Oleju z ostropestu nie zaleca się dzieciom poniżej 12. roku życia. Nie powinien być także przyjmowany równolegle z lekami przeciwzakrzepowymi czy psychotropami. Generalnie przy przewlekłych problemach zdrowotnych w kwestii stosowania nowych produktów zawsze warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub dietetykiem klinicznym.

Kobiety w ciąży i w trakcie karmienia piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zażywaniem oleju z ostropestu.

Listen on Spreaker.