Ostropest plamisty i jego cudowne właściwości. To prawdziwy sprzymierzeniec wątroby
Ostropest plamisty (łac. Silybum marianum) to roślina, która chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem alkoholu i łagodzi stany zapalne na tle cukrzycowym. Jest stosowana także wspomagająco w terapii WZW typu A, B i C czy choroby alkoholowej. Mogą po nią sięgnąć także kobiety zmagające się z endometriozą i przedłużonym miesiączkowaniem. Jakie jeszcze właściwości ma ostropest plamisty?
Spis treści
- Ostropest plamisty - właściwości
- Ostropest wspiera pracę wątroby
- Ostropest na kamicę żółciową i poprawę pracy żołądka
- Ostropest przy endometriozie i bólach głowy
- Jak stosować ostropest plamisty?
- Ostropest plamisty - skutki uboczne
- Ostropest plamisty - przeciwwskazania
- Olej z ostropestu - właściwości
Ostropest plamisty (nazwy zwyczajowe: "święty oset”, „oset św. Marii” lub „mleczny oset”) to roślina z rodziny astrowatych, którą ceni się szczególnie za działanie antyhepatotoksyczne. Ostropest zapobiega bowiem uszkodzeniom komórek wątroby, nie dopuszczając do łączenia się toksyn z ich powierzchnią. Ponadto wykazuje działanie cytoprotekcyjne, tzn. łagodzi stres oksydacyjny (przywraca równowagę wewnętrzną organizmu i zapobiega nadmiernemu namnażaniu się wolnych rodników), a także antykancerogenne.
Ostropest plamisty - właściwości
Ostropest plamisty swoje właściwości lecznicze zawdzięcza sylimarynie. Jest to kompleks flawonolignanów pochodzenia roślinnego, pozyskiwany z owoców ostropestu. Sylimaryna stabilizuje błony komórkowe hepatocytów wątrobowych, przez co chroni wątrobę przed działaniem związków toksycznych i pobudza jej zdolności regeneracyjne.
Sprawdź właściwości lecznicze ostropestu!
Ostropest wspiera pracę wątroby
Wykazuje działanie detoksykujące
Ostropest plamisty jest stosowany po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych licznymi czynnikami toksycznymi. Chroni miąższ wątroby i nerek przed szkodliwym działaniem trucizn, takich jak mykotoksyna muchomora sromotnikowego, dwusiarczek węgla, pestycydy, alkohol (z tego względu jest stosowany w terapii chorób wątroby wywołanych alkoholizmem), i przyśpiesza ich usuwanie z organizmu.
Ponadto obniża stężenie bilirubiny (ciemnopomarańczowego barwnika, który obecny w nadmiarze powoduje zażółcenie skóry i gałek ocznych) we krwi oraz normalizuje parametry AST, ALT i GGT (parametry biochemiczne krwi pozwalające na ocenę kondycji wątroby, serca czy mięśni).
Łagodzi także skutki uboczne farmakoterapii: chroni wątrobę przed silnie działającymi lekami, takimi jak cytostatyki, które są stosowane w terapii przeciwnowotworowej, leki przeciwwirusowe w leczeniu AIDS oraz antybiotyki.
Regeneruje wątrobę
Ostropest stymuluje regenerację starych i wytwarzanie nowych komórek wątroby. Zawarta w owocach sylimaryna podnosi poziom glutationu (rodzaj białka) w wątrobie, który będąc silnym przeciwutleniaczem (silniejszym niż witaminy C i E), przeciwdziała uszkadzaniu komórek wątroby przez wolne rodniki.
Może uchronić przed rakiem
Ostropest zmniejsza ryzyko pojawienia się raka wątroby, ponieważ hamuje podziały komórek nowotworowych. Ponadto zmniejsza uszkodzenia wątroby, przyśpieszając usuwanie substancji toksycznych pochodzących z leków stosowanych w chemioterapii.
Działa przeciwzapalnie
Ostropest hamuje działanie leukotrienów - lipidów związanych z układem immunologicznym, które pełnią funkcję mediatora stanów zapalnych. W ten sposób zapobiega przewlekłemu zapaleniu wątroby, także temu na tle cukrzycowym oraz będącym skutkiem złej diety. Jest stosowany również w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu A, WZW B i WZW C.
Ponadto zapobiega marskości wątroby, stłuszczeniu wątroby, ostremu stłuszczeniu wątroby ciężarnych (czyli ostremu żółtemu zanikowi wątroby), a także obniża stężenie cholesterolu we krwi i hamuje wytrącanie się blaszek miażdżycowych.
Czytaj też: Jałowiec - skuteczne zioło na problemy z wątrobą
Polecany artykuł:
Ostropest na kamicę żółciową i poprawę pracy żołądka
Ostropest jest stosowany wspomagająco w leczeniu kamicy żółciowej. Sprawdza się także w profilaktyce zapalenia dróg żółciowych i woreczka żółciowego.
Jest również skuteczny w zwalczaniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych:
- niedokwaśności soku żołądkowego,
- braku łaknienia,
- wzdęć,
- zgagi.
Ostropest przy endometriozie i bólach głowy
Ostropest można stosować w celu złagodzenia bólów głowy typu migrenowego oraz objawów choroby lokomocyjnej i morskiej.
Mogą po niego sięgnąć także kobiety cierpiące na endometriozę, ponieważ pomaga wyregulować czas krwawienia menstruacyjnego.
Ponadto ostropest można stosować w celu powstrzymania krwawień z nosa, jelita grubego, żylaków odbytu i niektórych krwawień macicznych.
TO CI SIĘ PRZYDA: Jakie badania przeprowadza się przy chorej wątrobie?
Jak stosować ostropest plamisty?
Mielony ostropest plamisty można dodać do herbaty (max. 2 łyżeczki dziennie) lub spożyć w postaci naparu sporządzonego z 2 łyżeczek.
Czy brać ostropest przed, czy po posiłku - to nie ma znaczenia. Warto natomiast pamiętać, że działanie ostropestu można zauważyć po około 2 tygodniach. Aby kuracja była skuteczna, powinna być stosowana przez długi czas (min. miesiąc).
Ostropest plamisty - skutki uboczne
Ostropest jest dostępny w aptekach i sklepach zielarskich w postaci sproszkowanej, drażetek czy jako tabletki z ostropestem.
Według informacji zamieszczonych w ulotce preparatów zawierających ostropest, w zalecanych dawkach nie wykazuje on działania szkodliwego nawet przy długotrwałym stosowaniu. W trakcie przyjmowania preparatu możliwe jest jedynie wystąpienie zaburzeń żołądkowo-jelitowych (sporadycznie obserwowane jest łagodne działanie przeczyszczające).
Ostropest plamisty - przeciwwskazania
Ostropestu plamistego nie należy stosować w celu leczenia ostrych zatruć. Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie zaleca się podawania leków na bazie ostropestu dzieciom poniżej 12. roku życia, jak również kobietom w czasie ciąży i w okresie laktacji.
Olej z ostropestu - właściwości
Olej z ostropestu, pozyskiwany z nasion rośliny, spowalnia proces starzenia i leczy stany zapalne skóry, ponieważ zawiera:
- znaczą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, spośród których dominuje kwas linolenowy (ok. 53%) (dzięki temu hamuje zmiany skórne związane z łuszczycą).
- 1% sylimaryny, która ochrania błony komórkowe skóry przed wolnymi rodnikami,
- witaminę E, która charakteryzuje się silnym działaniem przeciwutleniającym.
W związku z tym kosmetyki zawierające olej z ostropestu zmniejszają zaczerwienienia, rozjaśniają cerę oraz poprawiają zdolności regeneracyjne skóry.
Polecany artykuł: