"Mają skład zbliżony do karmy dla psów". To zabójstwo dla serca i wątroby

2022-12-16 11:35

O tym, że fast foody sprzyjają tyciu i zwiększeniu ryzyka niektórych chorób wiadomo nie od dziś. I chodzi tu nie tylko o hamburgery czy frytki. Badacze postanowili wziąć pod lupę uwielbiane, szczególnie przez dzieci, nuggetsy. Ich "skład" jest wręcz szokujący.

Mają skład zbliżony do karmy dla psów. To zabójstwo dla serca i wątroby
Autor: Getty Images Nuggetsy w swoim składzie mają 50 proc. mięsa.

Wiele mówi się o przewadze mięsa drobiowego nad wieprzowiną. O ile pochodzi ono ze sprawdzonego źródła, faktycznie tak jest. Jednak kurczak kurczakowi nie równy, co potwierdziło to badanie.

W formie 24 - Które tłuszcze są wartościowe

Co się kryje w nuggetsach?

Niektóre osoby żyją w przekonaniu, że nuggetsy są zdrowsze od hamburgerów czy innych fast foodów. Dlatego amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jak słynne kawałki kurczaka w panierce wpływają na zdrowie. Wyniki nie są optymistyczne.

Okazuje się, że nuggetsy mają w sobie maksymalnie 50 proc. mięsa. Reszta to wnętrzności, kości, chrząstki, skóra, żyły i tłuszcz zwierzęcy. Jak twierdzi jeden z autorów badania, dr Richard deShazo z Uniwersytety Mississippi, "nuggetsy mają skład bardzo podobny do karmy dla psów".

Nuggetsy to tak naprawdę zmielona mieszanka mięsna, usmażona na głębokim tłuszczu, a nie czyste mięso z kurczaka.

- Niektóre firmy zdecydowały się użyć sztucznej mieszanki części kurczaka, zamiast niskotłuszczowego białego mięsa z kurczaka, panierować i smażyć, nadal nazywając to kurczakiem - mówi dr deShazo.

Nuggetsy nie mają więc nic wspólnego z czystym mięsem, a wręcz przeciwnie. Jest to niezdrowy produkt uboczny z kurczaka.

- To tak naprawdę produkt uboczny z kurczaka, bogaty w kalorie, sól, cukier i tłuszcz, co jest bardzo niezdrowym wyborem. Co gorsza, świetnie smakuje, a dzieci go uwielbiają i jest im sprzedawany - alarmuje.

Problemem jest nie tylko brak mięsa i obecność produktów ubocznych kurczaka. Do nuggetsów często dodawane są sztuczne polepszacze smaku i zapachu.

Dokonując analizy, naukowcy wykryli aż 30 szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych. Wśród nich znajdują się glutaminian sodu, który negatywnie wpływa na serce. Może też powodować drętwienie kończyn, przewlekłe zmęczenie oraz zawroty głowy. Oprócz szkodliwych substancji, nuggetsy są również źródłem dużej ilości soli, która w nadmiarze szkodzi, oraz tłuszczów trans.

Konsekwencje zdrowotne spożywania nuggetsów

Badania nie pozostawiają złudzeń. Nuggetsy negatywnie wpływają na zdrowie ze względu na dużą zawartość tłuszczu, pustych kalorii oraz szkodliwych substancji.

Ich częste spożywanie sprzyja otyłości, obciąża wątrobę oraz zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy, udaru mózgu, zawału serca, nadciśnienia oraz raka żołądka.