Mąka ryżowa - właściwości i zastosowanie. Jak zrobić mąkę ryżową?

2017-09-12 13:18

Mąka ryżowa występuje w dwóch odmianach - jako mąka ryżowa biała i brązowa. Właściwości prozdrowotne i wartości odżywcze mąki ryżowej powinny docenić zwłaszcza osoby mające problemy z zaparciami i wysokim poziomem cholesterolu, ze względu na obecność błonnika, dlatego powinny ją uwzględnić w swojej diecie. Mąka ryżowa to również dobre źródło witamin z grupy B oraz magnezu, żelaza i cynku. Sprawdź, jakie zastosowanie znalazła mąka ryżowa i jak zrobić mąkę ryżową samemu w domu.

Mąka ryżowa - właściwości i zastosowanie. Jak zrobić mąkę ryżową?
Autor: Thinkstockphotos.com Mąka ryżowa - właściwości i zastosowanie. Jak zrobić mąkę ryżową?

Spis treści

 1. Mąka ryżowa - wartości odżywcze
 2. Jaka mąka do czego? [#TOWIDEO]
 3. Mąka ryżowa - właściwości zdrowotne
 4. Wszystko o mące. Jaka mąka do jakiego wypieku?
 5. Mąka ryżowa - zastosowanie w kuchni
 6. Mąka ryżowa - zastosowanie w kosmetyce

Mąka ryżowa powstaje z ryżu białego lub brązowego przez drobne zmielenie ziaren ryżu. Kolor mąki ryżowej różni się w zależności od rodzaju ryżu użytego do jej produkcji. Właściwości prozdrowotne i wartości odżywcze mąki ryżowej powinny docenić zwłaszcza osoby mające problemy z zaparciami i wysokim poziomem cholesterolu, ze względu na obecność błonnika. Powinny one uwzględnić mąkę ryżową w swojej diecie. Mąka ryżowa to również dobre źródło witamin z grupy B oraz magnezu, żelaza i cynku. Mąka ryżowa to popularna i szeroko wykorzystywana mąka bezglutenowa, jednak przy jej zakupie na wszelki wypadek warto zwrócić uwagę, czy jest to produkt bezglutenowy, ponieważ w trakcie procesu produkcji mogło dojść do jej zanieczyszczenia.

Mąka ryżowa - wartości odżywcze

Mąka ryżowa jest bogata w niacynę, witaminę B6, witaminę B1 oraz magnez, żelazo i cynk. Witaminy i składniki mineralne wpływają na prawidłowe funkcjonowanie wielu układów w organizmie, m.in.: układu sercowo- naczyniowego, układu nerwowego, układu immunologicznego oraz wpływa na metabolizm energii w organizmie. Mąka ryżowa dostarcza węglowodanów, jest bogata w błonnik pokarmowy, jednocześnie ma mało tłuszczu. Przy czym mąka ryżowa otrzymywana z ryżu brązowego zawiera więcej błonnika, witamin i składników mineralnych niż mąka ryżowa otrzymywana z ryżu białego.

Jaka mąka do czego? [#TOWIDEO]

Mąka ryżowa - właściwości zdrowotne

 • pomaga łagodzić zaparcia, dzięki obecności błonnika oraz skrobi opornej, wpływającej stymulująco na rozwój korzystnej mikroflory jelitowej

Mąka ryżowa może być zastępnikiem innych mąk, taki jak, np. mąka pszenna.

 • obniża poziomu cholesterolu we krwi
 • poprawia stężenie cukru we krwi
 • wspomaga metabolizm i zwiększa uczucie sytości, dzięki czemu może być pomocna w odchudzaniu
 • ma właściwości przeciwnowotworowe, z uwagi na zawartość lektyny
 • wpływa korzystnie na kości, poprzez zawartość magnezu
 • poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego i nerwowego
 • wpływa korzystnie na skórę, włosy i paznokcie
 • pomaga w utrzymaniu prawidłowego napięcia mięśniowego, ponieważ jest dobrym źródłem witamin z grupy B
Warto wiedzieć

Mąka ryżowa - wartość odżywcza w 100 g produktu

Wartość kaloryczna - 363 kcalBiałko - 7,3 gTłuszcze - 2,8 g, w tym:

- kwasy tłuszczowe nasycone - 0,56 g- kwasy tłuszczowe jednonienasycone - 1,00 g- kwasy tłuszczowe wielonienasycone - 0,996 g

Węglowodany  76,5 gBłonnik 4,6 g

Minerały (% dziennego zalecanego spożycia dla osoby dorosłej)

Fosfor 337,0  mg (48%)Potas 289,0  mg (6%)Sód 8,0 mg (0,5%)Wapń 11 mg  (1%)Żelazo 1,98  mg (20%)Magnez 112 mg (28%)Cynk 2,5 mg (23%)Miedź 0,23 mg (25%)

Witaminy

Witamina C 0,0 mg (0%)Witamina B1 0,44 mg (34%)Witamina B2 0,08 mg (6%)Niacyna 6,34 mg (40%)Witamina B6 0,74 mg (60%)Witamina B12 0,0 µg (05)Foliany 16,0 µgWitamina A 0,0 IU (0%)Witamina E 0,6 mg (6%)

Źródło: USDA National Nutrient Database for Standard Reference, Normy Żywienia, Nowelizacja IŻŻ, 2012

Wszystko o mące. Jaka mąka do jakiego wypieku?

' Źródło: x-news.pl/Dzień Dobry TVN

Mąka ryżowa - zastosowanie w kuchni

Mąka ryżowa znajduje zastosowanie głównie do produkcji żywności. Jest niezwykle popularna w krajach azjatyckich, gdzie używana jest do wyrobu pieczywa, makaronu i słodyczy. W krajach zachodnich mąka ryżowa jest głównie wykorzystywana do produkcji ciast, chipsów, krakersów, płatków śniadaniowych, jako zagęstnik do zup, sosów i kremów. Szerokie zastosowanie mąki ryżowej wynika z jej właściwości technologicznych, zbliżonych do właściwości mąki pszennej. Mąka ryżowa jest uważana za zdrową alternatywę dla mąki pszennej. Mąkę ryżową w kuchni można wykorzystać do:

 • pieczenia: ciast, muffinek, ciasteczek, deserków
 • jako substancję zagęszczająca do sosów, zup, kremów
 • naleśników, amerykańskich naleśników pancakes, racuchów
To ci się przyda

Mąka ryżowa - jak zrobić mąkę ryżową w domu? Przepis na domową mąkę ryżową

Do przygotowania mąki ryżowej potrzebujesz ryżu i urządzenia do mielenia. Możesz wykorzystać dowolny rodzaj ryżu: ryż brązowy, ryż biały, ryż jaśminowy czy ryż czerwony. Jednak ze względu na to, że mąka ryżowa przygotowana z ziaren ryżu brązowego zawiera najwięcej błonnika, witamin i składników mineralnych, wybieraj ten rodzaj ryżu. Użyj blendera wysokoobrotowego, młynka do kawy czy maszynki do mielenia zbóż. Ziarna ryżu wsyp do urządzenia i miel do uzyskania konsystencji mąki.

Mąka ryżowa - zastosowanie w kosmetyce

Mąka ryżowa wykazuje również właściwości pielęgnacyjne - działa korzystnie na skórę, poprawiając kondycję i wygląd skóry, opóźniając pojawienie się zmarszczek. Do tego celu wykorzystuje się maseczki do stosowania zewnętrznego, przygotowane z jednej łyżeczki mąki ryżowej połączonej z dwoma łyżkami jogurtu.