Mgła mózgowa, bezsenność, szybkie tycie. To objawy niedoboru, który łatwo uzupełnisz

2024-09-20 10:41

Naukowcy są zgodni: ten jeden składnik może wiele zmienić w naszych organizmach. Niedobory zaś mogą być bardzo dotkliwe i powodować zaburzenia pracy całego organizmu. Na co zwrócić uwagę? Jak poznać, że cierpimy z powodu zbyt małej podaży tej substancji? I co wtedy jeść?

Mgła mózgowa, bezsenność, szybkie tycie. To objawy niedoboru kwasów omega-3
Autor: Getty Images Mgła mózgowa, bezsenność, szybkie tycie. To objawy niedoboru, który łatwo uzupełnisz

Niedobór kwasów omega - objawy

Kwasy omega-3, bo o nich mowa to kwas alfa-linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA). Są one niezbędne w diecie, a organizm nie jest w stanie produkować ich w potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania ilościach.

Są potrzebne do prawidłowej pracy układu nerwowego, serca i układu krążenia, a także dla rozwoju płodu, dlatego są szczególnie istotne w diecie kobiet ciężarnych.

Naturalne źródła kwasów omega-3 to ryby, owoce morza i orzechy włoskie, a także oleje roślinne i nasiona lnu oraz chia. Kwasy omega można też suplementować, zwracając szczególną uwagę na obecność kwasów EPA i DHA w zażywanych preparatach.

Nie istnieją testy, które pozwalałyby weryfikować poziom kwasów omega 3 w organizmie. Natomiast zauważalne mogą by pewne symptomy, które mogą świadczyć o niedoborze cennych kwasów tłuszczowych. Po czym poznać, że naszemu organizmowi brakuje kwasów omega?

Źródła kwasów omega-3

Zmiany skórne, osłabienie włosów i paznokci

Objawy niedoboru kwasów omega-3 można zauważyć dosłownie gołym okiem na skórze. Często pojawia się suchość skóry, nadwrażliwość, a także nietypowy trądzik. Zgodnie z ustaleniami naukowców, kwasy omega-3 mogą poprawiać stan skóry, sprzyjać jej prawidłowemu nawilżeniu i zmniejszać podrażnienia.

W badaniach których wyniki publikowano na łamach m.in. "Skin Pharmacology and Physiology", "Journal of Dermatological Treatment" oraz "The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology" i "Lipids in Health and Disease" udowodniono związki między kondycją skóry a spożywaniem kwasów omega-3.

Zgodnie z informacjami zawartymi w "Experimental Dermatology", można też zauważyć związki kwasów omega-3 i odporności na działanie szkodliwych promieni słonecznych. Brakuje w tej kwestii jednoznacznych badań, ale uważa się, że kwasy omega-3 mogą również korzystnie działać na stan paznokci.

Natomiast szereg badań wskazuje na związki kwasów omega-3 ze stanem włosów pacjentów. Zauważono zmniejszone wypadanie włosów i zwiększenie ich gęstości. Gdy podobne testy wykonano na zwierzętach, okazało się, że one również pod wpływem kwasów omega-3 zyskują ładniejszą sierść.

Zaburzenia pracy mózgu

Kwasy omega-3 to przede wszystkim przepis na zdrowie naszego mózgu. W szeregu niezależnych badań stwierdzono m.in. ich korzystny wpływ na procesy myślowe, zmniejszenie dolegliwości i procesów neurodegeneracyjnych czy zaburzeń pamięci w przebiegu demencji, czy choroby Alzheimera. Kwasy omega-3 oddziaływały też korzystnie na kondycję umysłową osób z ChAD.

Zauważono, że u osób spożywających zbyt mało kwasów omega, pojawiają się takie problemy ze zdrowiem umysłowym, jak m.in. mgła mózgowa. Uważa się, że odpowiednia podaż kwasów omega może też zmniejszać dolegliwości związane z obniżeniem nastroju, a nawet depresją.

Bóle i zapalenie stawów

Właściwa podaż kwasów omega-3 sprzyja również zachowaniu dobrej kondycji stawów i zmniejszać dolegliwości bólowe w przypadku istniejących już chorób kostno-stawowych. Uważa się, że z kolei niedobór może powodować zmiany w chrząstkach, a nawet sprzyjać reumatoidalnemu zapaleniu stawów czy innym chorobom zwyrodnieniowym stawów.

Osłabienie, złe krążenie i tycie

Niedobór kwasów omega-3 może powodować też ogólne pogorszenie samopoczucia, uczucie przewlekłego zmęczenia, bezsenność. Ponadto właściwe spożywanie kwasów omega-3 sprawia, że układ krążenia otrzymuje niezbędne wsparcie.

Poziom trójglicerydów ulega obniżeniu. Kwasy omega-3 pozwalają też na regulowanie poziomu ciśnienia krwi. Uważa się też, że kwasy omega mogą sprzyjać poprawie metabolizmu, a o za tym idzie, także redukcji poziomu tkanki tłuszczowej, szczególnie na brzuchu.

Co ciekawe, zauważono nawet związki kwasów omega-3 z dolegliwościami menstruacyjnymi. Stwierdzono, że skurcze słabną, gdy spożycie kwasów omega jest optymalne.

Suche oczy i brak łez

Zauważono też, że kwasy tłuszczowe omega mają pozytywny wpływ na stan narządu wzroku. Sprzyjają prawidłowemu nawilżeniu oczu, a także pozwalają na produkcję łez. Jak podano na łamach "International Journal of Ophthalmology", warto sięgnąć po kwasy omega-3 zamiast kropli do oczu. Stwierdzono to na podstawie analiz stanu zdrowia osób z zespołem suchego oka.

Badania wymagają weryfikacji na większej grupie pacjentów, ponieważ niemal równolegle w innych testach uzyskano wyniki wskazujące, że realny wpływ kwasów omega na stan oczu niewiele różnił się od działania placebo.

Czy masz niedobór magnezu?

Pytanie 1 z 8
Czy zauważyłeś, że włosy wypadają ci w większych ilościach niż zwykle?