Rano czy wieczorem? Eksperci podpowiadają, kiedy najlepiej brać kwasy omega-3

2024-08-21 12:10

Kwasy omega-3 wpływają korzystnie na układ sercowo-naczyniowy. Pomagają obniżyć ciśnienie krwi, poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych i zmniejszają ryzyko zakrzepów. Jak jednak zmaksymalizować ich korzyści? Eksperci zdradzają strategię.

Rano czy wieczorem? Eksperci podpowiadają, kiedy najlepiej brać kwasy omega-3
Autor: fot. Getty Images Rano czy wieczorem? Eksperci podpowiadają, kiedy najlepiej brać kwasy omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 są bardzo ważnym elementem w diecie człowieka. Wszystko dlatego, że odgrywają one kluczową rolę w wielu układach organizmu. Wpływają na przykład na serce, mózg i stawy. Znajdziemy je w różnych produktach spożywczych jak runu, siemię lniane czy orzechy włoskie. 

Choć znajdziemy je w wielu produktach spożywczych, niektórzy wciąż powinni je suplementować. Ich niedobór może się wiązać bowiem z depresję, wyższym ryzykiem niektórych nowotworów czy niemożnością uczenia się.

Jeśli chcemy zacząć coś suplementować, powinniśmy najpierw porozmawiać z lekarzem lub certyfikowanym dietetykiem.

Kwasy omega-3. Trzy główne rodzaje

Na początek przypomnijmy, że istnieją trzy główne rodzaje kwasów tłuszczowych omega-3: EPA, DHA i ALA. Te dwie pierwsze najczęściej można znaleźć w oleju rybim i oleju z alg i są łatwiejsze do wykorzystania przez organizm. 

ALA występuje najczęściej w źródłach roślinnych jak nasiona chia, orzechy włoskie oraz siemię lniane. 

Zaleca się jednak poszukiwanie EPA i DHA w suplementach omega-3. Jest to szczególnie ważne dla osób na diecie wegetariańskiej i wegańskiej.

Źródła kwasów omega-3

Kiedy najlepiej przyjmować kwasy omega-3? Eksperci odpowiadają

Dietetyczka Keelin Murphy MS, RD z Third Eye Nourishment, powiedziała, że wciąż potrzebne jest więcej badań, by móc dać zalecenia dotyczące czasu przyjmowania omega-3. Jest to spowodowane tym, że trudno jest zmierzyć jego biodostępność. 

Podkreśliła, że w jednym badaniu zaobserwowano lepszy wyniki zdrowotne dla serca w przypadku suplementacji wieczornej, a gorsze podczas rannej. Te wyniki przypisane zostały rytmowi domowemu i utlenianiu kwasu żołądkowego w przypadku przyjmowania suplementów na pusty żołądek.

Jednak niektórzy specjaliści twierdzą, że osobom, u których występuje refluks i niepożądany smak ryby po przyjmowaniu kwasów omega-3, zaleca się dawkę podzieloną na pół. Jedna część przyjmować przed śniadaniem, a drugą przed kolacją.

Wielu ekspertów zaznacza jednak, że najważniejsze jest to, że obecność tłuszczu w układzie trawiennym wspomaga trawienie i wchłanianie niezbędnych kwasów tłuszczowych. 

Kwasy omega-3 są rozpuszczalne w tłuszczach więc zaleca się przyjmowanie ich z posiłkiem zwierających tłuszcz, by zwiększyć ich biodostępność. Chodzi oczywiście o zdrowe tłuszcze. Pomogą one bowiem uniknąć unoszenia się oleju w żołądku. 

Może pomóc to w zwiększeniu wchłaniania, a ich regularne przyjmowanie pomoże utrzymać ich odpowiedni poziom w organizmie a co za tym idzie przyniesie długoterminowe korzyści.

Dobre źródła kwasów tłuszczowych omega-3