Mówili, że podnoszą cholesterol, teraz twierdzą, że to "samo zdrowie". Ile to za dużo?

2024-02-05 12:41

Jajka jeszcze parę lat temu nie miały dobrej prasy. Sugerowano, że ich większe spożycie może szkodzić, podnosząc poziom cholesterolu. Dziś już wiadomo, że jajka – oczywiście nadal w optymalnej ilości – mogą korzystnie wpływać na układ krążenia. Ile jajek dziennie można – i warto – zjeść?

Mówili, że podnoszą cholesterol, teraz twierdzą, że to samo zdrowie. Jaka jest bezpieczna dawka?
Autor: Getty Images Mówili, że podnoszą cholesterol, teraz twierdzą, że to "samo zdrowie". Ile to za dużo?

Czy jajka są zdrowe? Wyniki nowych badań

To, że jaja zawierają sporo cholesterolu, jest faktem. Ale faktem jest też, że zawierają wiele korzystnych dla organizmu składników. Chińscy naukowcy przeprowadzili badania, które są tak obszerne, że można je uznać za wiarygodne.

CZYTAJ TEŻ: Jajka to prawdziwa "bomba cholesterolu"? Dietetycy nie mają wątpliwości

W analizach brało udział pół miliona dorosłych osób. Wyniki badań osób jedzących codziennie jedno jajko porównano z wynikami ludzi, którzy nie sięgają po jaja codziennie.

Na podstawie tych analiz naukowcy z Peking University stwierdzili, że jedzenie codziennie jednego jajka zmniejsza ryzyko chorób serca i układu krążenia.

Cudowne SIEMIĘ LNIANE - do picia, na włosy i skórę, zamiast jajka

Jak jajka wpływają na serce i układ krążenia? 

Dlaczego jajka pozytywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy? Badacze z Pekinu zbadali to, jak jajka wpływają na stan tętnic i na stężenie różnych substancji we krwi. W badaniu wzięto pod lupę krew pochodzącą od blisko 5 tys. osób. 3,5 tys. z nich miało w wywiadzie choroby serca i układu krążenia.

U pacjentów, którzy codziennie jedli jaja, zauważono niższe stężenie niekorzystnych związków i wyższe tych, które pozytywnie wpływały na stan tętnic, m.in. mieli oni wyższe stężenie „dobrego” cholesterolu.

Prof. Canqing Yu z Peking University przyznał, że „nasze wyniki dostarczają możliwego wyjaśnienia, dlaczego umiarkowana konsumpcja jaj może pomóc w ochronie przed chorobami serca”. 

- Potrzebne są dalsze badania, aby sprawdzić zależności przyczynowo-skutkowe w działaniu lipidów i metabolitów a spożyciem jaj i ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych – dodał prof. prof. Canqing Yu.

Zgodnie z zaleceniami polskich i europejskich dietetyków, optymalne spożycie jaj wynosi do 7 jajek tygodniowo. Pokrywa się to więc z chińskimi zaleceniami, aby spożywać codziennie jedno jajko.