Myślisz, że cytrusy to samo zdrowie? Lepiej uważaj, bo mogą szkodzić
Cytrusy to niewątpliwie cenne źródło witamin. Wzbogacają smak potraw i deserów. Doskonale pasują do herbaty. Plasterek cytryny lub pomarańczy ożywia też smak wody. Czy w cytrusach może czaić się „zło”? Okazuje się, że mają jeden poważny minus, który może stanowić nawet zagrożenie dla zdrowia.
Cytrusy - czy są bezpieczne dla zdrowia?
Na zimowym stole nigdy ich nie braknie, a czas świąt czy ferii kojarzy nam się jednoznacznie z mandarynkami, pomarańczami czy herbatą z cytryną.
W czasie, gdy drzewa naturalnie rosnące w Polsce nie owocują, możliwość sięgania po cytrusy stanowi doskonałą namiastkę lata.
W dodatku cytrusy stanowią źródło witamin, takich jak witamina A, witamina C, witamina E, a także przeciwutleniaczy. O świetnym smaku nawet nie trzeba wspominać. Zatem, jeśli chodzi o jedzenie cytrusów, co może pójść nie tak?
Uwaga na skórkę cytrusów
Problemem w przypadku cytrusów jest długa podróż, którą muszą odbyć, zanim trafią do naszych domów. Żeby minimalizować straty związane m.in. z naturalnym psuciem owoców, producenci i importerzy korzystają ze środków konserwujących.
Pokrywają one skórkę owców. Tymczasem większość z nas nie myje cytrusów przed spożyciem, co skutkuje nieświadomym przeniesieniem szkodliwych substancji w czasie obierania ze skórki na miąższ. W ten sposób nieświadomie zjadamy toksyczne preparaty.
Sylwia Panek, znana w sieci jako „mama chemik”, prowadząca na Instagramie profil @wzdrowymdomu zwróciła uwagę na to, co może pokrywać skórkę cytrusów
„Niestety bardzo często można tam [na skórce owoców cytrusowych - red.]spotkać ✖️imazalil i ✖️tiabendazol, czyli dwa fungicydy (zabezpieczają owoce przed zieloną pleśnią). W przypadku pierwszego z nich podejrzewa się, że może powodować nowotwory, a jednocześnie oba należą do substancji, które mają wpływ na nasz układ hormonalny” - czytamy w poście Sylwii Panek.
CZYTAJ TEŻ: Ten domowy syrop ze skórek zregeneruje i odmłodzi organizm. Wystarczą 2 składniki
„W przypadku cytryn często na etykietach istnieje informacja o woskach, którymi je pokryto, np.: szelak E 904- naturalny, ale z owadów, więc nie dla wegan i wegetarian. Sprowadzany z Azji; wosk polietylenowy E 905 - wytwarzany z produktów ubocznych rafinacji ropy naftowej" - wymienia chemiczka.
Z tego względu zarówno cytrusy, jak i ręce po kontakcie z nimi, należy starannie myć. Należy też zastanowić się, czy i jak chcemy wykorzystać skórkę cytrusów, uwzględniając możliwe korzyści i ryzyko.