Na trawienie, na kaszel i... do sprzątania. Tak możesz wykorzystać skórki ze znanych owoców

2023-11-28 14:59

Owoce to doskonałe źródło witamin i minerałów. Zjadamy ich smaczny miąższ, a resztę wyrzucamy. Taka na przykład, skórka z mandarynki – jakie może mieć zalety? Łatwe obieranie – to oczywiście nie ulega wątpliwości, ale tak się składa, że to nie koniec atutów skórki mandarynek. Sprawdź, jak można ją wykorzystać.

Na trawienie, na kaszel i... do sprzątania. Tak możesz wykorzystać skórki ze znanych owoców
Autor: GettyImages Na trawienie, na kaszel i... do sprzątania. Tak możesz wykorzystać skórki ze znanych owoców

Co można zrobić ze skórką mandarynki? Zaskoczy cię wielość możliwości, jakie niesie skórka tych smacznych owoców. Nie wahaj się więc i śmiało zbieraj skórki mandarynek przez cały sezon. Oto kilka propozycji, jak je wykorzystać. 

Syrop na kaszel ze skórek mandarynek

Sezon jesienny to niestety czas zintensyfikowanych zachorowań na infekcje. Kaszel i katar dopadają nas raz po raz. Gęsty syrop ze startej skórki mandarynki z dodatkiem imbiru i miodu to doskonały przepis na szybkie uporanie się z kaszlem.

Beszamel - owoce mało znane

Nalewka ze skórek mandarynki

Dla dorosłych użytkowników przeznaczona jest nalewka ze skórek mandarynek. Wystarczy zalać 100 g skórek 400 ml spirytusu. Po kilku dniach w ciemnym miejscu przecedź, przelewając do ciemnej butelki.

Następnie odłóż do leżakowania na kilka tygodni. Nalewka sprzyja zdrowemu trawieniu, co jest istotne w okresie świątecznym. Spożywaj w symbolicznych ilościach, pamiętając, że alkohol nawet w małych dawkach szkodzi zdrowiu.

Skórka mandarynki do sprzątania

Zapach mandarynek, który szczególnie unosi się w naszych domach w święta, może być jeszcze bardziej intensywny, gdy użyjesz skórki w roli środka do czyszczenia.

Wystarczy, że zalejesz skórki mandarynki octem, a powstała w ten sposób mikstura przyda się do ścierania kurzu, mycia podłóg i kuchennych powierzchni. Ten naturalny środek nie szkodzi dzieciom i zwierzętom. Poza tym zauważono, że skórki mandarynki mają antybakteryjne działanie.

Skórka mandarynki odstraszy kota

Żaden drapak nie jest tak pociągający dla twojego pupila, jak stojące na parapecie kwiatki? Doskonałym pomysłem jest zastosowanie skórki z mandarynki, ponieważ koty nie lubią jej zapachu. Ułóż skórki w doniczkach, a może twój czworonóg znajdzie sobie inne zajęcie.

Aromatyczne świeczki ze skórek mandarynek

Kolejny pomysł na wykorzystanie skórek mandarynek to świeczki! Wystarczy, że do wydrążonych połówek mandarynek wetkniesz knot, zalewając wcześniej tak przygotowany świecznik oliwą. Możesz też po prostu wstawić do środka mały podgrzewacz tzw. tealight lub zwykłą małą świeczkę.

Oczywiście pamiętaj o zachowaniu ostrożności i nigdy nie zostawiaj zapalonych świeczek bez nadzoru. Możesz też nabić skórki goździkami, zanim zrobisz z nich świeczki. Zapewnisz w ten sposób jeszcze piękniejszy zapach i korzenny aromat.