Najlepsza dieta na rzucenie cukru, kawy i papierosów. Skuteczna i zaskakująco prosta

2023-08-24 15:15

Wszyscy mamy swoje mniejsze lub większe słabości. I wszyscy wiemy, jak silne są te słabości. Trudno się z nimi rozstać, nawet gdy mamy świadomość ich szkodliwego wpływu na organizm. Okazuje się, że odpowiedni sposób żywienia może stanowić metodę pomocną w walce z uzależnieniami.

Najlepsza dieta na rzucenie cukru, kawy i papierosów. Skuteczna i zaskakująco prosta
Autor: GettyImages Najlepsza dieta na rzucenie cukru, kawy i papierosów. Skuteczna i zaskakująco prosta

Dieta ułatwiająca rzucenie nałogu

Kawa, cukier, papierosy. Chociaż kawa – o ile jest serwowana we właściwych dawkach – może nieść pewne korzyści dla zdrowia, w żadnym wypadku nie da się tego powiedzieć o cukrze ani tym bardziej o papierosach, których szkodliwy wpływ na organizm jest niezaprzeczalny.

Chociaż niektórym wydaje się, że nikotyna, kofeina albo cukier mogą dawać przyjemny „haj” i dodawać energii, na dłuższą metę te substancje szkodzą i doprowadzają organizm do stanu wyczerpania i do całej listy chorób.

Istnieje wiele szkół, wskazujących, jak można walczyć z nałogami. Jedną z coraz lepiej rozwijanych dyscyplin jest psychodietetyka. Może wskazywać drogę, dzięki której zerwanie z nałogiem staje się łatwiejsze. Jak za pomocą diety wygrać z uzależnieniem?

Po pierwsze warto kompleksowo spojrzeć na swój organizm, nie tylko pod kątem „rzucam cukier/kawę/papierosy”. Warto holistycznie przyjrzeć się potrzebom swojego ciała, poprzez lepsze nawadnianie organizmu i rezygnację z napojów alkoholowych.

Wynajęli sklep monopolowy, ale nie sprzedali tam nawet kropli alkoholu

Dieta na rzucenie palenia

Co jeść, żeby łatwiej rzucić palenie? Najlepsze będzie jedzenie bogate w:

  • witaminy z grupy B, które działają korzystnie na układ nerwowy
  • witamina A, witamina C, witamina E, które wzmacniają organizm i przyspieszając oczyszczanie organizmu z toksyn
  • błonnik, który również sprzyja oczyszczaniu organizmu dzięki prawidłowym procesom trawienia.

Takie potrawy to m.in. warzywa, w tym kiszonki, a także owoce, orzechy i pełnoziarniste produkty zbożowe. Czarną herbatę warto zamienić na zieloną, czerwoną albo po prostu na wodę, którą możemy wzbogacić imbirem, cytryną, listkiem mięty lub plasterkiem ogórka albo cynamonem, co również przyspiesza metabolizm. Warto wyeliminować mięso, słodkie i słone przekąski, białe pieczywo.

Dieta na rzucenie uzależnienia od kawy

Jeśli twoim problemem jest nadmiar kawy, zacznij od zamiany na herbatę. Żeby jednak nie popadać z nałogu w nałóg, postaw na herbatę czerwoną, która nie zawiera kofeiny. Jeśli lubisz kawowy rytuał, nic nie stoi na przeszkodzie, aby go kontynuować, lecz z wykorzystaniem kawy zbożowej.

Do tego oczywiście nieodzowne jest wypijanie 2-3 litrów wody dziennie. Odwodnienie może objawiać się m.in. sennością, dlatego nieraz lepiej podziała na nas szklanka wody zamiast kawy. Walcząc z uzależnieniem od kofeiny, nie zapominaj o suplementowaniu cynku i magnezu, a także wapnia. W walce z nałogiem, jak zawsze, pomocne będą witaminy z grupy B. Postaw na świeżą lekką dietę, zdominowaną przez owoce, warzywa, mogą być także w postaci przecierów i soków.

Jak odstawić cukier? Dieta bez cukru

Cukier nie bez powodu bywa określany jako „biała śmierć”. Warto sprawdzić, gdzie tak naprawdę się znajduje - a znajduje się prawie wszędzie: w napojach, jogurtach, wodach smakowych, pieczywie... o słodyczach nie wspominając.

Postaw na kawę i herbatę bez cukru. Sam cukier zastąp naturalnymi zamiennikami jak np. stewia czy ksylitol. Zamiast słodyczy, jedz owoce, a przede wszystkim warzywa. Nawyk podjadania cukierków czy ciasteczek, możesz zmienić w zwyczaj jedzenia orzechów.

Sprawdzaj składy spożywanych produktów i twórz zdrowe alternatywy jak np. jogurt naturalny z owocami czy nawet dżemem, zamiast słodzonego gotowego „owocowego” jogurtu czy serka.

Bardzo istotne w rzucaniu cukru jest konsekwentne trzymanie się zaplanowanej diety. Ponadto należy pamiętać o tym, że regularne nieduże posiłki o stałych porach to remedium na „wilczy głód” i wzmożony apetyt na słodycze.

Zmniejszając spożycie cukrów, sukcesywnie również zmniejszymy ich łaknienie. Czyli im mniej cukrów jemy, tym mniej ich chcemy. To przełoży się nie tylko na zdrowie, ale i na smukłą sylwetkę.