Najlepsza roślina na przeziębienie. Dodaj do kanapek albo zrób syrop, zatoki odczują ulgę

2023-10-24 14:28

Przeziębienie może dać nam w kość. Zwłaszcza kiedy budzimy się z bólem głowy i zatkanym nosem. Choć w aptekach dostępne są różne preparaty z mentolem, ale one działają tylko doraźnie. Dlatego warto włączyć do diety pewną roślinę. Jej aromat udrażnia zatoki, a właściwości odżywcze przyspieszą powrót do zdrowia.

Najlepsza roślina na przeziębienie. Dodaj do kanapek albo zrób syrop, zatoki odczują ulgę
Autor: Fot. Getty Images

Podczas infekcji ważne jest nie tylko leczenie objawowe, ale przede wszystkim zlikwidowanie problemu, czyli stanu zapalnego. Dlatego sięgając po chrzan pospolity dostarczamy do organizmu wiele cennych właściwości.

Jak zrobić dobry chrzan domowy?

Co kryje chrzan? Roślina pełna zdrowia

Chrzan pospolity a konkretnie korzeń tej rośliny od wieków ceniony jest za swoje lecznicze właściwości. Już w medycynie ludowej wykorzystywano chrzan do walki z przeziębieniem, a także z bólem stawów czy kręgosłupa. 

Korzeń chrzanu zawiera witaminę C, A, B6, E, K a także wapń, błonnik, żelazo, magnez, potas czy kwas foliowy. Roślina ta jest źródłem wielu biologicznie aktywnych związków, a jej bogactwo fitochemikaliów zachęca do jego stosowania jako żywności funkcjonalnej.

Jak wskazuje dr Stuart Alan Walters z School of Agricultural Sciences, Southern Illinois University, Carbondale dzięki temu, że chrzan wykazuje działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, wykrztuśne i przeciwbólowe został zatwierdzony w Niemczech do leczenia infekcji dróg oddechowych oraz innych schorzeń takich jak:

  • zapalenie oskrzeli,
  • zapalenie zatok,
  • leczenia wspomagającego w infekcjach dróg moczowych,
  • kamicy moczowej,
  • do stosowania miejscowego w przypadku niewielkich bólów mięśni.

Natomiast rozcieńczony sok chrzanowy jest również stosowany jako antybiotyk do płukania jamy ustnej w leczeniu chorób przyzębia. Naukowcy podkreślają, że chrzan zapewnia także ochronę przed różnymi drobnoustrojami. 

Wiele badań wykazało właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwbakteryjne korzeni chrzanu. Właściwości antybakteryjne chrzanu przypisuje się izotiocyjanianom. Przeprowadzono eksperyment z wykorzystaniem rostbefu wołowego. Dzięki zastosowaniu olejku chrzanowego i destylowanego ekstraktu ze świeżych korzeni chrzanu udało się zahamować wzrost takich bakterii jak Wzrost bakterii Pseudomonas spp., Escherichia coli, Serratia grimesii, Staphylococcus aureus i Enterobacteriaceae.

W kolejnym badaniu aktywność przeciwdrobnoustrojowa izotiocyjanianów ekstrahowanych z korzenia chrzanu zapewniła doustne działanie przeciwdrobnoustrojowe przeciwko sześciu szczepom fakultatywnych bakterii beztlenowych:

  • Streptococcus mutans,
  • Streptococcus sobrinus,
  • Lactobacillus casei,
  • Staphylococcus aureus,
  • Enterococcus faecalis i Aggregatibacter actinomycetemcomitans,
  • szczep drożdży Candida albicans,
  • trzy szczepy bakterii beztlenowych: Fusobacterium jądro, Prevotella nigrescens i Clostridium perfringens.

Wyniki te sugerują, że izotiocyjaniany ekstrahowane z korzenia chrzanu mogą nadawać się do stosowania doustnego jako środek przeciwdrobnoustrojowy przeciwko mikroorganizmom.

Jak stosować chrzan? Dodaj do kanapek lub zrób domowy syrop

Zastosowanie chrzanu w codziennej diecie jest dość szerokie i proste zarazem. Wystarczy obrać korzeń i zetrzeć go na kuchennej tarce lub pokroić w cienkie plasterki. W takiej formie można go dodać do kanapek, sosów, mięs czy sałatek. 

Borykając się z zapaleniem zatok i problemami z oddychaniem warto wykonać inhalację. W tym celu wystarczy do ciepłej wody wrzucić kilka plasterków chrzanu, lub wdychać opary bezpośrednio z talerzyka ze świeżo startym warzywem.

Warto również przygotować domowy syrop. Poniżej podajemy przepis.

Składniki:

  • 250 g świeżo startego chrzanu,
  • szklanka chłodnej przegotowanej wody,
  • 200 ml miodu,
  • 3 łyżki soku z cytryny.

Sposób przygotowania:

Chrzan zalać wodą, dodać miód oraz sok z cytryny. Wszystko zmiksować na gładką konsystencję. Następnie za pomocą gazy odsączyć zawartość. Mocno odcisnąć, aż powstanie klarowny syrop. Mikstura będzie dość intensywna dlatego przed spożyciem należy go rozcieńczyć i pod żadnym pozorem nie pić na pusty żołądek.