Najlepsze źródła potasu? Banany wcale nie są na początku listy

2024-08-12 15:49

Dobre źródło potasu? Dla wielu osób pierwszym skojarzeniem są banany. Nic bananom nie ujmując, warto znać też inne źródła tego cennego pierwiastka, który działa zbawiennie m.in. na nasz układ krwionośny i napięcie mięśni.

Najlepsze źródła potasu?  Banany wcale nie są na początku listy
Autor: GettyImages Najlepsze źródła potasu? Banany wcale nie są na początku listy

Najlepsze naturalne źródła potasu

Zażywanie witamin i suplementów bywa konieczne, jeśli zmagamy się z ich niedoborami. Jednak podstawową drogą, przez którą dostarczamy organizmowi witaminy i minerały, powinno być po prostu właściwe żywienie. Gdzie, poza wspomnianymi bananami, znajdziemy najwięcej potasu? Sprawdzamy.

Warzywa pełne potasu: biała fasola i pomidory

Biała fasola zawiera aż 1188 mg potasu w 100 g. Jest też bogata w inne minerały, takie jak cynk, magnez i żelazo. To doskonały pomysł na samodzielne danie lub dodatek do innych potraw, w wersji mięsnej albo wegetariańskiej.

Pomidory i przeciery pomidorowe to również bogate źródła potasu. W pomidorach szacuje się ilość tego pierwiastka na 237 mg na 100 g, zaś w koncentratach pomidorowych – na nawet 1014 mg w 100 g! Zatem czy to sos pomidorowy, czy zupa, a może po prostu pomidor do kanapki – zajadaj się tym warzywem (które tak naprawdę jest owocem) – na zdrowie.

Przekąski bogate w potas

W 100 g suszonych śliwek znajduje się aż 732 mg potasu. Suszone śliwki również dobrze działają na trawienie. Są tak bogate w błonnik, że nadmiar może sprzyjać biegunce. Poza tym w suszonych śliwkach może znajdować się też sporo cukru, a więc lepiej nie sięgać po zbyt duże porcje tego przysmaku.

Wśród zdrowych przegryzek bogatych w potas wymienia się też rodzynki, które zawierają 749 mg tego pierwiastka w 100 g. Ze względu na duże ilości dodawanego cukru nie zaleca się rodzynek w dużych dawkach.

Bogate w potas są także pestki słonecznika. Jeśli lubisz coś pogryzać, np. oglądając seriale czy pracując nad klawiaturą, pestki słonecznika z 645 mg potasu w 100 g będą doskonałym wyborem.

Szpinak, żeby uzupełnić żelazo i potas

Co jeszcze warto jeść, aby uzupełnić potas? Oczywiście szpinak! To aż 558 mg potasu na 100 g produktu. W szpinaku jest też bardzo dużo żelaza, a więc zmniejsza on ryzyko anemii. Ponadto szpinak może sprzyjać trawieniu jako źródło błonnika. Zawiera mało kalorii, za to jest bogaty w witaminy i minerały – oprócz wymienionych, znajdziemy w nim m.in. magnez i witaminę C.

Owoce bogate w potas - nie tylko banany

Uwielbiane przez fanów zdrowego żywienia awokado zawiera 485 mg potasu w 100 g. To również bogate źródło witamin, m.in. witaminy A, witaminy C i witaminy E oraz cennych jednonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Wśród bogatych źródeł potasu wymienia się także sok pomarańczowy, który, w zależności od tego, czy jest świeżo wyciskany, czy kupiony jako gotowy produkt, zawiera od ok. 200-450 mg potasu w 100 g. Doskonałym pomysłem jest też jedzenie całych pomarańczy, które są bogate, oprócz potasu, w witaminę C i błonnik.

A co z osławionymi jako najlepsze źródło potasu bananami? Znajduje się w nich średnio 358 mg w 100 g. W jednym bananie, w zależności od jego gabarytów, porcja potasu może być jeszcze większa.

ŹRÓDŁA POTASU W DIECIE
Listen on Spreaker.