Najzdrowsza mąka, o której mało kto słyszał. Lista zalet cię zaskoczy

2024-01-08 14:34

Na co dzień zwykle sięgamy zwykle po jedną mąkę – białą pszenną. A przecież jest tyle smacznych i zdrowych alternatyw! Sprawdź, jaka mąka pobudzi metabolizm do działania, obniży cholesterol i wesprze w walce z infekcją. A do tego, oczywiście, świetnie smakuje.

Najzdrowsza mąka, o której mało kto słyszał. Lista zalet cię zaskoczy
Autor: GettyImages Najzdrowsza mąka, o której mało kto słyszał. Lista zalet cię zaskoczy

Mało znana mąka jest bardzo zdrowa

To, co i jak jemy, ma wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Dlatego warto stale zwiększać swoją świadomość w zakresie żywienia. Dziś przedstawimy zalety mało znanej mąki. Warto postawić na nią, robiąc naleśniki, pierogi, ciasta i inne mączne potrawy.

Jak zrobić ciasto na piernik staropolski.

Zalety mąki orkiszowej

Mąka orkiszowa – bo o niej mowa – zawiera dużo błonnika pokarmowego, przez co sprzyja prawidłowej pracy jelit i układu pokarmowego. Zawiera też więcej białka niż mąka pszenna. Ponadto, jest źródłem minerałów i witamin z grupy B, a także wit. A i wit. E, nie bez powodu znanych jako „witaminy młodości”. Jeśli chodzi o minerały, jakie w niej znajdziemy, to przede wszystkim magnez, mangan, a także żelazo.

CZYTAJ TEŻ: Mąka kukurydziana - właściwości i zastosowanie. Jak zrobić mąkę kukurydzianą?

Właściwości mąki orkiszowej 

Kolejną zaletą mąki orkiszowej jest jej wszechstronność. Do czego można wykorzystać mąkę orkiszową? Domowy chleb orkiszowy, naleśniki, pierniczki, ciasteczka, gofry, pizza czy pierogi – to zaledwie garść pomysłów na wykorzystanie tej, jak mówią niektórzy, najzdrowszej z mąk. Co zyskamy, zamieniając mąkę pszenną na orkiszową? Samo zdrowie, a dokładnie:

  • Niższy poziom cholesterolu, bo mąka orkiszowa może obniżać poziom „złego” cholesterolu.
  • Lepszy metabolizm, bo mąka orkiszowa zawiera cenne węglowodany złożone.
  • Dzięki zawartości błonnika mąka orkiszowa sprzyja też właściwemu trawieniu, zmniejsza ryzyko zaparć i wzdęć.
  • Ponieważ węglowodany złożone dają uczucie sytości na dłużej, taka zamiana mąki może się też przełożyć na smuklejszą sylwetkę.
  • Uważa się, że mąka orkiszowa może również m.in. poprawiać pracę układu odpornościowego, a to z kolei z uwagi na bogactwo antyoksydantów, które też mają zwiążek ze spowalnianiem procesów starzenia.