Nie musisz żegnać się z czekoladą. Eksperci podpowiadają, ile można jej zjeść na diecie

2024-06-17 10:33

W czasie diety nie trzeba wcale całkowicie rezygnować z jedzenia czekolady. To jest dobra wiadomość, gorszą - dla niektórych - będzie fakt, że musi być to jednak ciemna czekolada. Gorzka czekolada jest dobra dla naszego zdrowia. Pozostaje pytanie, ile dziennie możemy jej zjeść?

Nie musisz żegnać się z czekoladą. Eksperci podpowiadają, ile można jej zjeść na diecie
Autor: fot. Getty Images Nie musisz żegnać się z czekoladą. Eksperci podpowiadają, ile można jej zjeść na diecie

Dieta to koniec z czekoladą? Niekoniecznie, o ile sięgniemy po tą

Choć może się to niektórym wydać zaskakujące, to czekolada może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie - o ile będzie gorzka. Jest ona bowiem bogata w minerały, takie jak cynk, magnez i żelazo. Ciekawostką jest również, że może ona zmniejszyć ryzyko chorób serca i stany zapalne. 

Na rynku możemy znaleźć ciemne czekolady, które na opakowaniu mają wytłuszczoną liczbę procentową zawartości kakao. Warto wiedzieć, że im wyższa będzie ta liczba, tym więcej składników odżywczych znajdziemy w naszej tabliczce.

Samo w sobie kakao jest kojarzone z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Wśród nich można wymienić: obniżenie ciśnienia krwi i "złego" cholesterolu, zmniejszenie stanów zapalnych, poprawę zdolności mózgu do tworzenia nowych połączeń pomiędzy neuronami oraz poprawienie przepływu krwi.

Niestety, kakao traci wiele ze swoich związków polifenolowych podczas przetwarzania na masło kakaowe, które często jest wykorzystywane do tworzenia na przykład czekolady mlecznej. Co więcej, dodaje się do nich również cukier i mleko, które również mogą znacznie zmniejszać jego właściwości prozdrowotne.

Teraz lepiej widać, dlaczego gorzka czekolada będzie dobrym wyborem, a mleczna, biała czy truskawkowa - już niekoniecznie. Niestety, jak to w życiu bywa, z niczym nie można przesadzać. Ile gorzkiej czekolady powinniśmy więc jeść w ciągu dnia?

Czekolada – dowiedz się, dlaczego warto jeść czekoladę

Ile gorzkiej czekolady można zjeść? Trzeba uważać z ilością

Według ekspertów zalecana "dawka" gorzkiej czekolady wynosi około 30 gramów. Nie powinniśmy jeść jej więcej ze względu na jej kaloryczność. Każdego dnia możemy więc zjeść około 4-5 kosteczek gorzkiej czekolady w ciągu doby.

Najlepiej będzie sięgnąć po tabliczkę, która zawiera przynajmniej 75 proc. kakao. Tu panuje zasada, że im wyższa będzie zawartość kakao, tym lepsza dla naszego zdrowia będzie dana czekolada.

Niestety, nie wszystko może zawsze być piękne i zdrowe. Z ciemną czekoladą można również przesadzić. I nie chodzi tutaj wyłącznie o kontekst diety - choć i tak nie powinniśmy jeść jej za dużo, jeśli chcemy zrzucić zbędne kilogramy. Zjedzenie zbyt dużej ilości gorzkiej czekolady może bowiem prowadzić do szeregu problemów.

Jeśli przesadzimy z ilością ciemnej czekolady, możemy spodziewać się wystąpienia: rozstroju żołądka, nudności, biegunki, bólów głowy, a nawet drgawek. Co więcej, według badań, niektóre ciemne czekolady zawierają dużą ilość kadmu i ołowiu (składniki te naturalnie występują w kakao). Zbyt dużą ich ilość może uszkodzić wątrobę i nerki. Oprócz tego mogą również powodować problemy rozwojowe, więc przesadzenia z czekoladą powinny unikać szczególnie kobiety w ciąży.

Podsumowując, gorzka czekolada, tak jak wiele innych rzeczy w życiu, może być dobra dla naszego zdrowia, o ile nie przesadzamy z jej ilością. 4 kostki powinny zaspokoić nasz apetyt na coś słodkiego, jednocześnie nie zagrażając naszemu zdrowiu, ani naszej diecie.

Sonda
Lubisz czekoladę?