Nie pij tych 3 napojów na czczo. Mogą wywołać nieprzyjemne dolegliwości

2023-11-23 12:12

Dietetycy wskazali, że szczególnie picie tych 3 napojów na czczo nie pozostaje bez wpływu na pracę żołądka. Może zwiastować nieprzyjemne dolegliwości gastryczne. Lepiej ich unikaj w trosce o zdrowie.

Nie pij tych 3 napojów na czczo. Mogą wywołać nieprzyjemne dolegliwości
Autor: Getty Images Nie pij tych 3 napojów na czczo. Mogą wywołać nieprzyjemne dolegliwości

Kawa na pusty żołądek – szkodzi czy pomaga?

Filiżanka kawy z samego rana nie jest najzdrowszym wyborem, zwłaszcza dla osób, które zmagają się z problemami żołądkowymi. Dlaczego tzw. małej czarnej nie należy pić na czczo? W jej składzie znajduje się środek pobudzający zwany kofeiną, który powoduje częste skurcze przewodu pokarmowego i podrażnia wrażliwą błonę śluzową pokrywającą wewnętrzne ściany żołądka.

Jeśli pijemy kawę przed śniadaniem, to możemy nabawić się wielu problemów gastrycznych. Kofeina pobudza wydzielanie kwasu solnego, co z kolei może powodować zgagę lub refluks. Po wypiciu kawy na czczo mogą pojawić się także uciążliwe wzdęcia, nudności, a także ból w górnej części brzucha.

Zdrowo Odpytani: Czarna lista dietetyka. Tych trzech produktów absolutnie nie jedz na śniadanie

Dietetycy podkreślili w rozmowie z portalem "Times of India", że najpierw należy zjeść pożywne, pełnowartościowe śniadanie, a dopiero po tym można napić się kawy.

Tego też nie pij na czczo. Żołądek za to podziękuje

Picie słodkich napojów i soków na "pusty żołądek" jest również niewskazane. Powód jest dość prosty. Nie są dobre dla zdrowia, ponieważ zawierają zbyt dużo cukru. Wypicie takiego napoju na czczo sprawi, że wzrośnie gwałtownie poziom cukru we krwi. Tego nawyku powinny wyzbyć się osoby chore na cukrzycę albo zagrożone stanem przedcukrzycowym.

Tuż po przebudzeniu nie należy sięgać po napoje gazowane. Nie można ich zaliczyć do grona tych zdrowych produktów, ponieważ ich skład obejmuje dwutlenek węgla, cukier, konserwanty i barwniki. Rozpoczęcie dnia od szklanki tego napoju ma fatalny wpływ na żołądek. Dlatego, że kwas w nim zawarty wchodzi w interakcję z kwasem żołądkowym, czego efektem mogą być nudności oraz wzdęcia i nadmierne oddawanie gazów. Niewykluczone też, że mogą pojawić się skurcze żołądka.