Kawa na pusty żołądek – strzał energii czy przepis na przeczyszczenie? Gastroenterolodzy odpowiadają

2023-08-14 10:05

Kawa na czczo - dobry wybór, czy błąd, który może rzutować na resztę dnia? To jedno z wielu pytań, które się pojawia w dyskusji między osobami identyfikującymi się jako "team kawa" a tymi, którzy należą do "teamu herbata". Czy kawa na czczo to dobry pomysł? Czy może skutkować dolegliwościami żołądkowymi? Gastroenterolodzy nie pozostawiają wątpliwości.

Kawa na pusty żołądek – strzał energii czy przepis na przeczyszczenie? Gastroenterolodzy odpowiadają
Autor: GettyImages Kawa na pusty żołądek – strzał energii czy przepis na przeczyszczenie? Gastroenterolodzy odpowiadają

Kawa na czczo - czy jest zdrowa

Poranna kawa to dla wielu rytuał pozwalający dobrze wejść w nowy dzień. Większość ma swoją ulubioną porę picia kawy: do śniadania, do drugiego śniadania, przed pracą lub na początku pracy, a niekiedy jeszcze przed śniadaniem. Czasem kawa na pusty żołądek pita jest z uwagi na brak czasu na śniadanie. Nierzadko jednak jest to świadomy wybór i preferencje kawosza, żeby pić kawę na czczo. Co o tym sądzą lekarze?

Circle K - kawa z mocą pomagania

Wpływ kawy na zdrowie

Picie kawy może mieć korzystny wpływ na organizm, o ile dzienna dawka kofeiny nie przekracza 300-400 mg. Badania wskazują, że umiarkowane spożycie kawy może zmniejszać ryzyko cukrzycy typu 2, chorób sercowo-naczyniowych, chorób wątroby i dróg żółciowych, niektórych chorób neurodegeneracyjnych, nowotworu gruczołu krokowego (raka prostaty) czy niektórych innych nowotworów m.in. czerniaka.

Co ciekawe, dobroczynne działanie na organizm mogą mieć nawet kawy bez kofeiny, ponieważ zawierają polifenole. Mają one udowodnione działanie przeciwzapalne, ponadto stymulują układ odpornościowy i korzystnie działają na układ krążenia.

Pewną pułapkę, w kontekście picia kawy, stanowią dodatki do niej, które są niezdrowe i wysokokaloryczne, jak cukier, śmietanka, bita śmietana, śmietanka w proszku, syropy. Z kolei inne dodatki, jak np. cynamon, mogą działać korzystnie na organizm, dodatkowo podkręcając metabolizm.

Kawa na czczo - wpływ na żołądek i jelita

Niektórzy obawiają się kawy wypijanej jeszcze przed śniadaniem. Twierdzą, że może powodować dolegliwości żołądkowe, problemy trawienne, bóle brzucha, zgagę, wzdęcia, biegunkę. Czy kawa pita na czczo może szkodzić jelitom i żołądkowi?

Naukowcy wskazują, że nie ma na to dowodów, co nie oznacza, że jest to niemożliwe. Gastroenterolożka dr Trisha Pasricha z Massachusetts General Hospital zwraca uwagę, że pijąc kawę, warto obserwować swój organizm. Reakcja na poranną kawę to indywidualna kwestia, choć zdaniem uczonych nie ma powodów do obaw.

"Badania nie wykazały silnego związku między kawą a problemami trawiennymi, niezależnie od tego, czy pijesz ją na pusty żołądek, czy nie" - jak podają badacze z niemieckiego uniwersytetu w Lipsku (Universität Leipzig).

Badania w różnych ośrodkach prowadzono od lat 70. XX wieku. Jednak do tej pory nie znaleziono potwierdzenia tezy, że kawa działa drażniąco na żołądek. Zdaniem ekspertów z Amerykańskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego, żołądek jest naturalnie przystosowany, aby radzić sobie z szeregiem czynników potencjalnie drażniących. Kawa nie jest tu wyjątkiem.

"[Żołądek] wydziela grubą warstwę śluzu, która tworzy potężną osłonę między wyściółką żołądka a tym, co spożywasz. Ta tarcza chroni również żołądek przed jego własnym naturalnym kwaśnym środowiskiem potrzebnym do rozkładu żywności. Musiałbyś spożywać bardzo ostrą substancję, aby naruszyć obronę żołądka, ponieważ stale znajduje się on w bardzo niesprzyjającym i szkodliwym środowisku", podają specjaliści.

Wpływ kawy na żołądek. Czy kawa działa przeczyszczająco?

Dr Byron Cryer, ordynator interny w amerykańskim Baylor University Medical Center w Dallas wskazał, że dotychczasowe badania i obserwacje nie wykazały, aby klawa przyczyniała się do powstawania wrzodów. Jednak u osób, które już mają wrzody żołądka albo stan zapalny błony śluzowej żołądka, kawa rzeczywiście może nasilać dolegliwości, z powodu wysokiej kwasowości.

Kawa działa natomiast pobudzająco na pracę układu pokarmowego. To właśnie przyczyna, dla której wiele osób po wypiciu kawy czuje, że musi się wypróżnić. Chociaż nie ma jednoznacznych badań, wiadomo, że rzeczywiście u osób wrażliwych może dochodzić do zgagi, wskutek i obniżenia pH żołądka.

Remedium może stanowić mleko lub śmietanka dodane do kawy. Jednak należy uważać z ich spożyciem, ponieważ u osób z nietolerancją laktozy, to właśnie mleko może działać drażniąco, a nie kawa. W takiej sytuacji trzeba zastąpić mleko napojem roślinnym.

Wnioski naukowców w kwestii kawy wskazują, że sama kawa nie ma szkodliwego wpływu na układ pokarmowy, jednak osoby wrażliwe mogą rzeczywiście miewać pewne dolegliwości po jej spożyciu. Można tego uniknąć, pijąc kawę po przekąsce, a nie na czczo. Jednak tu należy mieć się na baczności, ponieważ ciasteczka lub inne słodkie przekąski do klawy, to często jeden z powodów tycia, gdyż są kaloryczne, podnoszą też ochotę na podjadanie słodkości w ciągu dnia.