Nie wyrzucaj tej rośliny, to nie chwast. Leczy stany zapalne i poprawia urodę
Niektóre rośliny przypominają chwasty, zwłaszcza kiedy wysiewają się w sporych skupiskach i są trudne do usunięcia. Okazuje się jednak, że nie każdy z nich to szkodnik, który pobiera niezasłużenie wartości odżywcze z gleby, gdzie rosną warzywa, owoce czy inne kwiaty. Przykładem jest skrzyp polny.
Hasło skrzyp polny sprawia, że do głowy niemal natychmiast zaczynają spływać skojarzenia związane z suplementami diety, których celem jest poprawa kondycji włosów i paznokci. Nie każdy zadaje sobie jednak sprawę z faktu, że ta roślina ma znacznie więcej do zaoferowania.
Jak wygląda skrzyp polny? To dość charakterystyczna roślina
Skrzyp polny to roślina wieloletnia, dlatego tak ciężko pozbyć się jej z ogrodu. Jego korzenie mogą sięgać nawet 130 cm głębokości, stąd usunięcie jej może być nie lada wyzwaniem. Najczęściej jednak można spotkać go na łąkach, torfowiskach, skarpach czy przydrożach. Niejednokrotnie wyrastają ze szczelin dzielących blok mieszkalny z podłożem.
Wygląd rośliny sprawia, że ciężko pomylić ją z innym okazem. Zielona łodyga otoczona dookoła pędami, które bardziej przypominają zielone igiełki lub patyczki. Osiąga wysokość do 40 cm. Zanim wyrwiesz skrzyp polny, uznając, że to wyjątkowo złośliwy chwast, przeanalizuj korzyści płynące z jego posiadania.
Na co pomaga skrzyp polny? Źródło zdrowia i urody
To roślina lecznicza bogata we flawonoidy usuwa nadmiar moczanów, dzięki czemu wspomaga walkę z chorobami układu moczowego. Działa rozkurczowo na drogi moczowe i żółciowe, stąd sięgają po nią osoby borykające się z takimi schorzeniami jak:
- kamica moczowa,
- skaza moczanowa,
- reumatoidalne zapalenie stawów.
Przygotowując odwary ze skrzypu polnego, można stosować go w formie wsparcia leczenia obfitych miesiączek. Z biegiem czasu stał się ceniony również w kuracji takich schorzeń jak:
- żylaki odbytu,
- owrzodzenia okrężnicy,
- wrzody żołądka i dwunastnicy,
- krwotoki z nosa.
Kolejnym istotnym składnikiem skrzypu polnego jest kwercetyna. Jej właściwości kosmetyczne i prozdrowotne zostały opisane przez Joannę Jabłońską i opublikowane w Polish Journal of Cosmetology. Ten rodzaj flawonoidów wykazuje działanie antyoksydacyjne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Dzięki temu skrzyp polny wspomaga leczenie chorób serca, czy otyłości.
Kwercetyna wpływa również na urodę. Jak wskazała autorka pracy naukowej, ten organiczny wielopierścieniowy związek aromatyczny pochodzenia roślinnego można spotkać w różnych kosmetykach do pielęgnacji włosów oraz skóry. Antyoksydacyjne działanie flawonoidu zapobiega przedwczesnemu starzeniu oraz wspomaga walkę z trądzikiem, czy łuszczycą.