Niebo w gębie i raj dla wątroby. Ten pokarm zdaniem ekspertów jest najlepszy
Zdrowie mamy tylko jedno, a wszelkie zaniedbania w tej dziedzinie, wcześniej czy później mszczą się z nawiązką. Jeśli czujesz często senność, znużenie, bóle brzucha, brak energii, to może być znak, że niedomaga wątroba lub że jest zbyt obciążona. Sprawdź, jak w prosty sposób ulżyć wątrobie, wprowadzając drobne zmiany w diecie.
Wpływ diety na wątrobę
Właściwa dieta to klucz do zdrowia ciała, do smukłej sylwetki i prawidłowych procesów myślowych. Często w nadmiarze obowiązków lekceważymy rolę zdrowego żywienia. To błąd, który wcześniej czy później spowoduje katastrofalne skutki.
Narząd, który szczególnie „obrywa”, gdy źle jemy i źle żyjemy, to wątroba. Możemy to zmienić, wspierając ją właściwą dietą. Mimo że wątroba ma duże właściwości regeneracyjne, to po pewnym czasie może ulec wyczerpaniu i uszkodzeniom. Odpowiednia dieta to klucz do sukcesu, jeśli chodzi o zdrowie wątroby i reszty organizmu.
Dieta dla zdrowej wątroby
Dietetycy i hepatolodzy są zgodni: dieta, która jest szczególnie zdrowa i sprawdzona, to dieta śródziemnomorska. Może być sposobem na utrzymanie prawidłowej masy ciała, a także metodą dzieki, której poziom cukru czy cholesterolu we krwi będzie odpowiedni.
Melissa Prest, dietetyczka, rzeczniczka Academy of Nutrition and Dietetics zwróciła uwagę, jakie produkty są szczególnie pożądane przez wątrobę, a zarazem smaczne:
- warzywa liściaste, np. szpinak, kapusta, jarmuż
- owoce, np. żurawina, winogrona, jagody, cytrusy, jabłka, wiśnie, brzoskwinie, morele, banany
- zdrowe tłuszcze, jak oliwa z oliwek, olej sojowy, olej arachidowy, olej słonecznikowy
- produkty z wysoką zawartością błonnika, pełnoziarniste pieczywo i makarony
- zdrowe źródła białka – chude ryby, chudy drób, rośliny strączkowe, tofu, chudy nabiał
- ryż, kiełki, miody
- niezbędne jest ograniczenie kawy, herbaty, słodyczy, alkoholi, potraw ciężkostrawnych i tłustych