Nigdy tego nie pij w upały. Odwodnienie to dopiero początek

2023-07-23 7:13

Odwodnienie to jedno z największych zagrożeń dla organizmu latem. Niestety niewłaściwie dobrane napoje, zamiast pomóc, mogą zaszkodzić. Niektóre napoje mogą także powodować przebarwienia na skórze. Czego wystrzegać się w upały?

Nigdy tego nie pij w upały. Odwodnienie to dopiero początek
Autor: GettyImages Nigdy tego nie pij w upały. Odwodnienie to dopiero początek

Czego nie pić latem

W zależności od tego, co dostarczamy naszemu organizmowi, możemy wspierać ciało w trudnych chwilach, takich jak upały, lub przeciwnie – możemy (nie)świadomie sobie zaszkodzić. Warto więc poznać listę napojów zakazanych w upały. Sięganie po nie może mieć poważne konsekwencje. Odwodnienie to dopiero początek listy skutków ubocznych. Bo, paradoksalnie, pijąc niewłaściwe napoje, można się odwodnić.

Co latem szkodzi zdrowiu? Tych napojów lepiej nie pić w czasie upałów:

  • Napoje, które zawierają dużo cukru, powodują zwiększenie pragnienia, zamiast ugaszenia. Wynika to z mechanizmu obronnego organizmu, który chce się pozbywać cukru (to dlatego cukrzycy cierpią na wzmożone pragnienie)
  • Napoje gazowane, które szybciej wypełniają żołądek. A to uniemożliwia dalsze picie, chociaż organizm może tego potrzebować.
  • Napoje, które mogą powodować przebarwienia po ekspozycji na słońce – tak, są takie. Fotouczulenie powoduje m.in. dziurawiec, składnik herbatek poprawiających nastrój i trawienie, ale także krwawnik, arnika czy wrotycz.
Lublin. Ukradł parówki i napoje, a na koniec zaatakował ekspedientkę

Unikaj kofeiny, zrezygnuj z alkoholu latem

Bezwzględnie zakazany jet alkohol, który działa odwadniająco. Należy też unikać kofeiny, która przyspiesza metabolizm, a co za tym idzie – przyspiesza wydalanie płynów. W konsekwencji możemy się odwodnić.

Szczególnie szkodliwe są napoje energetyczne. Wymieszane z alkoholem mogą doprowadzić do zaburzeń pracy serca, ale nawet „czyste” napoje energetyczne mają negatywny wpływ na zdrowie. „Strzał” dużej dawki kofeiny w czasie upału może dodatkowo obciążyć układ sercowo-naczyniowy, który i tak jest przeciążony latem. Energetyki zawierają również duże ilości szkodliwego cukru. 

Ciepła herbata to przepis na nawodnienie w krajach północnej Afryki i na Bliskich Wschodzie. Powoduje wzmożone pocenie, które schładza organizm. Jednak w wilgotnym, tropikalnym upale ten sposób schładzania nie działa.