Obniża ciśnienie i poziom cukru we krwi. Jedz ‘masło bogów’ i dbaj o zdrowie
Przypomina kształtem gruszkę, ale jest ‘tłuste’. Dostarcza nam wiele cennych składników odżywczych, co korzystnie wpływa na zdrowie. Dzięki temu awokado wspomaga obniżanie ciśnienia i zrzucanie zbędnych kilogramów. Zmniejsza także ryzyko rozwoju jednej z chorób cywilizacyjnych. Jakiej?
W ostatnich latach awokado zyskało na popularności na całym świecie. Zaliczane jest do tzw. superfoods, czyli zdrowej żywności ze względu na swoje właściwości. Kiedy badacze wzięli dokładnie ten zielony owoc pod lupę, wyszło na jaw, że u niektórych osób może pomóc w kontroli poziomu cukru we krwi. O swoim odkryciu napisali na łamach czasopisma "The Journal of Nutrition".
Czy awokado jest dobre na cukrzycę?
Obserwacje trwały 18 lat i wzięło w nich udział 6620 osób w wieku od 45 do 84 lat. Uczestnicy włączyli awokado do swojego jadłospisu. W ramach eksperymentu stan zdrowia uczestników był na bieżąco monitorowany. Na podstawie tych danych okazało się, że u niektórych uczestników zidentyfikowano tzw. biomarker metaboliczny spożycia awokado, który powiązany jest ze zmniejszonym poziomem glukozy i insuliny we krwi na czczo. Co więcej, potwierdzono związek między tym biomarkerem a mniejszą częstością występowania cukrzycy typu 2.
Nieuniknionym elementem reakcji metabolicznych w organizmie są produkty przemiany materii (tzw. metabolity). Wchodzą one w skład metabolomu obecnego w osoczu krwi, który częściowo odzwierciedla sposób, w jaki spożycie produktów jest trawione, przetwarzane i wchłaniane. U każdego człowieka jest inny podobnie jak bardziej znany mikrobiom. Naukowcy zatem wysunęli wniosek, że metabolom wraz z mikrobiomem mogą być dużym wsparciem przy opracowaniu spersonalizowanych planów leczenia np. cukrzycy za pomocą diety.
Jakie awokado zwalcza cukrzycę?
Ryzyko zachorowania na jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku – cukrzycę typu 2 - mogą w znacznym stopniu zmniejszyć zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna oraz rezygnacja z używek (m.in. alkoholu, palenia papierosów). Jak wskazują badacze, awokado to cenny owoc, który pozytywnie wpływa na regulację poziomu cukru i insuliny we krwi, a co za tym idzie, może zapobiegać rozwojowi cukrzycy. To zasługa tego, że bogate jest w rozpuszczalny i nierozpuszczalny błonnik, a także jednonienasycone kwasy tłuszczowe.
Doniesienia naukowe skomentowała dietetyczka kardiologiczna Michelle Routhenstein. Jej zdaniem "sposób, w jaki metabolizujemy żywność i produkty uboczne metabolizmu żywności, może pomóc rzucić więcej światła na wpływ diety na człowieka i jego zdrowie kardiometaboliczne". - Mogłoby to również zapewnić wgląd w leczenie chorób przewlekłych i potencjalnie pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi, trójglicerydów i cholesterolu – skwitowała.
Polecany artykuł: