Obniża ciśnienie i zmniejsza ryzyko zawału. Wystarczy szklanka dziennie
Wiele osób ma wysokie ciśnienie krwi i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Tego stanu nie można bagatelizować, ponieważ prowadzi do poważnych powikłań takich jak udar mózgu czy zawał serca. Sok z popularnych warzyw może pomóc walczyć z tym zdrowotnym problemem.
Nadciśnienie tętnicze zabija po cichu – od dawna ostrzegają lekarze. To schorzenie niezwykle podstępne, które może doprowadzić do śmiertelnych komplikacji. Jego główną przyczyną jest niezdrowy styl życia, ale dodanie jednego produktu do codziennej diety, może skutecznie obniżyć ciśnienie krwi.
Sok z buraka może obniżyć ciśnienie krwi
Zachwyca nie tylko wyjątkowym kolorem, ale korzyściami zdrowotnymi wynikającymi z jego spożywania. Sok z buraka zawiera azotany, które organizm przekształca w tlenek azotu. Tlenek azotu odgrywa ważną rolę w rozszerzaniu naczyń krwionośnych, co wpływa na obniżenie ciśnienia krwi.
Kilka lat temu powstała metaanaliza, która została opublikowana prestiżowym czasopiśmie "Journal of Nutrition". Badanie obejmowało ponad kilkadziesiąt oddzielnych publikacji naukowych.
Eksperci wykazali, że napój z buraków może obniżać ciśnienie krwi. Większe rezultaty odnotowywano u pacjentów, którzy pili ok. 500 mililitrów soku z buraka dziennie.
Jednak, jeśli ktoś już przyjmuje leki obniżające ciśnienie krwi, przed włączeniem soku z buraka do swojej diety, powinien najpierw skonsultować się ze swoim lekarzem.
Ma wiele cennych właściowości
Obniżenie ciśnienia krwi to nie jedyne zalety wynikające ze spożywania soku z buraka. Spożywanie tego napoju pozytywnie wpływa na wytrzymałość wysiłkową, pomaga utrzymywać prawidłową masę ciała i obniżyć poziom cholesterolu.
Co więcej, jest dobry dla wątroby i ma w sobie inne ważne mikroelementy takie jak potas, selen, magnez, cynk, żelazo oraz mangan.
Jak obniżyć ciśnienie krwi?
Modyfikacje stylu życie, a przede wszystkim odpowiednia dieta i aktywność fizyczna, może skutecznie pomóc w zapobieganiu oraz obniżeniu wysokiego ciśnienia krwi. Eksperci w tym celu zalecają także rezygnację z palenia papierosów, unikanie stresu, spożywanie owoców i warzyw.
Warto również pamiętać o odpowiedniej ilości snu, czyli od 7 do 9 godzin dziennie, ograniczeniu spożycia sodu, kontroli wagi poprzez regularną aktywność fizyczną i zdrowe wybory żywieniowe.