Obniża cukier i poprawia trawienie. Kluczowy składnik znajdziesz w kuchni

2024-01-17 15:01

Ta przyprawa kojarzy się bardzo często z aromatem świąt Bożego Narodzenia oraz domową szarlotką. Można z niej również przygotować napar, który ma dobroczynny wpływ na organizm. Wspomaga proces trawienia, przyspiesza przemianę materii, a także łagodzi niektóre objawy menstruacyjne. Na co jeszcze pomaga?

Obniża cukier i poprawia trawienie. Kluczowy składnik znajdziesz w kuchni
Autor: Getty Images Obniża cukier i poprawia trawienie. Kluczowy składnik znajdziesz w kuchni

Jeśli chcesz skorzystać z dobrodziejstw, jakie kryje w sobie cynamon, pij herbatkę z tej korzeniowej przyprawy. Co zatem oferuje? Ze względu na bogatą zawartość polifenoli i przeciwutleniaczy ten aromatyczny napój jest doskonałą bronią w walce z wolnymi rodnikami, których nadmiar atakuje organizm, wywołuje wiele chorób i przyspiesza proces starzenia skóry.

Napar z cynamonu – dlaczego warto go pić?

Napar z cynamonu ma korzystny wpływ na układ krwionośny i wzmacnia serce, a także może obniżyć poziom tzw. „złego” cholesterolu (LDL). Jego wyjątkową mocą jest zdolność do obniżania cukru we krwi. Według badań opublikowanych w czasopiśmie „Diabetes, Obesity and Metabolism” cynamon zwiększa wrażliwość na insulinę wytwarzaną przez trzustkę i w rezultacie komórki lepiej reagują na hormon, który odpowiada za kontrolę poziomu glukozy we krwi.

Cynamon. Jakie ma właściwości? Jaką ma wartość kulinarną?

Spożywanie herbatki z cynamonu poprawia też pracę mózgu i może chronić przed powstawaniem zaburzeń neurologicznych. Amerykańscy naukowcy z University of California dowiedli, że składniki tej przyprawy – aldehyd cynamonowy i epikatechina – mają potencjał do tego, by opóźnić wystąpienie choroby Alzheimera. Napisali o tym na łamach „Journal of Alzheimer’s Disease”.

Napar z cynamonu remedium na bóle menstruacyjne

Okazuje się też, że napar z cynamonu może być świetnym sprzymierzeńcem w odchudzaniu. Badania potwierdziły, że cynamon przyspiesza przemianę materii i pobudza organizm do spalania tłuszczu, szczególnie w okolicach talii. Co więcej, hamuje apetyt i zapewnia uczucie sytości na dłużej.

Po herbatkę z cynamonu mogą sięgać kobiety, które doświadczają silnych objawów menstruacyjnych. Badania wykazały, że może łagodzić ból, a także zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Stwierdzono w nich, że uczestniczki, które przyjmowały 3 g cynamonu dziennie przez trzy pierwsze dni miesiączki, odczuwały mniejszy ból niż te, które były w grupie kontrolnej.

Jak przygotować napar z cynamonu?

Zrobienie naparu z cynamonu to dosłownie chwila roboty. Do szklanki (235 ml) ciepłej, przegotowanej wody dodaj łyżeczkę mielonego cynamonu (2,6 g) i dokładnie wymieszaj. Albo możesz zalać laskę cynamonu wrzątkiem i odstawić na ok. kwadrans. Aby wzbogacić smak, możesz dodać jeszcze plasterek cytryny lub szczyptę imbiru.

Napój można pić o dowolnej porze dnia, optymalnie 1-2 filiżanki dziennie. Smakuje świetnie zarówno w wersji na ciepło, jak i na zimno.