Obniżają cholesterol i mają działanie przeciwzapalne. Prosty trik sprawi, że dłużej będą świeże

2024-05-14 10:51

Smak to tylko jedna z wielu zalet szparagów. Ta roślina ma również cenne właściwości odżywcze, które dobrze wpływają na nasz organizm. Warto więc włączyć je do diety. Warto przy tym poznać sztuczkę, która pozwoli wydłużyć świeżość tych pysznych warzyw.

Obniżają cholesterol i mają działanie przeciwzapalne. Dzięki temu będą świeże o wiele dłużej
Autor: fot. Getty Images Obniżają cholesterol i mają działanie przeciwzapalne. Dzięki temu będą świeże o wiele dłużej

Szparagi to bogactwo zdrowia. Co w nich znajdziemy?

Szparagi są jednymi z najmniej kalorycznych warzyw - w 100 gramach jest zaledwie 22 kcal. Oprócz tego są bardzo pożywne i zawierają dużo białka. Specjaliści często zachęcają do zajadania się szparagami ze względu na to, że są lekkostrawne. Zawierają też witaminę C, K, A oraz witaminy z grupy B, a także takie składniki jak żelazo, potas, magnez, selen, kwas foliowy czy fosfor.

Jedzenie szparagów może dobrze wpłynąć na prace układu pokarmowego, a to dzięki dużej zawartości błonnika. Co więcej, szparagi mogą zapobiegać pękaniu naczyń włosowatych i zwiększyć krzepliwość krwi. Warto również wiedzieć, że te warzywa mogą obniżyć poziom cholesterolu LDL i mają działanie przeciwzapalne.

Zapobiegają również zatrzymywaniu wody w organizmie a dzięki niskiej zawartości sodu mogą być spożywane przez osoby z nadciśnieniem. Wykazują też delikatne działanie przeczyszczające i moczopędne. Szparagi są również polecane kobietom w ciąży i starającym się o dziecko. Wszystko dlatego, że mają duże stężenie kwasu foliowego.

Przepis na obiad: zielone szparagi z parmezanem

Jak przechowywać szparagi? Dzięki temu zachowają świeżość

Skoro już wiemy, jak dobrze na nas wpływają, warto również wiedzieć, jak poprawnie je przechowywać, by jak najdłużej zachowały świeżość. Szparagi nie są w Polsce tanie, więc, by zapobiec marnotrawstwu, warto stosować się do tych porad.

Świeże szparagi zawsze przechowuje się w lodówce. Jeśli jednak chcemy, by były świeże nawet po tygodniu, powinniśmy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu i przechowywaniu. Najlepiej przechowywać je w lodówce na dolnej półce w wysokim naczyniu wypełnionym wodą (przed włożeniem ich do lodówki warto odciąć zdrewniałe końce warzyw).

Nieświeże bądź zepsute szparagi mogą powodować zatrucie pokarmowe. Podgniłe trzeba od razu wyrzucić. Jeśli jednak tylko straciły jędrność, to możemy je bezpiecznie zjeść. Niestety, nie będą już tak dobre, jak świeże warzywa, a mogą nawet stracić smak.

Warto wiedzieć, że szparagi można również zamrozić. Wcześniej trzeba je  umyć i dokładnie osuszyć, a następnie schować do woreczka i włożyć do zamrażalnika. Dzięki temu zachowają swój smak nawet przez 12 miesięcy.

Sonda
Czy lubisz jeść szparagi?