Obniżają ciśnienie i poprawiają krążenie. Możesz je jeść przez cały rok
Mają piękny intensywny kolor oraz cenne właściwości zdrowotne. Mimo to wiele osób nie jada ich często, a to błąd, bo są bogate w witaminy, w tym kwas foliowy. Zawierają także przeciwutleniacze, a sok z nich może obniżać ciśnienie krwi.
Każdy zna powiedzenie "czerwony jak burak". Szkoda tylko, że buraki bardziej zakorzenione są w kulturze, niż w diecie wielu osób. Ich właściwości zdrowotne doceniają eksperci, bo oprócz bogactwa witamin, mogą chronić przed przewlekłymi chorobami.
Są bogate w witaminy
Buraki doceniali ludzie już w starożytności. Rzymianie stosowali je wówczas w leczeniu zaparć czy zwalczaniu gorączki. Uważano je nawet za afrodyzjak.
Zdaniem ekspertki i doradcy żywieniowego prof. Catherine Champagne, ludzie nie wiedzą, jak włączyć buraki do diety. Ale jak zaznacza profesor, warto to zrobić w trosce o swoje zdrowie. - W rzeczywistości mają więcej korzyści, niż mogłoby się wydawać – podkreśla specjalistka.
Są niskokaloryczne, a przy tym bogate w różne składniki odżywcze i zdrowe związki, które wytwarzane są przez rośliny. Ich charakterystyczny kolor przyciąga wzrok, a jak tłumaczy ekspertka, to cenna informacja. - Im więcej koloru ma warzywo lub owoc, tym więcej zawiera fitoskładników – dodaje.
Warzywa te mają w sobie wiele witamin takich jak witamina A, C i K. Zawierają również witaminy z grupy B, które - poprzez poprawę przepływu krwi do mózgu - mogą chronić przed utratą pamięci i demencją.
Doceniamy je również za inne właściwości zdrowotne takie jak bogactwo azotanów, które pozytywnie działają na układ krążenia. Niektóre z badań naukowych wykazują, że sok z buraka może obniżyć ciśnienie krwi i poprawić jej krążenie.
Co więcej, zwiększają pobór tlenu, przez co wydłuża się czas potrzebny do wystąpienie zmęczenia. Dzięki temu możemy być dłużej aktywni.
Zawierają przeciwutleniacze i działają przeciwzapalnie
To jednak niejedyne zalety jedzenia buraków. Mają w sobie przeciwutleniacze, czyli związki żywności, które pozwalają utrzymywać zdrowie komórek i posiadają właściwości przeciwzapalne, zmniejszający tym samym ryzyko rozwoju chorób przewlekłych. Między innymi dlatego eksperci zalecają je osobom zmagającym się z rakiem lub schorzeniami układu krążenia.
Buraki mają w sobie niewiele tłuszczu, ale za to dużo błonnika. Pół szklanki gotowanych buraków ma w sobie zaledwie 0,15 g tłuszczu i 1,7 g błonnika.
Co ważne, buraki mają także witaminę B9, czyli kwas foliowy, który jest istotny dla zdrowego wzrostu i tworzenia czerwonych krwinek. Pół szklanki ugotowanych warzyw zawiera aż 68 mikrogramów kwasu foliowego, czyli 17 proc. dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.
Te warzywa można przyrządzać na wiele różnych sposobów. Można z nich zrobić wspomniany sok, ale korzyści z ich spożywania odczujemy, jedząc je na surowo np. w sałatkach. Świetnie smakują ugotowane i pieczone np. w postaci zdrowych frytek. Możemy je również suszyć, a nawet kisić.
Pozytywne właściwości buraków znajdziemy nie tylko w ich korzeniu, ale także w liściach. Te zawierają wiele witamin, w tym witaminę E.